minge
Exclusiv A câștigat de 3 ori titlul în România și a spus cine este dezamăgirea sezonului: ”Trebuia să fie în play-off!”
FOTBAL: FC BOTOSANI - FC FARUL CONSTANTA, SUPERLIGA SUPERBET (08.03.2024)
Gică Hagi a transmis un mesaj categoric după calificarea în play-off, chiar dacă a avut emoții la Botoșani
Sb 30.07.2022 21:30

CFR Cluj - CS Mioveni 4-2. Ardelenii se impun cu emoții ”pe întuneric”

31.07.2022, 00:10

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat cu mari emoții partida contra celor de la CS Mioveni din etapa a treia din Liga 1, scor 4-2. Partida a avut multe întorsături de situație, însă totul a culminat cu problemele de la nocturna arenei din Gruia care le-ar fi putut aduce o înfrângere la ”masa verde” ardelenilor.

CFR Cluj este pe locul patru în clasament, cu șase puncte, în timp ce CS Mioveni este ultima clasată fără niciun punct și cu trei goluri încasate.

CFR Cluj a avut o șansă mare de a înscrie încă din startul partidei. În minutul 4, Petrila a centrat foarte bine pentru Debeljuh care a trimis cu capul, însă Croitoru a intervenit foarte bine.

CS Mioveni a deschis scorul prin Bogdan Rusu, după ce Bordeianu a comis o greșeală imensă și i-a pasat adversarului său.

Ardelenii au avut șansa să restabilească egalitatea în minutul 14, când Debeljuh a șutat de la marginea careului în bara laterală a porții lui Croitoru.

Golul egalizator a venit în minutul 34 când Debeljuh a ajuns la o centrare în fața porții și a marcat cu capul.

Tot Debeljuh a marcat și patru minute mai târziu. Deac i-a pasat foarte bine atacantul croat care a șutat din lateral cu piciorul drept și l-a învins pentru a doua oară pe Croitoru.

Pe finalul primei reprize, ardelenii au înscris din nou, prin Deac, de la punctul cu var. Deac a transformat penalty-ul obținut de Camora.

După pauză, elevii lui Alexandru Pelici au fost mai agresivi, iar în minutul 60, aceștia au redus din diferența de scor. Liviu Antal a expediat o centrare foarte bună, iar Bogdan Rusu a înscris cu capul în poarta lui Scuffet.

Apoi, a urmat o situație neașteptată de ardeleni. Nocturna stadionului din Gruia a cedat, iar partida a fost întreruptă pentru mai bine de jumătate de oră. Ardelenii au fost în pericol să piardă partida la masa verde, însă, în cele din urmă, aceștia au repus în funcțiune vechea nocturnă a stadionului, iar meciul s-a reluat.

După întrerupere, echipa lui Dan Petrescu a marcat din nou, de această dată prin Hoban care a expediat un șut imparabil și l-a învins pe Croitoru.

Manea putea marca și el pe finalul meciului, însă șutul său a fost blocat de portarul argeșenilor.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - CS Mioveni 4-2

CFR Cluj - CS Mioveni 4-2. Ardelenii câștigă cu emoții ”pe întuneric”

Campioana României vine după calificarea în turul trei preliminar din Conference League, după 4-1 la general împotriva celor de la Inter D’Escaldes. În competiția internă, CFR Cluj are o victorie, 1-0 cu Rapid, și un eșec, 1-3 cu U Craiova 1948, iar în acest moment ocupă locul 10 în ierarhie.

Înaintea partidei cu CS Mioveni, Dan Petrescu s-a arătat îngrijorat și a spus că trupa lui Alexandru Pelici este un adversar greu, în ciuda debutului dezastruos de sezon.

"Anul trecut am câştigat de două ori cu 1-0 meciurile cu Mioveni. Deci pentru noi urmează un meci foarte greu. Ştim cine e antrenorul lor, ştim ce joacă... suprinzător a fost doar scorul cu Hermannstadt, când a pierdut cu 0-3. Mioveni e o echipă imprevizibilă, care nu are aşa mare presiune cred eu.

Se ştie că vor să se salveze de la retrogradare şi că e linişte acolo. Ei nu au început sezonul bine, e adevărat, dar cine joacă cu CFR Cluj se motivează mai bine, e clar, se autodepăşeşte pentru că joacă împotriva campioanei", a spus Dan Petrescu, la conferința de presă.

CFR Cluj - CS Mioveni, LIVE VIDEO, 21:30, Digi Sport 1. Oaspeții sunt ultimii în Superliga României

De cealaltă parte, CS Mioveni are două eșecuri în tot atâtea meciuri și ocupă ultimul loc în clasament. 0-3 cu Hermannstadt și 0-2 cu Farul Constanța sunt rezultatele înregistrate de argeșeni în noul sezon.

În sezonul precedent, CFR Cluj și CS Mioveni s-au întâlnit de două ori, iar ardelenii s-au impus în ambele dueluri, de fiecare dată la limită, 1-0.