Fotbal - Evropská liga 23/24 - Sparta - Liverpool - TK - tiskovka
Întrebat pe cine va susține în finala Dortmund - Real Madrid, Jurgen Klopp a stârnit hohote de râs
FC Bayern Munich v FC Internazionale - UEFA Champions League
Bayern a promis! Prima lovitură pregătită după eșecul dramatic cu Real Madrid
gezana
Foto Siyabonga Ngezana a ”rupt” internetul: imagine virală cu Gigi Becali, în vestiar
LIVE Stirile Digi Sport

Video Play-off UCL | Molde - Galatasaray 2-3, Braga - Panathinaikos 2-1, M. Haifa - Young Boys 0-0

23.08.2023, 23:30

Preliminariile Ligii Campionilor au ajuns aproape de final. Trei dintre meciuri au avut loc marți, pe 22 august, în timp ce restul de trei s-au disputat miercuri seară, tot pe canalele Digi Sport.

Liga Campionilor
Trofeul Ligii Campionilor la fotbal / Foto: Profimedia
  • Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Galatasaray s-a chinuit cu Molde

Galatasaray a învins-o cu scorul de 3-2 pe Molde, după un gol înscris în prelungiri. Molde a deschis scorul încă din minutul 8, însă Oliveira a restabilit egalitatea în minutul 25.

Icardi a puncat după doar câteva minute, iar turcii au trecut în avantaj. Pe finalul primei reprize, Akgun a avut un gol anulat.

În repriza secundă, Haugen a înscris și a restabilit egalitatea, însă, pe final, Midtsjo a înscris golul decisiv.

Braga, victorie la limită cu Panathinaikos

Braga s-a impus cu scorul de 2-0 în fața lui Panathinaikos în prima manșă a duelului din play-off-ul Champions League.

Prima șansă de gol le-a aparținut grecilor, în minutul 7, când Mancini a șutat în bară de la marginea careului. Scorul a fost deschis în minutul 51 prin Ruiz, iar Djalo a dublat avantajul în minutul 73.

Grecii au redus din diferență în prelungiri, prin Mancini.

Maccabi Haifa, remiză acasă cu Young Boys

A fost remiză albă la partida dintre Maccabi Haifa și Young Boys Berna, scor 0-0.

Imeri putea deschide scorul în minutul 6, din lovitură liberă, dar balonul a trecut peste poartă. Chery a fost aproape de gol în minutul 25, însă Anthony Racioppi a reușit să respingă.

Molde - Galatasaray 2-3

Min. 90+3: Goool Galatasaray! Icardi avansează spre poartă și îi pasează în lateral lui Midtsjo, care îl învinge pe Karlstrom.

Min. 56: Goool Molde! Knudtzon centrează din partea dreaptă, iar Haugen șutează din prima cu stângul și îl învinge pe Muslera.

Min. 43: Gol anulat Galatasaray! Akgun șutează cu stângul de la marginea careului și înscrie, dar reușita sa este anulată din cauza unui fault comis de Mertens.

Min. 29: Goool Galatasaray! Akgun centrează în careul advers, iar Icardi înscrie cu un șut superb din prima.

Min. 25: Goool Galatasaray! Oliveira execută o lovitură liberă, balonul este deviat de zid și intră în poarta lui Karlstrom.

Min. 8: Goool Molde! Breivik centrează din corner, iar Ellingsen trimite cu capul în poarta lui Muslera.

Min. 1: Începe meciul!

Molde: Karlstrom – Haugan, Bjornbak, Ellingsen – Knudtzon, Eriksen, Mannsverk, Breivik, Haugen – Brynhildsen, Wolff Eikrem

Galatasaray: Muslera – Boey, Nelsson, Bardakci, Angelino – Kutlu, Oliveira – Akgun, Mertens, Akturkoglu - Icardi

Braga - Panathinaikos 2-1

Min. 90+5: Goool Panathinaikos! Mancini reduce din diferența de pe tabelă în prelungiri cu un șut din careu.

Min. 73: Goool Braga! Horta îi pasează la marginea careului lui Djalo, care șutează și îl învinge pe Brignoli.

Min. 51: Goool Braga! Ruiz șutează pe jos de la marginea careului și îl învinge pe Brignoli.

Min. 16: Bruma cade în interiorul careului după un duel cu Vagiannidis. Arbitrul dictează penalty, dar, după ce merge la monitorul VAR, revine asupra deciziei.

Min. 7: Ocazie Panathinaikos! Mancini primește balonul la marginea careului și șutează spre poarta lui Matheus, însă nimerește bara.

