LPF a stabilit programul etapei cu numărul 4 din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii. Când se joacă CFR Cluj - FCSB
Cum arată echipa etapei cu numărul 2 din play-off-ul și play-out-ul SuperLigii + cine este antrenorul rundei
News Alert Gata! Divorțul dintre Rapid și Bergodi este sigur! ”Despărțirea se produce amiabil”
CFR Cluj CFR Cluj
2 - 0
FC Arges FC Arges
Lu 04.04.2022 21:00

CFR Cluj - FC Argeș 2-0. Ardelenii își măresc la 8 puncte distanța față de ocupanta locului 2, FCSB

04.04.2022, 22:50

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

Punct ochit, punct lovit pentru CFR Cluj, care a trecut și de FC Argeș, scor 2-0 și și-a mărit avansul față de FCSB la 8 puncte. Gafa lui Joao Miguel a fost "de poveste".

CFR Cluj - FC Argeș 2-0. Ardelenii au un avans de 8 puncte față de FCSB

Meciul a început cu o șansă pentru piteșteni, însă Hindrich a ieșit în ultima clipă din poartă și a respins din fața lui Said. Ardelenii au dat replica prin Debeljuh, iar apoi argeșenii și-au încercat șansa și din lovitură liberă.

Debeljuh a mai avut o oportunitate, însă în cele din urmă a reușit să marcheze. A făcut-o în minutul 12, după o gafă monumentală a lui Joao Miguel, care a pasat la adversar.

CFR Cluj - FC Argeș 2-0. Ardelenii întâlnesc FCSB în etapa a 5-a, în derby-ul play-off-ului

Până la finalul primei reprize, lovitura de cap a lui Burcă a trecut aproape de poartă, iar argeșenii au ratat și ei prin Said.

În partea secundă s-a jucat la fel de economicos, însă totul s-a rupt în minutul 77, când fundașul Tofan a fost eliminat după două cartonașe în mai puțin de un minut.

Echipa lui Dan Petrescu a profitat și a trecut din nou aproape de gol prin Petrila și apoi prin Sigurjonsson. În minutul 84, Dugandzic a stabilit scorul final, 2-0, iar ardelenii își continuă aproape nestingheriți drumul spre titlu.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - FC Argeș 2-0:

CFR Cluj o întâlnește pe FC Argeș, luni, 4 aprilie, de la ora 21:00, într-o partidă din etapa a 3-a din play-off-ul Ligii 1.

Meciul poate fi urmărit în direct pe Digi Sport 1, în format LIVE VIDEO pe site-ul Digi Sport, dar și în aplicația Digi Sport pentru abonații DIGI RCS&RDS.

CFR Cluj - FC Argeș, LIVE VIDEO, ora 21:00, pe Digi Sport 1

CFR Cluj are o șansă foarte bună să se distanțeze în fruntea clasamentului din Liga 1. Dacă se va impune, formația din ”Gruia” va crește diferența de locul secund, ocupat de FCSB, de la 5 puncte actuale, la 8 puncte.

De partea cealaltă, argeșenii ar putea intra cu o victorie în ”hora” formațiilor care speră la un loc de cupele europene. Diferența față de locul 3, ocupat de Universitatea Craiova, n-ar fi una imposibil de surmontat - șase puncte, cu șapte etape rămase de disputat.

În istoria partidelor directe, cele două formații s-au întâlnit la Cluj de 13 ori, dar niciodată nu s-a impus FC Argeș: 9 victorii gazdele și patru remize.

Ultimul egal reprezintă și ultima partidă în care Argeș a marcat pe terenul celor de la CFR Cluj. Se întâmpla pe 27 august 2005, într-un 2-2 (Tilincă, Ad.Anca/ Negoiță, C.Tănasă).

Echipele probabile:

CFR Cluj: 89. Hindrich - 6. Graovac, 44. Yuri, 3. A. Burcă - 16. Susic, 10. 8. Sigurjonsson, 21. A. Boateng, 37. Bordeianu, 45. Camora - 9. Omrani, 27. Petrila
Rezerve: 90. R. Sava, 4. Cr. Manea, 5. K. Dimitrov, 7. Ad. Păun, 11. Chipciu, 17. Dugandzici, 18. V. Costache, 30. Birligea, 77. Roger
ANTRENOR: Dan Petrescu

FC Argeș: 12. Greab - 2. Tofan, 5. Turda, 17. Dobrosavlevici, 3. Latovlevici - 11. Ișfan, 4. Meza Colli, 71. Rainov, 10. Cr. Tănase - 19. G. Ganea, 44. Said
Rezerve: 22. F. Croitoru, 7. Viana, 14. J. Miguel, 21. Palici, 25. Boldor, 28. Arias, 29. Dumitrașcu, 30. Mușat, 90. Fatai
Antrenor: Andrei Prepeliță

• 90+3 fr2

CFR Cluj - FC Argeș se termină 2-0.

• 87 oc
    Ocazie FC Arges

După o centrare din corner, mingea e respinsă până la Honciu, care  prinde un voleu bun, dar direct în brațele portarului.

• 85 s
    Schimbare FC Arges

Honciu intră în locul lui Palic.

• 84 g
    Gol CFR Cluj

Deac pasează liftat pentrui Petrila, acesta îl lobează pe portar, iar Dugandzic împinge minge în poartă.

• 83 oc
    Ocazie CFR Cluj

Deac centrează pentru Petrila, al cărui șut e respins până la același Deac, care mai centrează o dată, dar Sigrurjonsson trimite cu capul cam slab și portarul reține.

• 82 oc

Petrila ia o acțiune pe cont propriu pe partea stângă și șutează de la 17 metri, dar pe lângă poartă.

• 79 s
    Schimbare CFR Cluj

Sigurjonsson intră în locul lui Bordeianu.

• 78 s

Dugandzic intră în locul lui Debeljuh.

• 77 cr
    Cartonaş roşu FC Arges

La câteva secunde distanță, Tofan este eliminat.