adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
CFR Cluj v FC Universitatea Craiova - Romania Superliga, Cluj-Napoca - 16 Mar 2024
Declarațiile lui Adrian Mutu au ajuns până în presa din străinătate
”Am avut un secret!”. MM Stoica a dezvăluit totul, după ce FCSB a câștigat titlul

13.10.2020, 21:50

România a învins cu 4-1 Malta și este sigură de locul doi în Grupa 8 a calificărilor pentru Campionatul European din 2021.

FOTBAL:ROMANIA U21-MALTA U21, PRELIMINARIILE CE 2021 (13.10.2020)
Jucătorii României U21, în meciul cu Malta U21 / Foto: Sport Pictures.
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

”Tricolorii” mici, conduși de pe margine de Mihai Stoichiță, au deschis scorul prin Mățan în minutul 17, după o acțiune personală a mijlocașului de la Viitorul. Zece minute mai târziu, Dennis Man a dus scorul la 2-0, după o acțiune semnată tot de Mățan.

Băluță și-a lăsat echipa în zece în minutul 34, după ce a văzut al doilea cartonaș galben, după un fault asupra lui Elouni. În inferioritate numerică, România a dus scorul la 3-0 prin Ganea, care a șutat din prima după o pasă genială a lui Man.

România U21, sigură de locul doi în Grupa 8

Tot Man a reușit ”dubla” în minutul 40, dintr-un penalty obținut de Vlădoiu, stabilind scorul pauzei: 4-0 pentru România.

Atacantul FCSB-ului putea reuși ”tripla” în debutul reprizei secunde, dar nu a putut trimite pe poartă din alunecare o minge centrată de același Vlădoiu.

Maltezii au marcat golul de onoare prin Elouni, în minutul 51, după ce acesta a fost scăpat din marcaj de Chindriș. Zammit putea duce scorul la 4-2, dar a ratat execuția din poziție ideală.

Și Chindriș putea marca, dar reluarea sa cu capul a trecut puțin pe lângă poarta oaspeților, iar România U21 - Malta U21 s-a terminat 4-1.

”Tricolorii” sunt siguri de locul doi în Grupa 8. Cu 19 puncte, oamenii lui Mutu sunt la nouă puncte distanță de Ucraina și la șase puncte de liderul Danemarca. Nordicii sunt calificați matematic la turneul final după victoria de astăzi, 2-1 cu Finlanda.

România U21 - Malta U21 4-1

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 86: Chindriș putea face 5-1. Fundașul Botoșaniului a reluat cu capul o centrare din corner a lui Darius Olaru, dar nu a nimerit spațiul porții.

Minutul 80: Cătălin Itu intră în teren în locul lui Andrei Ciobanu.

Minutul 77: Olaru este înlocuit de Olimpiu Moruțan.

Minutul 74: Zammit putea face 4-2, dar a ratat execuția din interiorul careului. Maltezul, nemarcat, nu nimerește balonul și scorul rămâne 4-1.

Minutul 60: Mățan este înlocuit de Claudiu Petrila. Iese și Dennis Man, iar în locul lui intră Dennis Drăguș.

Minutul 59: Haruț a încearcat un șut plasat de la distanță, dar nu a nimerit spațiul porții.

Minutul 51: GOL Malta! Oaspeții reduc din diferență prin Elouni, care a reluat cu capul o centrare venită de pe partea stângă. Atacantul maltez a fost scăpat din marcaj de Chindriș.

Minutul 48: Ocazie pentru România! Vlădoiu avansează, trimite în careu, Man reia din alunecare dar trimite pe lângă poarta adversă. În spatele atacantului de la FCSB era și Alex Mățan, care ar fi avut o poziție mai bună pentru o reluare.

Minutul 46: S-a reluat jocul! Stoichiță face prima schimbare. Iese Ganea, intră Chindriș.

Minutul 45+1: Pauză la Giurgiu! România conduce cu 4-0.

Minutul 40: GOOOL România! Dennis Man reușește ”dubla”. Atacantul FCSB-ului transformă fără emoții, cu un șut pe jos în partea dreapta. Formosa nu a ghicit colțul.

Minutul 39: Penalty pentru România. Vlădoiu este blocat de un adversar, cade, iar centralul din Kosovo arată punctul cu var.

Minutul 36: GOOOL România! În zece, ”tricolorii” duc scorul la 3-0 prin George Ganea, care a fost servit excelent de Dennis Man în careu și a tras cu dreptul, direct în plasa porții lui Formosa.

Minutul 34: Tudor Băluță face un fault la mijlocul terenului asupra lui Omar Elouni, și vede al doilea cartonaș galben. Mijlocașul transferat recent de Mircea Lucescu la Dinamo Kiev este trimis la vestiare.

Minutul 27: GOOOL România! Dennis Man duce scorul la 2-0. Mățan a intrat în careu, a căzut în urma unui duel cu fundașii maltezi iar mingea a ajuns la Man. Atacantul FCSB-ului a driblat portarul și a ”strecurat” mingea printre fundașii adverși.

Minutul 24: Ciobanu își încearcă norocul cu un șut puternic, din afara careului, dar mingea trece mult peste poarta adversă.

Minutul 21: Ocazie imensă ratată de Mățan! Mijlocașul scapă singur cu Formosa, dar trimite pe lângă poartă. Acesta putea trimite în partea dreaptă, pentru Ganea, dar a preferat să șuteze.

Minutul 17: GOOOL România! Mățan înscrie după o acțiune personală. Jucătorul Viitorului a primit o pasă de la Dennis Man, a trecut de doi adversari, a tras cu interiorul și l-a învins pe Formosa.

