FOTBAL: FC BOTOȘANI - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (30.10.2023)
Oficial FC Botoșani a renunțat la un jucător în plin campionat! Fotbalistul a fost deja prezentat la noua echipă
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-ACADEMICA CLINCENI, PLAY OUT LIGA 1 CASA PARIURILOR (30.04.2022)
Primul club din SuperLigă care vrea să ia măsuri împotriva lui Cosmin Matei. Scenariul invocat de patron
hagi
L-a auzit pe Gică Hagi în direct și a răbufnit: ”Frustrare!”

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Academica Clinceni a câștigat meciul cu FC Botoșani, scor 2-1, și rămâne pe locurile de play-off din Liga 1.

Adi Popa a marcat primul său gol în tricoul ilfovenilor în minutul 13, cu un șut de la distanță, care a prins pământul și l-a învins pe Hankic. Al Mawas a egalat 14 minute mai târziu, cu un șut pe jos din interiorul careului. A fost primul gol al sirianului în Liga 1.

Moldovenii au bifat trei ocazii periculoase până la pauză, prin Ongenda, Keyta și Rodriguez, dar nu au reușit să marcheze. După pauză, Botoșaniul a rămas în zece după eliminarea lui Șeroni, iar ilfonveii au preluat conducerea jocului.

Chunchukov a marcat în minutul 73, după ce a trecut de trei adversari și l-a executat pe Hankic cu un șut la colțul lung. Chiar și în zece, moldovenii au încercat să egaleze. Toutouh a bifat două ocazii periculoase în finalul partidei. Academica Clinceni - FC Botoșani s-a încheiat 2-1, iar ilfovenii au urcat pe locul cinci în Liga 1, cu 29 de puncte. Botoșaniul a rămas pe locul șapte, cu 24 de puncte.

UPDATE, 10:40: Așa arată stadionul din Clinceni, cu câteva ore înaintea meciului Academica - FC Botoșani. Organizatorii încearcă să curețe gazonul pentru ca partida să se desfășoare în condiții optime.

Înaintea meciului de la Clinceni, Academica ocupă ultima poziție de play-off, 6, cu 26 de puncte, în timp ce FC Botoșani e o poziție mai jos, pe 7, cu 24 de puncte.

Academica Clinceni - FC Botoșani, 14:30, Digi Sport 1. Cine câștigă e în play-off la finalul rundei

După ce au impresionat în prima parte a sezonului, ilfovenii au început greoi anul 2021, cu două înfrângeri și o remiză. În schimb, FC Botoșani a înregistrat un eșec și două victorii, inclusiv una clară cu Dinamo, 4-0.

"Urmează un meci foarte important pentru că venim după nişte rezultate slabe. Nu arătăm aşa cum ne-am dorit. FC Botoşani e o echipă în formă care a obţinut un rezultat foarte bun cu Dinamo.

Îi cunoaştem destul de bine pe cei de la Botoşani, le ştim jocul şi punctele forte. Sperăm să păstrăm tradiţia din meciurile cu FC Botoşani şi să câştigăm. Ar fi o descătuşare pentru noi din toate punctele de vedere", a declarat Ilie Poenaru, antrenorul Academicii, înainte de meci.

Academica Clinceni și FC Botoșani s-au mai întâlnit de trei ori în Liga 1, iar toate meciurile s-au încheiat la egalitate: 2-2, 1-1, respectiv 0-0, ultima oară în septembrie 2020.

Cele două formații s-au mai duelat și în sezonul trecut din Cupa României, când Academica s-a impus cu 2-0.

• 90+3 fr2
    Final de meci!
  • 90+3 fr2

• 90+1 oc oc

Toutouh ratează din 12 metri! Acesta a încercat un șut pe jos, dar a trimis slab, pe lângă poarta lui Vâlceanu.

• 90 cg cg

Keya vede cartonașul galben.

• 89 cg cg

Achim este avertizat cu cartonașul galben.

• 85 cg cg

Toutouh vede cartonașul galben.

• 85 oc oc

Tutuh reia din alunecare o minge centrată din corner, dar trimite peste poartă.