Real Madrid v Bayern Munich - UEFA Champions League
Greu de ucis 4! Recordul stabilit de Real Madrid în actuala ediție de Champions League
Ce a spus eroul lui Real Madrid, după ce i-a calificat pe ”Galactici” în a 18-a finală de Champions League
Deportivo Alaves v Girona FC - LaLiga EA Sports
Perfecțiune! Ce a făcut Ianis Hagi în meciul cu locul doi din Spania, în care a fost decisiv în minutul 90+9

Video Sheriff - Farul 3-0. Campioana României își continuă parcursul european în preliminariile Conference League

18.07.2023, 22:40

Sheriff și Farul s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-0, în primul tur preliminar din Champions League. Astfel, Farul Constanța își continuă parcursul european în UEFA Europa Conference League.

FOTBAL:SHERIFF TIRASPOL-FARUL CONSTANTA, PRELIMINARIILE LIGII CAMPIONILOR (18.07.2023)
Partida dintre Sheriff Tiraspol și Farul Constanța / Foto: Sport Pictures
  • Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

În tur, campioana României s-a impus cu scorul de 1-0.

Farul, eliminată din Champions League

Formația din Republica Moldova a controlat pe toată durata partidei și putea deschide scorul încă din minutul 8, când Talal a șutat puțin peste poartă. Câteva minute mai târziu, același Talal a trimis cu capul peste transversală.

Aioani a intervenit bine în minutul 27 la încercarea lui Talal din corner.

Replica constănțenilor a venit abia în minutul 32, când Mazilu a șutat de la distanță. Mbekeli a avut o ocazie importantă în minutul 38, însă Nedelcu a reușit să intervină la timp și să respingă.

Sheriff a deschis scorul în prelungirile primei reprize, când Talal l-a driblat pe Aioani și a înscris în poarta goală.

Imediat după pauză. Sheriff putea înscrie din nou, însă Aioani a reușit să respingă șutul lui Badolo.

Cea mai mare ocazie a constănțenilor a venit abia în minutul 51, după ce Alibec a scăpat singur spre poartă. Atacantul Farului i-a pasat în lateral lui Mazilu, care a șutat pe lângă poartă.

Ademo a fost aproape de gol în minutul 73, însă balonul a trecut pe lângă poarta lui Aioani.

Meciul a mers în prelungiri, iar Sheriff a punctat și în minutul 99, după o fază superbă creată de Luvannor, care i-a pasat în interiorul careului lui Mbekeli.

Pe finalul primei reprize de prelungiri, tabela a fost închisă de golul marcat de Ademo.

VIDEO Rezumatul partidei Sheriff - Farul 3-0

Sheriff - Farul 3-0, în preliminariile Champions League. Campioana României s-a impus în tur

Min. 120: Final de meci!

Min. 105+1: Goool Sheriff! Mbekeli câștigă un duel cu Mihai Popescu, balonul ajunge la Vinicius, care prelungește pentru Ademo. Acesta înscrie în poarta lui Aioani.

Min. 99: Goool Sheriff! Luvannor driblează în apropierea careului, îi pasează lui Mbekeli, care îl învinge pe Aioani.

Min. 94: Ocazie Sheriff! Talal pătrunde în interiorul careului și șutează la poartă, dar Artean intervine bine.

Min. 90+6: Partida merge în prelungiri!

Min. 90+4: Ocazie Farul! Băluță ajunge la centrarea lui Borza și trimite cu capul din interiorul careului, însă Koval reține.

Min. 90+3: Ocazie Sheriff! Apostolakis șutează din afara careului, dar balonul este respins de Aioani.

Min. 80: Ocazie Farul! Băluță șutează de la mare distanță, dar Koval reușește să rețină.

Min. 73: Ocazie Sheriff! După o combinație frumoasă a jucătorilor lui Sheriff în careul constănțenilor, Ademo șutează cu stângul pe lângă poarta lui Aioani.

Min. 51: Ocazie Farul! Alibec scapă singur spre poartă, este ajuns de un fundaș advers, îl găsește în lateral pe Mazilu, care șutează puțin pe lângă poartă.

Min. 50: Ocazie pentru Sheriff! Badolo șutează din interiorul careului, dar Aioani respinge în afara terenului.

Min. 45+1: Goool Sheriff Tiraspol! Talal reușește să treacă de Aioani și înscrie în poarta goală.

Min. 38: Ocazie Sheriff! Talal păstrează mingea în teren și pasează în spate pentru Mbekeli, însă Nedelcu are o intervenție bună și respinge.

Min. 32: Ocazie Farul! Mazilu șutează de la distanță, însă balonul este reținut de Koval

Min. 27: Ocazie Sheriff! Talal încearcă poarta direct de la colțul terenului, însă Aioani reușește să respingă.

Min. 11: Ocazie Sheriff! Zohouri centrează din flancul drept, iar Talal trimite cu capul peste poartă.

Min. 8: Ocazie Sheriff! Talal șutează din afara careului, dar balonul trece puțin peste transversală.

Min. 1: Începe meciul!

Sheriff: Koval – Zohouri, Garananga, Bueno – Badolo, Fernandes, Kyabou, Talal, Apostolakis – Mbekeli, Luvannor

Rezerve: Straistari, Pașcenco, Djibo, Ricardinho, Ngah, Tovar, Forov, Dijnari, Paiva, Boțan, Ademo

Antrenor: Roberto Bordin

Farul: Aioani – Kiki, Popescu, Boli, Borza – Artean, Nedelcu, Grameni – Mazilu, Alibec, Rivaldinho

Rezerve: Buzbuchi, Queiros, Băluță, Vînă, Borgnino, Larie, Sîrbu, Carnat, Marins, Sali, Popescu

Antrenor: Gheorghe Hagi

Farul Constanța pornește cu prima șansă, înaintea returului de la Tiraspol. Elevii lui Gică Hagi au un avantaj minim după primul meci și speră să meară mai departe în turul secund din Champions League, acolo unde vor da peste învingătoarea dintre Hamrun Spartans (Malta) şi Maccabi Haifa (Israel). În tur, israelienii s-au impus cu scorul de 4-0.

