sava cearta
Video Jucătorii CFR-ului, criză de nervi în meciul cu Sepsi! Coechipierii, nevoiți să intervină
Exclusiv Anghel Iordănescu a dat verdictul! Cine câștigă titlul în SuperLigă: ”Au jucători de valoare”
Screenshot 2024-04-18 at 20.00.17
Video Exclusiv Cum a numit-o Marcel Răducanu pe FCSB, în direct la TV
Astra Giurgiu Astra Giurgiu
0 - 2
Du 13.05.2018 22:30

Astra - CFR 0-2. Ardelenii, pas mare spre titlu! Craiova poate duce trofeul în Gruia

13.05.2018, 20:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat ușor meciul de la Giurgiu cu Astra, scor 2-0 și a făcut un pas important spre titlul de campioană a României.

Scorul a fost deschis după doar 12 minute, când Radunovic a comis o gafă uriașă, i-a permis lui Hoban să ajungă la minge, acesta a pasat la Țucudean, care a împins mingea în plasă. În minutul 32 s-a făcut 2-0, când Omrani, dupa un corner, a tras puternic sub transversală.

A doua repriză a fost mult mai slabă, ocaziile au cam lipsit și meciul s-a sfârșit până la urmă cu victoria oaspeților. Cu această victorie CFR Cluj acumulează 47 de puncte, cu 4 peste FCSB, care are un meci mai puțin, pe care îl va juca luni cu Universitatea Craiova. În cazul în care echipa lui Dică va pierde în Bănie, CFR e noua campioană a Ligii 1.

• 90+4 fr2

FINAL. CFR se impune cu 2-0 și se distanțează la 4 puncte de FCSB. Tucudean si Omrani au semnat golurile trupei din Gruia, în prima jumătate de oră.

• 90+1 fm fm

Anatole Abang e primul la minge, dar lovitura sa de cap nu prinde poarta.

• 89 cg cg

Dandea vede galbenul dupa un fault dur la Deac. Dan Petrescu s-a enervat, dar s-a calmat imediat după ce jucătorul sau s-a ridicat.

• 85 s s

Schimbare la CFR: Billel Omrani e înlocuit de Cornel Alexandru Ioniță II.

• 81 s s

Țucudean, marcatorul primului gol, este înlocuit cu Costache, fostul jucător al lui Dinhamo.

• 79 fm fm

Ovidiu Hoban reușește să tragă, dar șutul nu prinde spațiul porții.

• 72 s s

Iese Seto și intră Dandea, la Astra.

• 70 fm fm

Deac centrează periculos, Iliev iese și boxează.

• 69 cg cg

Florin Bejan este avertizat de Radu Marian Petrescu. Primul galben al meciului!

• 62 s s

Prima schimbare in tabara liderului Ligii 1: iese Bordeianu și intră Damjan Djokovic.

• 60 fm fm

Țucudean scapă în partea stângă, centrează din a doua încercare, mingea se ducea periculos la Omrani, dar Iliev a ieșit și a reținut balonul din fața francezului.

• 52 s s

Balaure intră în locul lui Mrzljak,la Astra

• 47 oc oc

DUBLĂ OCAZIE CFR! Omrani, apoi Țucudean, au ratat golul trei! Primul a scăpat spre poartă, a tras, Iliev a scos, mingea a juns la Țucudean, care din prima, cu pamântul, a trimis pe centrul portii, de unde polonezul Piotr Polczak a scos de pe linia porții.

• 46 sp2

A început repriza a doua. Nicio schimbare.

PAUZA. CFR a dominat categoric prima repriză și asta se vede pe tabelă. Ambii atacanți, Țucudean și Omrani, au marcat în prima repriză.

• 43

Ghe. Mulțescu nu are nicio victorie în fața lui Dan Pestrescu, iar antrenorul CFR-ului nu a pierdut niciodată în fața Astrei.

• 41 oc oc

OCAZIE ASTRA! Arlauskis scoate senzațional o minge trimisă de Abang, cu capul, la rădăcina barei!

• 38 oc oc

OCAZIE CFR! Țucudean încearcă să dea cu latul din fața porții, dar dă pe lângă minge!

• 34 fm fm

Culio șutează, se lasă pe spate, mingea se duce peste.

• 32 g g

GOOL CFR CLUJ! Omrani marchează din interiorul careului, cu destula șansă, după o centrare din corner!

• 20 s s

Radunovic este schimbat cu Buș. Fundașul stanga este foarte nervos și se ceartă cu Mulțescu, încercând să explice că și Iliev a avut partea lui de vină, că nu a ieșit mai repede din poartă la faza golului.

• 15 fm fm

Seto preia în careul oaspeților, dar nu reușeste să potrivească mingea pe șut.

• 12 g g

GOOL CFR Cluj! Țucudean inscrie lejer, dupa o greșeala a lui Radunovic! Ovidiu Hoban este autorul superbei pase de gol.

• 8 fm fm

Deac scapă pe partea dreaptă, centrează, dar iese Iliev și reține balonul. Omrani face semne că vrea sa fie schimbat.

• 7 oc oc

OCAZIE CFR! Bordeianu trage din afara careului, prinde Iliev.

• 5 fm fm

Iliev iese bine din poartă și respinge o centrare care îl găsea liber pe Țucudean.

• 1 fm fm

O primă lovitură de colț pentru CFR după doar 25 de secunde.

Începutul meciului.

• 0

Ultimul meci dintre cele două echipe s-a disputat în Gruia, scor 1-1. În ultima partidă disputată la Giurgiu victoria a aparținut CFR-ului, care s-a impus cu 3-2.