Endrick of Brazil celebrates after scoring a goal (2-2) during the game between Spain and Brazil at Estadio Bernabeu in
Ce i-a spus Florentino Perez lui Endrick după meciul Spania - Brazilia
Lamine Yamal of Spain during the Spain vs Brazil game at the Estadio Bernabeu in Madrid, Spain () PUBL
Video Lamine Yamal, aplaudat la scenă deschisă pe Santiago Bernabeu. Faza care i-a ridicat în picioare pe fani
ianis
Scoțienii au fost categorici, după ce Ianis Hagi a anunțat unde va juca sezonul viitor
LIVE Fotbal Club

09.12.2022, 19:35

Brazilia a fost eliminată de Coaţia la penalty-uri, în sferturile de finală de la Cupa Mondială 2022, după un meci dramatic. Rodrygo şi Marquinhos au ratat de la punctul cu var şi croaţii merg în penultimul act.

Croatia v Brazil: Quarter Final - FIFA World Cup Qatar 2022
Jucătorii Croaţiei, fericiţi după ce au eliminat Brazilia în sferturi, la Cupa Mondială 2022 / Foto: Getty Images
  • Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Croația - Brazilia 0-0, 1-1 d.p., 4-2 d.l.d. Croaţii merg în semifinale

După startul meciului şi disputarea celor 90 de minute regulamentare, nimic nu părea să prevestească deznodământul. Şi mai ales după ce Brazilia ataca în valuri.

Prima şansă a partidei i-a aparţinut lui Vinicius, dar Livakovic a reţinut. Croaţii au dat apoi o replică timidă, cu o centrare pe care nici Juranovic, nici Perisic nu au reuşit să o trimită în poartă.

Vinicius şi Neymar au ratat apoi în aceeaşi fază, iar acelaşi Neymar nu a avut mai mult noroc nici din lovitură libră.

Repriza secundă a început cu nişte ocazii mari ale echipei "Selecao", când acelaşi Livakovic a fost la post. Au urmat ratările lui Neymar şi Paqueta, ultimul din poziţie singur cu portarul.

Şi Neymar a rămas singur cu Livakovic, dar acesta a fost de netrecut. Frustrarea sud-americanilor a fost şi mai mare când Paqueta a ratat şi el exasperant, aşa că s-a ajuns în prelungiri.

Brozovic a irosit prima şansă din reprizele suplimentare, însă în finalul primei părţi, Neymar a deschis scorul şi l-a egalat pe marele Pele, cu 77 de goluri la naţională.

A venit însă golul egalizator al croaţilor la singurul lor şut pe poartă, în minutul 117, gol reuşit de Petkovic. Thiago Silva a mai avut şi el o ocazie şi s-a trecut la executarea loviturilor de departajare.

Croația - Brazilia 0-0, 1-1 d.p., 4-2 d.l.d. Rodrygo şi Marquinhos au ratat penalty-urile

Vlasic a transformat primul penalty, însă portarul Livakovic a parat apoi şutul lui Rodrygo. A ratat şi Marquinhos şi Croaţia merge în semifinale.

Pentru croaţi, acesta este al doilea meci la rând la Cupa Mondială 2022 în care se califică după penalty-uri.

În plus, naţionala antrenată de Zlatko Dalic a bifat încă o bornă: cinci din ultimele meciuri ale croaţilor la Cupa Mondială s-au terminat la penalty-uri şi s-au calificat de fiecare dată.

De cealaltă parte, Brazilia pierde la loviturile de departajare în sferturi la fel ca în sfertul fin 1986, cu Franţa.

LIVE TEXT Croația - Brazilia 0-0, 1-1 după prelungiri, 4-2 la penalty-uri

Final de meci. Croaţia învinge Brazilia la loviturile de departajare, scor 4-2.

Penalty-uri:

• Croaţia - Brazilia 4-2. Ratare Brazilia. Marquinhos trimite în bară.
  • Croaţia - Brazilia 4-2. Gol Croaţia. Orsic transformă cu o execuţie perfectă.
  • Croaţia - Brazilia 3-2. Gol Brazilia. Pedro transformă cu emoţii.
  • Croaţia - Brazilia 3-1. Gol Croaţia. Modric transformă cu siguranţă.
  • Croaţia - Brazilia 2-1. Gol Brazilia. Casemiro transformă.
  • Croaţia - Brazilia 2-0. Gol Croaţia. Majer transformă.
  • Croaţia - Brazilia 1-0. Ratare Brazilia. Livakovic apără execuţia lui Rodrygo.
  • Croaţia - Brazilia 1-0. Gol Croaţia. Vlasic transformă pria lovitură de pedeapsă.