În caz contrar, dacă este eliminată de Sheriff Tiraspol, Farul va da în turul II preliminar din Conference League peste învinsa "dublei” dintre FC Urartu (Armenia) - HSK Zrinjski (Bosnia), 0-1 în tur.

Cum arată gazonul de pe stadionul lui Sheriff, despre care Gică Hagi a spus că este "fantastic"

Înaintea jocului de la Tiraspol, Gică Hagi a lăudat suprafața de joc, dar și baza de pregătire a celor de la Sheriff. Așa cum a declarat "Regele", gazonul pe care va avea loc partida din această seară este unul impecabil, iar constănțenii au publicat mai multe imagini pe contul oficial.

Fantastic, foarte bun (n.r.- gazonul)! Îi salut pe cei ce investesc în segmentul social important, să faci lucruri de acest nivel... E foarte important.

Au antrenor bun și jucători ce pot aduce diferența în orice moment. Trebuie să facem un joc tare, tare bun și ofensiv, și defensiv, meci complet, ca să trecem de acest tur. Vom încerca să fim noi, să dictăm intensitatea jocului. Un detaliu: și noi, și ei ne cunoaștem mai bine decât înaintea meciului tur, nu cred că ne-am putea surprinde cu ceva. Poate una-două schimbări mici.

Înainte era un grup tânăr, înființat de mine, care avea zero experiență europeană, că de acolo am plecat. Am construit un grup ce-a câștigat tot ce se poate în România, de doi ani ne-am unit și am readus un club de tradiție, Farul, în prim-plan. Da, e o provocare, cu asta trăim, asta facem! Cred că muncim bine și putem trece de Sheriff”, a spus Hagi.

Etichete: champions league , farul , sheriff

Aurora boreală în România. O furtună solară de o intensitate rară a produs spectaculosul fenomen

ACTUALIZARE Fenomen rar vizibil aseară pe cerul României, care seamănă cu aurora boreală. În Alba...

Gigi Becali, bun de plată? Cum poate ajunge să plătească o avere pentru Siyabonga Ngezana

Ianis Hagi a jucat cu locul 2 din Spania, după 5 meciuri la rând pe bancă, și a fost decisiv! Nota primită
ianis
Viral instant! Ce a pățit Andreea Bălan la un concert: ”Dezastru!”. Reacția artistei, ”de milioane”
Screenshot 2024-05-10 092035
Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
rapid
OUT de la Bayern! Vândut la doar două zile după eliminarea din Champions League
firo: Fuvuball: Soccer: April 23, 2022 1st Bundesliga, season 2021/2022 31st matchday FC Bayern Mvnchen - Borussia Dortmund 3:1, Leroy Sane, Malik Tillman, FC Bayern Mvnchen, FCB, Bayern, FC Bayern, half figure,

Kylian Mbappe și-a luat adio de la toată lumea, dar a uitat de cel mai important om de la PSG
Paris, France. 07th May, 2024. Kylian MBAPPE of PSG during the UEFA Champions League, Semi-finals, 2nd leg football match between Paris Saint-Germain and Borussia Dortmund on May 7, 2024 at Parc des Princes stadium in Paris, France - Photo Matthieu Mirvil
Novak Djokovic s-a întins pe jos și a urlat de durere, după ce a fost lovit în cap! Decizia luată imediat și anunțul oficial
noler
Exclusiv După ce a auzit ce antrenor vrea Rapidul, Ioan Andone a tras un semnal de alarmă: ”Uită-te la Dinamo”
andone
„Șumudică n-a vrut să fie antrenorul Rapidului!" Ipoteză surprinzătoare: „Dacă nu era Șucu patron, Marius era antrenor"
Variantă neverosimilă pentru Rapid! Dan Șucu încearcă să îl aducă pe fostul manager de la West Ham și Newcastle
Elizabeth Hurley, fabuloasă în prag de 59 de ani, într-o rochie decupată în zona bustului. Și crăpătura de pe picior a fost de mare efect
Are 53 de ani, dar ar putea fi confundată cu o tânără de 30. Loredana Groza, zeiță într-o fustă scurtă și corset: „Cea mai frumoasă!”
De ce doi ofițeri ruși nu l-au salutat pe Putin la parada de Ziua Victoriei Video
Amendă de 1.320 lei, pentru șoferii care rămân cu mașina în pană în tunel sau pasaj. Cum poți scăpa
Până la 10 ani fără permis și, în situații extreme, închisoare pe viață. Singurele măsuri care ar putea face ordine printre șoferii români
Reacția lui Djokovic după ce a fost lovit în cap la Roma. Autorul a fost identificat VIDEO
VIDEO
Video Titularul lui Real Madrid care a sărbătorit din mașină, alături de fani, calificarea în finala Champions League

Un neurochirurg de 83 de ani, triatlonist pasionat, își împărtășește cele 4 principii pentru o viață lungă și sănătoasă. Până la 40 de ani de abia putea urca scările
Reacția unei pisici când o șopârlă își desprinde coada pentru a scăpa din ghearele ei: „Nu știe ce s-a întâmplat”