Minutul 14: Ganea trimite pe lângă din fața porții! Colegul său de la Viitorul, Mățan, a centrat cu piciorul stâng după ce a pătruns în careu de pe partea stângă, dar atacantul nu a nimerit spațiul porții malteze.

Minutul 7: O primă ocazie pentru tricolori! Haruț îl vede bine în careu pe Man, centrează, atacantul FCSB-ului reia cu capul, dar trimite puțin pe lângă poarta maltezilor. Formosa era învins.

Minutul 1: Fluier de start pe stadionul ”Marin Anastasovici” din Giurgiu! Mihai Stoichiță, directorul tehnic al FRF, va conduce echipa de pe bancă, în absența lui Adrian Mutu.

UPDATE 18:50: Echipele de start:

• România U21: Aioani – Vlădoiu, R. Drăgușin, Băluță, Haruț – Olaru, M. Marin, A. Ciobanu – Man, G. Ganea, Mățan
  • Rezerve: Axinte, Chindriș, Cîmpanu, Costache, Drăguș, Itu, Moruțan, Munteanu, Petrila
  • Malta U21: Formosa - Borg, Camilleri, Spiteri, Gauci - Mckay, Attard, Spiteri, Scicluna - Friggieri, Elouni
  • Rezerve: Formosa, Farrugia, Fenech, Ghio, Mallia, Spiteri, Tanti, Vella, Zammit

Naționala condusă de Adi Mutu vine după un eșec la limită, în Ucraina, scor 0-1, în timp ce Malta are un singur punct acumulat în cele șapte meciuri disputate în preliminarii.

UPDATE ora 12:00 - Tricolorii și-au ales numerele cu care vor evolua în această seară, contra Maltei: 1. A. Vlad, 2. R. Boboc, 3. Drăgușin, 4. Șt. Vlădoiu, 5. T. Băluță, 6. Itu, 7. Cîmpanu, 8. Moruțan, 9. G. Ganea, 10. Man, 11. Drăguș, 12. Aioani, 13. Mățan, 14. M. Marin, 15. Chindriș, 16. Petrila, 17. I. Gheorghe, 18. L. Munteanu, 19. Haruț, 20. Ciobanu, 21. Costache, 22. Olaru, 23. Axinte.

LIVE TEXT România U21 - Malta U21, de la ora 20:00. Ambele naționale, afectate de COVID-19 înaintea meciului

Luni, înaintea partidei care se va disputa la Giurgiu, pe stadionul "Marin Anastasovici", fundașul Alexandru Pașcanu și antrenorul secund Răzvan Rotaru au fost depistați cu noul coronavirus, astfel că FRF a fost nevoită să apeleze la un nou staff tehnic pentru pregătirea meciului cu Malta.

Mihai Stoichiță a fost cel care a condus antrenamentul de luni seară al naționalei U21, din Ghencea, după ce Adrian Mutu a fost considerat contact direct cu colaboratorul său testat pozitiv. În cazul unui rezultat negativ la testarea făcută aseară, Mutu poate fi pe bancă la meciul cu Malta.

"Singurul vostru gând trebuie să fie la meciul de mâine seară. Chiar dacă nu vom fi acolo, vom fi cu inima alături de voi din fața televizorului. Câștigați pentru voi și pentru România! Trebuie să obținem victoria și luna viitoare să ne calificăm la EURO!", a fost mesajul transmis de Adi Mutu jucătorilor săi.

Pentru partida cu Malta, naționala U21 nu se va putea baza pe Raul Opruț și Virgil Ghiță, din cauza unor probleme de sănătate. De asemenea, portarul Andrei Vlad a fost considerat contact direct după ultimele cazuri de COVID-19 apărute în lot, astfel că va avea nevoie de un rezultat negativ pentru a juca împotriva Maltei.

Problemele reprezentate de COVID-19 sunt și mai mari în tabăra Maltei. Selecționerul Silvio Vella a fost nevoit să facă 11 schimbări în lot față de precedentul meci, astfel că adversarii noștri de azi vor apela la o echipă cu mulți jucători lipsiți de experiență la acest nivel.

"Nu am fost niciodată într-o situație mai dificilă decât aceasta. A trebuit să schimb complet lotul din cauza problemelor apărute", a declarat selecționerul Maltei U21.

România U21 și-a pus în pericol calificarea, după înfrângerea din Ucraina

Selecţionata de tineret a României se află la şase puncte de liderul Danemarca şi mai are doar şanse teoretice de a câştigat Grupa a 8-a a preliminariilor Campionatului European de fotbal Under-21 din 2021.

Înfrângerea suferită de România U21 cu Ucraina U21, scor 0-1, ne poate creea probleme mult mai mari decât la prima vedere. Mai avem două meciuri de jucat, dar în clasamentul locurilor 2 va conta doar unul, cel cu liderul grupei, Danemarca. Dacă pierdem cu Malta şi cu Danemarca putem fi egalaţi de Ucraina, însă rămânem pe locul 2 datorită rezultatelor directe.

Etichete: adrian mutu , romania u21 , euro 2021 , malta u21

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în...

ilie3
Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!
mm-stoica2
Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul
Screenshot 2024-04-28 at 00.03.15
FCSB este noua campioană a României! Titlul, asigurat matematic după 2-1 cu Farul
fcsb 2

Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”
profimedia-0868753464
Xabi Alonso vrea să aducă la Bayer Leverkusen unul dintre cei mai vechi jucători ai lui Real Madrid
Bayer 04 Leverkusen v FC Bayern München - Bundesliga
Denis Drăguș a marcat cu Trabzonspor, iar apoi a ieșit accidentat! Ce a spus românul la final