Braga: Matheus – Gomez, Fonte, Niakate, Marin – Musrati, Pizzi, Carvalho – Horta, Ruiz, Bruma

Panathinaikos: Brignoli – Vagiannidis, Jedvaj, Magnusson, Juan Carlos – Perez, Djuricic, Vilhena – Palacios, Sporar, Mancini

M. Haifa - Young Boys 0-0

Min. 6: Ocazie Young Boys! Imeri șutează din lovitură liberă, dar balonul trece puțin peste poartă.

Maccabi Haifa: Nitzan – Sundgren, Seck, Goldberg, Cornud – Jaber, Mohamed, Chery – Sabia, Pierrot, Haziza

Young Boys: Racioppi – Janko, Benito, Camara, Persson – Ugrinic, Lauper, Imeri – Rieder – Itten, Elia

Echipele care se vor califica vor evolua în continuare în grupele Champions League, în timp ce formațiile eliminate vor intra în grupele Europa League.

Manșa secundă este programată peste o săptămână, pe 29 și pe 30 august, în direct pe canalele Digi Sport.

Programul meciurilor din play-off-ul UCL de miercuri, 23 august

• Molde - Galatasaray, 22:00, Digi Sport 1
  • Sporting Braga - Panathinaikos, 22:00, Digi Sport 2
  • Maccabi Haifa - Young Boys, 22:00, Digi Sport 3

Rangers, remiză spectaculoasă cu PSV, scor 2-2

Rangers, echipa unde este legitimat Ianis Hagi, a obținut doar o remiză în prima manșă a duelului cu PSV, scor 2-2.

Scoțienii au deschis scorul pe finalul primei reprize prin Sima, însă oaspeții au egalat în minutul 61, prin Sangare. Rangers a punctat din nou în minutul 78, prin Matondo, însă avantajul scoțienilor nu a durat, iar Luuk de Jong a restabilit egalitatea în minutul 80.

VIDEO Rezumatul partidei Rangers – PSV 2-2

Rakow a pierdut pe teren propriu cu Copenhaga. Racovițan, autogol

Rakow, echipa unde evolueză Bogdan Racovițan și Deian Sorescu, a pierdut pe teren propriu în fața celor de la Copenhaga, scor 0-1.

Danezii au trecut în avantaj încă din minutul 9, după un autogol comis chiar de Bogdan Racovițan, care a încercat că respingă un șut, dar a deviat balonul care a intrat în poarta polonezilor.

Deian Sorescu a intrat și el pe teren în minutul 23, în locul lui Jean Carlos. Polonezii au avut un gol anulat în minutul 39 pentru ofsaid, iar Deian Sorescu a fost aproape să înscrie în minutul 58.

VIDEO Rezumatul partidei Rakow – Copenhaga 0-1

Antwerp a câștigat în zece jucători cu AEK Atena

În ultimul meci al serii, Antwerp s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la AEK Atena.

Unicul gol al partidei a venit în minutul 16, când Vermeeren i-a pasat decisiv lui Janssen, care l-a învins cu latul pe Athanasiadis.

Din minutul 50, belgienii au evoluat în zece jucători, după eliminarea lui Bataille, însă grecii nu au reușit să refacă egalitatea pe tabelă.

VIDEO Rezumatul partidei Antwerp – AEK Atena 1-0

Rangers - PSV 2-2

Min. 80: Goool PSV! De Jong se înalță la o centrare a lui Bakayoko și înscrie cu capul.

Min. 76: Goool Rangers! Matondo primește balonul în partea stângă și înscrie cu un șut din prima de la marginea careului.

Min. 61: Goool PSV! Bakayoko îi pasează în interiorul careului lui Sangare, care șutează și îl învinge pe Butland.

Min. 45: Goool Rangers! Dessers recuperează un balon în careul advers, pasează în spate pentru șutul perfect expediat de Sima.

Rangers: Butland – Tavernier, Goldson, Souttar, Barisic – Cifuentes, Jack, Raskin – Sima, Cantwell, Dessers

Rezerve: McCrorie, Lundstram, Matondo, Dowell, Sterling, Wright, Davies, Balogun, King, Devine, Pereira

PSV: Benitez – Teze, Ramalho, Boscagli, Dest – Veerman, Sangare, Saibari – Bakayoko, de Jong, Lang

Rezerve: Drommel, Waterman, Sambo, Tillman, Pepi, Til, El Ghazi, Schouten, Babadi, Land, Vertessen

Rakow - Copenhaga 0-1

Min. 58: Ocazie Rakow! Deian Sorescu primește balonul în interiorul careului și șutează cu dreptul puțin peste transversală.

Min 39: Gol anulat pentru Rakow! Tudor centrează în careul danezilor, iar Papanikolaou înscrie cu capul în poarta lui Grabara.

Min. 9: Goool Copenhaga! Elyounoussi șutează din interiorul careului, balonul este deviat de Racovițan și intră în poarta lui Kovacevic.