Min. 120+3: Finalul celor două reprize de prelungiri. Urmează penalty-uri.

Min. 120+2: Ocazie Brazilia. Thiago Silva şutează tare din apropiere, dar Livakovic apără fantastic.

Min. 117: Gol Croaţia. Orsic pasează la Petkovic, care egalează la primul şut pe poartă a croaţilor. Mingea e uşor deviată de Marquinhos.

Min. 106: Începe repriza a doua de prelungiri.

Min. 105+3: La pauza primei reprize de prelungiri, brazilienii conduc cu 1-0.

Min. 105+1: Gol Brazilia. După o acţiune superbă, Neymar trece de Sosa, driblează portarul şi înscrie. Atacantul lui PSG l-a egalat pe Pele, cu 77 de goluri pentru naţională.

Min. 103: Ocazie Croaţia. Bruno Petkovic scapă pe stânga, trece printre doi brazilieni şi pasează la Brozovic, care şutează tare, dar peste poartă.

Min. 91: Startul primei reprize de prelungiri.

Min. 90+3: Finalul timpului regulamentar. Urmează două reprize de prelungiri.

Min. 80: Ocazie Brazilia. Neymar îi așează mingea lui Paqueta, care șutează din careu, dar Livakovic apără din nou fantastic.

Min. 76: Ocazie Brazilia. Richarlison combină cu Neymar, care rămâne singur cu Livakovic, dar acesta respinge cu genunchiul.

Min. 66: Ocazie Brazilia. Lovren și Gvardiol nu se înțeleg la o minge, Paqueta rămâne singur cu portarul, care apără fantastic.

Min. 55: Ocazie Brazilia. Richarlison pasează pentru Neymar în careu, dar șutul acestuia e parat de portar.

Min. 48: Ocazie Brazilia. Casemiro centrează în careu, mingea cade pe mâna lui Juranovic, dar arbitrul nu acordă penalty-ul cerut de brazilieni, pentru că a fost offside înainte de această fază.

Min. 47: Ocazie mare Brazilia. Militao centrează în fața porții, Gvardiol intervine din fața lui Richarlison, însă o face greșit și deviază spre propria poartă, însă Livakovic respinge.

Min. 46: Începe repriza secundă.

Min. 45+1: La pauză, Croația - Brazilia 0-0.

Min. 42: Ocazie Brazilia. Neymar execută o lovitură liberă din colțul careului, dar portarul e pe fază și reține.

Min. 20: Ocazie Brazilia. După o combinație cu Neymar, șutul Vinicius e blocat de Gvardiol. Faza continuă, iar Neymar trimite plasat, dar cam slab, iar Livakovic reține.

Min. 13: Ocazie Croația. Pasalic centreză în careu, Juranovic nu nimerește mingea, iar Perisic o lovește prost.

Min. 5: Ocazie Brazilia. Vinicius șutează cu efect, din afara careului, la colțul lung, dar portarul reține.

Min. 1: Începe meciul.

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Brozovic - Kovacic, Modric - Pasalic, Kramaric, Perisic
Rezerve: Barisic, Budimir, Erlic, Grbic, Ivusic, Jakic, Livaja, Majer, Orsic, Petkovic, Stanisic, Susic, Sutalo, Vida, Vlasic
Selecționer: Zlatko Dalic

Brazilia: Alisson - Militao, Marquinhos, Silva, Danilo - Casemiro - Paqueta, Neymar - Raphinha, Richarlison, Vinicius
Rezerve: Alex Sandro, Antony, Bremer, Bruno Guimaraes, Dani ALves, Ederson, Everton Ribeiro, Fabinho, Fred, Martinelli, Pedro, Rodrygo, Weverton
Selecționer: Tite

Ştirea iniţială:

Croația - Brazilia, ora 17:00, "sferturi" Cupa Mondială 2022, LIVE TEXT pe digisport.ro

Brazilia a trecut de o grupă în care s-au aflat Elveția, Serbia și Camerun, după două victorii în primele două partide și 6 puncte obținute, suficiente pentru a se califica de pe primul loc în optimi.

Acolo, sud-americanii au dat de Coreea de Sud, națională de care au dispus fără mari emoții, 4-1.

De cealaltă parte, Croația a avut o misiune mai dificilă. În grupe, selecționata lui Dalic a terminat pe locul doi, cu 5 puncte, după Maroc, însă în fața Belgiei și Canadei.

În optimi, vicecampioana mondială a trecut de Japonia, la penalty-uri, și a ajuns astfel în sferturi.

