mutu sapca
Adrian Mutu ”a răbufnit” înainte de Sepsi - CFR Cluj
Manchester City v Newcastle United - Emirates FA Cup - Quarter Final - Etihad Stadium
Transfer surprinzător! Manchester City forțează prima mutare a verii
bocciu-3
Exclusiv Victor Angelescu, reacție vehementă după ce instanța a decis că Liviu Ungurean ”Bocciu” va rămâne în arest

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

AS Roma s-a impus fără emoții pe Olimpico în fața lui CFR Cluj, scor 5-0.

Meciul a început cum nu se putea mai rău pentru echipa lui Dan Petrescu. Henrikh Mkhitaryan a marcat după 57 de secunde, cu o lovitură de cap, din centrarea lui Spinazzola.

Tot cu capul a înscris și Ibanez, 23 de minute mai târziu. Bălgrădean a atins din nou mingea, dar nu a putut să o respingă în corner.

Borja Mayoral și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor în minutul 34, după ce apărarea CFR-ului a fost făcută șah-mat de elevii lui Fonseca.

Deac putea reduce din diferență în minutul 44, dar șutul său a trecut pe lângă poarta italienilor, iar scorul pauzei a fost 3-0 pentru AS Roma.

Perez putea să înscrie în minutul 65, dar Bălgrădean a fost atent și a reținut. A urmat o ocazie mare a lui Carnat, introdus pe parcursul reprizei secunde de Dan Petrescu. Mingea reluată spectaculos de acesta l-a depășit pe Pau Lopez, dar mingea a fost respinsă de pe linia porții de un fundaș al Romei.

Tot Carnat a cerut penalty în minutul 78, după un duel cu Pellegrini, dar centralul Matej Jug nu a acordat lovitură de la 11 metri. Tot italienii au înscris prin Mayoral, care a fost lăsat liber în careu de defensiva lui Dan Petrescu.

Pedro a închis tabela cu reușita sa din minutul 89, iar AS Roma - CFR Cluj s-a încheiat 5-0.

După acest meci, Roma urcă pe primul loc, cu șapte puncte, iar CFR Cluj cade pe doi, cu patru puncte. Ultimele două locuri sunt ocupate de Young Boys și CSKA Sofia, cu câte un punct. Cele două vor juca de la ora 22:00.

UPDATE, 16:40: Doi "supraviețuitori" la CFR Cluj, de la triumful de pe Olimpico, din 2008. Cum arătau echipele

UPDATE, 14:35: Ascensiunea formidabilă a lui Debeljuh. Anul trecut juca în Serie D, diseară e marea speranță a lui Petrescu pe Olimpico.

UPDATE, 12:23: Cristi Bălgrădean, anunțat titular pe Olimpico, a prefațat meciul cu AS Roma: "Sper din tot sufletul să scoatem un rezultat pozitiv".

UPDATE, 11:45: Ioan Becali, fostul impresar al lui Dan Petrescu: "Aşa a fost el mereu. Aşa a plâns şi la Foggia, apoi la Genoa, apoi la Chelsea".

Campionii României merge pe Olimpico din postura de lideri ai grupei A, după victoria cu CSKA Sofia (2-0) și remiza cu Young Boys (1-1). AS Roma a avut un parcurs asemănător, însă cu trei puncte obținute contra elvețienilor (2-1) și o remiză înregistrată împotriva bulgarilor (0-0).

LIVE VIDEO AS Roma - CFR Cluj, de la 19:55, pe Digi Sport 1

Așa cum a obișnuit publicul, Dan Petrescu a oferit declarații pesimiste înaintea partidei, spunând că "doar un miracol ar face ca CFR să scoată ceva pozitiv mâine". În ultima săptămână, antrenorul campioanei a amenințat că va pleca de echipă după meciul din Italia, însă situația pare că s-a mai liniștit.

"E clar că Roma e favorită. Nu o zic eu, o spun faptele. Cum să pregătim meciul? Nu am avut timp să îl pregătim cum voiam. Avem șapte jucător accidentați! Nu am jucători, nu avem jucători. Este o perioadă grea pentru mine și pentru club. Găsesc greu soluții ca să fac o echipă.

Cine dă două goluri mâine, primeşte o pizza de la mine. Ei sunt clar favoriţi. Cred că numai un miracol, chiar un miracol ar face ca CFR să scoată ceva pozitiv mâine. Chiar dacă pierdem, nu e ceva tragic. Să înţeleagă că dacă au pierdut cu Roma, nu are de ce să le fie ruşine", a spus Petrescu.

LIVE VIDEO AS Roma - CFR Cluj, de la 19:55, pe Digi Sport 1. Pedro și Mkhitaryan, anunțați titulari la gazde

Printre jucătorii indisponibili ai lui CFR Cluj se numără Cestor, Vinicius (accidentați), Burcă, Vojtus și Chipciu (COVID-19), astfel că Dan Petrescu va fi nevoit să improvizeze în defensivă.

De partea cealaltă, Paulo Fonseca, antrenorul Romei, a anunțat că are de gând să îl odihnească doar pe fundașul Chris Smalling, jucători precum Pedro, Mkhitaryan sau Mayoral urmând să fie titulari.

"Clujul este o echipă foarte puternică, are o strategia a sa de a juca, o face foarte bine. Asta i-a adus în trecut foarte multe victorii. Antrenorul său este unul care vine din școala veche. Clujul nu a pierdut în ultimele 15 meciuri (n.r - a pierdut în ultima rundă din Liga 1, contra lui Gaz Metan, 1-2), a avut mai multe egaluri și acasă, și în deplasare.

A jucat contra celor de la Sevilla, câștigătoarea Europa League, și nu a pierdut, a fost 1-1 acasă și 0-0 în deplasare, deci da, Clujul ne poate face probleme, dar vom da tot ce putem", a spus Fonseca, la conferința de presă.

AS Roma și CFR Cluj s-au mai întâlnit de patru ori, de fiecare dată în Liga Campionilor. În sezonul 2008/2009, la primul meci din grupe, ardelenii reușeau o performanță remarcabilă și se impuneau pe Olimpico, după golurile lui Culio, scor 2-1.

Celelalte trei partide au consemnat o remiză (1-1, 2010/2011) și două victorii ale Romei (3-1, 2008/2009, respectiv 2-1, 2010/2011).

• 89 g g

GOOOL AS Roma! Pedro înaintează spre poarta adversă, nu poate fi deposedat ce Ciobotariu, trimite spre poartă și îl învinge pe Bălgrădean.

• 84 g g

GOOOL AS Roma! Mayoral este lăsat liber în careu, trage putenic pe jos și reușește ”dubla”.

• 83 oc oc

Manea bate slab o lovitură liberă. Pau Lopez reține cu ușurință.

• 80 cg cg

Carnat este avertizat cu cartonașul galben.

• 78 fm fm

CFR Cluj a cerut penalty, după ce Carnat a căzut în careu în urma unui duel cu un adversar. Matej Jug nu a fost impresionat și a lăsat jocul să continue.

• 78 s s

Latovlevici intră în locul lui Susic.

• 74 s s

Milanese îl înlocuielte pe Cristante.

• 73 oc oc

Ocazie mare pentru CFR! Carnat reia din prima o centrare venită de pe partea stângă, mingea îl depășește pe Pau Lopez, iar pericolul este îndepărtat de un apărător al Romei, de pe linia porții.

• 67 s s

Carnat îl înlocuiește pe Debeljuh.

• 65 oc oc

Ocazie mare pentru Roma! Perez trage cu dreptul spre poarta lui Bălgrădean, dar mingea este reținută de portarul CFR-ului.