Rakow: Kovacevic – Racovițan, Kovacevic, Rundic – Tudor, Papanikolaou, Berggren, Jean Carlos – Kochergin, Piasecki, Cebula

Rezerve: Tsiftsis, Czyz, Lederman, Zwolinski, Plavsic, Sorescu, Arsenic, Nowak, Kittel

Copenhaga: Grabara – Jelert, Vavro, Diks, Meling – Claesson, Falk, Goncalves – Bardghji, Larsson, Elyounoussi

Rezerve: Sander, Dithmer, Sorensen, Lerager, Oskarsson, Boilesen, Ankersen, Lund, Clem, Hojlund

Antwerp - AEK Atena 1-0

Min. 50: Antwerp, în zece jucători! Bataille este eliminat după un fault dur comis asupra unui adversar.

Min. 16: Goool Antwerp! Vermeeren îi pasează în interiorul careului lui Janssen, care trimită spre poartă cu latul și îl învinge pe Athanasiadis.

Antwerp: Butez – Bataille, Alderweireld, Coulibaly, De Laet – Keita, Ekkelenkamp, Vermeeren – Ondrejka, Janssen, Balikwisha

Rezerve: Devalckeneer, Lammens, Kerk, Yussuf, Ilenikhena, Muja, Ejuke, Vines, Scott, Van Den Bosch, Valencia

AEK Atena: Athanasiadis – Sidibe, Vida, Moukoudi, Hajsafi – Pineda, Szymanski – Amrabat, Zuber, Gacinovic – Garcia

Rezerve: Stankovic, Gkinis, Mohammadi, Jonsson, Araujo, Rota, Ponce, Eliasson, Mantalos, Mitoglou, Galanopoulos, Pizarro

Am fi putut să-l vedem la lucru pe Ianis Hagi, dar el a fost scos, pe neașteptate, de Rangers din lotul pentru această fază a competiției. Se spune că va fi lăsat să plece și că nu avea sens să fie pus în pericol transferul de o eventuală accidentare.

În schimb, Racovițan și Sorescu, singurii români rămași în competiție, pot face un pas extrem de important cu Rakow spre grupele UEFA Champions League, într-un duel cu FC Copenhaga care se anunță foarte echilibrat.

Programul meciurilor din play-off-ul UCL de marți, 22 august

• Rangers - PSV, 22:00, Digi Sport 1
  • Rakow - FC Copenhaga, 22:00, Digi Sport 2
  • Royal Antwerp - AEK Atena, 22:00, Digi Sport 3

Etichete: video rangers - psv , video rakow - fc copenhaga , video antwerp - aek , video molde - galatasaray , video sporting braga - panathinaikos , video maccabi haifa - young boys

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de...

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”
gigii
Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham
Tottenham Hotspur v Burnley - Premier League - Tottenham Hotspur Stadium
Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€
coman
Fanii lui Tottenham au tras aceeași concluzie, după ce Postecoglou l-a băgat pe Drăgușin abia în repriza a doua
Tottenham Hotspur v Burnley, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 May 2024
gezana

Barcelona și Manchester United pregătesc schimbul verii! Catalanii vor să scape de fotbalistul de 40.000.000€
profimedia-0033519614
Exclusiv Antrenor pentru FCSB! Salariu de 10.000 de euro pe lună
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Ion Țiriac a fost ”taxat” de câțiva copii și i-a anunțat imediat: ”Alegeți ce vreți și plecați cu ele acasă”. Ce a urmat
ion-tiriac1
Tatăl lui Kylian Mbappe l-a sunat pe Florentino Perez după meciul Real Madrid - Bayern Munchen 2-1: ”A fost uimitor!”
Photocall de la cérémonie du Ballon d'Or 2021 au Théâtre du Châtelet
Pep Guardiola le-a felicitat pe Real Madrid și Dortmund, dar a avut un mesaj și pentru Bayern și PSG
Manchester City v Wolverhampton Wanderers, Premier League, Football, Etihad Stadium, Manchester, UK - 04 May 2024
Are sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil
Momentul de la sărbătoarea FCSB care l-a marcat până la lacrimi pe Bănel Nicoliță. Ce a făcut Gigi Becali
Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut
Una dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă
Rihanna, prima apariție după ce a lipsit de la Met Gala din cauza gripei. Cum s-a afișat artista pe străzile din New York
Rednic poate băga, diseară, Dinamo în ”B": mesajul antrenorului și calculele ultimei etape din play-out
Prima mașină a fost produsă pe teritoriul României de azi în 1910. Era sub licență din SUA Foto
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul
Foto Ea este cea mai sexy prezentatoare sportivă din lume! A debutat la 21 de ani și i se spune "Regina Europei"