Ultimul meci dintre cele două naționale s-a jucat în 2018, chiar înainte de turneul final din Rusia, și a fost câștigat de Brazilia, 2-0, datorită unor goluri semnate de Neymar și Firmino.

Croația - Brazilia, echipele probabile:

• Brazilia: Alisson - Militao, Thiago Silva, Marquinhos, Danilo - Casemiro, Paqueta - Raphinha, Neymar, Vinicius Jr - Richarlison
  • Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Kovacic, Brozovic, Modric - Kramaric, Petkovic, Perisic

Luka Modric, înaintea meciului cu Brazilia de la Cupa Mondială din Qatar

Mijlocașul celor de la Real Madrid se arată încrezător înaintea meciului cu Brazilia din ”sferturi”. Acesta a evitat să vorbească despre o eventuală retragere de la echipa națională.

Ne-am dovedit puterea mentală în optimile de finală împotriva Japoniei (1-1, 3-1 la penalty). Acest ultim meci ne-a dat încredere, o putem face din nou și suntem pregătiți pentru o altă partidă cu lovituri de departajare.

Nu știu cât voi mai juca la națională, sunt 100% concentrat pe acest Mondial. Vom avea timp să ne gândim la viitor după aceea”, a spus Luka Modric, la conferința de presă.

Zlatko Dalic, despre meciul cu Brazilia de la Cupa Mondială

Selecționerul Croației a evidențiat importanța meciului cu Brazilia din sferturile de finală ale Cupei Mondiale din Qatar.

Acest meci este comparabil cu finala împotriva Franței din 2018 (2-4). Mi-ar fi plăcut să dau puțin mai târziu peste o echipă atât de puternică, dar rămânem ambițioși.

Toată lumea visează la acest meci, știm ce reprezintă Brazilia în lumea fotbalului și nu avem mare lucru de pierdut. Nu uitați că Croația se numără printre cele mai bune opt echipe din lume”, a spus Zlatko Dalic.

Tabloul complet al sferturilor de finală ale Cupei Mondiale din Qatar

În competiție au rămas doar opt echipe: Anglia, Argentina, Brazilia, Croația, Franța, Maroc, Olanda și Portugalia, care se vor înfrunta vineri și sâmbătă, după cum urmează:

• Croația - Brazilia, astăzi, ora 17:00
  • Olanda - Argentina, astăzi, ora 21:00
  • Maroc - Portugalia, 10 decembrie, ora 17:00
  • Anglia - Franța, 10 decembrie, ora 21:00

Etichete: brazilia , croatia , sferturi cm 2022 , sferturi de finala cupa mondiala

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

"A fost cel mai bun!" Columbienii au remarcat un singur jucător român, după amicalul de la Madrid
Screenshot 2024-03-26 at 22.07.30
Ianis Hagi, răspuns tranșant pentru Edi Iordănescu după golul înscris în România - Columbia 2-3
Provocarea zilei: găsește reprezentantul României din fotografia virală
Screenshot 2024-03-27 at 18.44.14
ianis

Transfer surprinzător! Manchester City forțează prima mutare a verii
Manchester City v Newcastle United - Emirates FA Cup - Quarter Final - Etihad Stadium
Foto ”Cea mai frumoasă din lume!”: Becali a refuzat 6 milioane de euro și face o ”operă de artă” lângă București! Costă o avere
becali bani
A câștigat 22 de milioane de euro, dar premiile i se par ”o glumă”! O reacție dură a apărut instant
Screenshot 2024-03-28 at 17.35.41
Jucătorul Spaniei care a fost fluierat pe Santiago Bernabeu în amicalul cu Brazilia: ”Mi-a fost rușine”
profimedia-0859837359
Video Ce onoare! Florentino Perez s-a dus la el și i-a cerut tricoul, imediat după Spania - Brazilia
PEREZ BUN
"Am avut metastaze la plămâni și la coloană". Teodora, fiica lui Mihai Stoica, despre dificila perioadă când a luptat cu cancerul
CSA Steaua, top secret! Măsură fără precedent luată de MApN
Surpriză uriașă: Dinamo a renunțat la varianta Târgoviște! Unde vor evolua „câinii” până la finalul play-out-ului
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
În ce orașe va întârzia pensia în luna aprilie? De ce se întâmplă acest lucru
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
"Ați mai văzut așa ceva?" Surpriză mare la Miami: o rusoaică a învins o favorită și s-a calificat în semifinale
Foto Cine e modelul la care Endrick s-a dus "glonț", imediat după finalul meciului Spania - Brazilia