Video ”Mircea’s on fire”. Rednic nu s-a mai abținut și a ”îngenuncheat” în fața jucătorilor de la UTA
FOTBAL: AFC UTA ARAD - ACS SUPORTER CLUB OTELUL GALATI, SUPERLIGA SUPERBET (13.11.2023)
Video UTA - Oțelul 3-1. Mircea Rednic îl învinge pe Dorinel Munteanu. Arădenii sunt pe doi în play-out
andrei-vlad
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 6-a: cum poate sărbători FCSB titlul în runda următoare
Academica Clinceni Academica Clinceni
0 - 3
UTA Arad UTA Arad
Jo 04.02.2021 13:30

Academica Clinceni - UTA Arad 0-3. Ilfovenii, eșec usturător cu echipa lui Laszlo Balint

04.02.2021, 15:23

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Academica Clinceni a pierdut la scor de neprezentare, 0-3, în fața celor de la UTA Arad.

Liviu Antal a deschis scorul după doar 27 de secunde la Clinceni, după o șir de gafe în defensiva ilfoveană. Până la pauză, echipa lui Ilie Poenaru a încercat să egaleze. Raul Rusescu a ratat din câțiva metri pe finalul primei părți, iar în repriza a doua a bifat o nouă ocazie importantă, dar Iacob s-a opus.

Tot UTA a reușit să marcheze în debutul reprizei secunde, prin Denis Rusu, care a primit o pasă excelentă de la Roșu. Scorul final a fost stabilit de Roger, din pasa aceluiași Denis Rusu, în minutul 74.

După acest meci, UTA a urcat pe locul opt, cu 27 de puncte, și s-a apropiat la un singur punct de locurile de play-off. Clinceniul rămâne pe locul cinci, cu 30 de puncte.

LIVE VIDEO Academica Clinceni - UTA Arad, ora 13:30, pe Digi Sport 1

Academica poate fi depășită și de Chindia, dacă târgoviștenii vor câștiga meciul cu FC Botoșani de astăzi.

De partea cealaltă, UTA Arad vine după înfrângerea de pe teren propriu cu Dinamo și poate trece pe locul opt în cazul unui succes la Clinceni, peste Dinamo, Gaz Metan și Viitorul. Arădenii sunt acum pe locul 11, cu 24 de puncte.

„Ne așteaptă o deplasare foarte dificilă, împotriva unei echipe care, cel puțin prin parcursul echipei din acest sezon, poate fi considerată o revelație. O echipă foarte echilibrată, chiar dacă nu marchează foarte mult, nici nu primește foarte multe goluri. Un aspect care, clar, denotă echilibru.

Noi încercăm să rămânem concentrați pe ce avem de făcut, să rămânem ancorați pe lucrurile pozitive din jocul nostru, au fost destul de multe. Nu suntem mulțumiți de unele dintre rezultatele pe care le-am obținut, dar trebuie să rămânem consecvenți, să abordăm meciul cu singurul gând de a lua toate cele trei puncte”, a spus Laszlo Balint, la conferința de presă.

• 90+2 fr2

Final de meci!

• 90+2 oc oc

Jutric trimite în bară o minge centrată din corner.

Moulin trimite pe poartă din lovitură liberă, dar mingea este reținută ușor de Iacob.

• 81 s s

Rusu este înlocuit de Miculescu.

• 81 s s

Rodger este înlocuit de Rus.

• 79 rp rp

Chunchukov ratează! Aceasta alege să tragă pe jos, în partea stângă, dar nu nimerește spațiul porții. Iacob a plonjat în partea opusă.

• 79 p p

Penalty pentru Academica Clinceni, după un fault asupra lui Markovic.

• 75 s s

Toshev este înlocuit de Markovic.

• 74 g g

GOOOL UTA Arad! Rusu pasează în mijlocul careului către Roger, acesta reia din prima cu piciorul stâng și îl execută pe Vâlceanu.

• 73 cg cg

Galben pentru Vorobjovas.

• 72 oc oc

Denis Rusu pasează în partea stângă către Rrumbullaku, dar șutul slab al acestuia este respins de Vâlceanu.