Exclusiv Variantă surpriză la Rapid. ”Sunt aproape sigur că va veni Mutu. E înaintea lui Șumudică”
Dan Alexa a retrogradat în Liga 3, la o lună după ce a fost numit antrenor principal
Etapa 5 Liga a 2-a: Corvinul Hunedoara-Mioveni
Play-off
2 - 2
Rapid Rapid
Du 19.03.2023 19:00

CFR Cluj - Rapid 2-2. Spectacol total în Gruia! Ardelenii au avut un gol anulat în prelungiri

19.03.2023, 19:00

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

A fost spectacol total la partida dintre CFR Cluj și Rapid, din prima etapă a play-off-ului Ligii 1, încheiată cu un rezultat de egalitate, scor 2-2.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj (33 de puncte) este la două lungimi în urma celor de la Farul, în timp ce Rapid rămâne pe locul cinci, cu 27 de puncte.

CFR Cluj - Rapid 2-2. Ardelenii, la două puncte de liderul Farul

Ardelenii au primit penalty după doar trei minute de joc, după o intrare a lui Moldovan asupra lui Janga. Tot Janga a fost cel care a punctat de la 11 metri.

În minutul 11, giuleștenii au restabilit egalitatea, după o centrare foarte bună a lui Onea și o finalizare a lui Kait.

Giuleștenii puteau marca și în minutul 21, când Scuffet a avut două intervenții splendide la șuturile lui Onea și Costache.

Două minute mai târziu, ardelenii au trecut din nou în avantaj, după reușita lui Boateng, iar Junior Morais a fost aproape să restabilească egalitatea pe finalul primei reprize, cu un șut de la distanță.

După pauză, Rapid a egalat, prin Onea, care a expediat un șut superb cu stângul, din interiorul careului.

În minutul 66, giuleștenii au irosit o ocazie imensă de a trece în avantaj, când Costache a trimis mult pe lângă poartă dintr-o poziție ideală.

Pe final, Săpunaru a fost aproape să trimită în propria poartă după o deviere greșită, dar Moldovan a reușit să rețină.

Pe final, ardelenii au avut un gol anulat după un ofsaid la Maglica, iar giuleștenii puteau forța victoria, însă Costache și Dugandzic au ratat inexplicabil.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Rapid 2-2

CFR Cluj - Rapid 2-2

Rapid începe acest play-off de pe locul 5, cu un cumul de 26 de puncte, în timp ce campioana României se află pe poziția a doua, la egalitate de puncte cu liderul Farul Constanța.

Cu un succes contra celor de la CFR Cluj, cei de la Rapid pot trece pe locul patru în Liga 1, peste Universitatea Craiova.

Dacă cei de la CFR Cluj au cinci meciuri la rând fără înfrângere în Liga 1, cei de la Rapid nu trec printr-un moment bun și au două înfrângeri la rând în campionat.

În cadrul sezonului regulat, ardelenii s-au impus în tur cu scorul de 1-0, în timp ce la retur au avut câștig de cauză giuleștenii, scor 2-1.

Clasament play-off Liga 1

clasament play-off
Clasament play-off / Foto: Digi Sport

Ce a spus Adrian Mutu înaintea meciului cu CFR Cluj

În cadrul conferinței de presă premergătoare partidei, Adrian Mutu a anunțat că micile detalii vor fi cele care vor face diferența în meciul de pe ”Stadionul Dr. Constantin Rădulescu”.

Începem play-off-ul foarte greu, cu o echipă care are prima şansă la titlu, care a dominat campionatul în ultimii cinci ani. Dar avem încredere în forţele noastre şi sperăm să ne facem jocul.

O să fie un meci spectaculos, un meci între două echipe cu jucători cu mare experienţă. Va fi un meci de detalii şi sper ca aceste detalii să fie de partea noastră. Sper să ne luptăm în play-off pentru un loc de cupe europene.

Noi jucăm orice meci la victorie, pentru noi şi pentru ceea ce vrem să obţinem. Începem cel mai greu probabil. Mai greu decât atât nu putea să înceapă play-off-ul. Şi în deplasare. Cred că este cel mai spectaculos şi mai greu play-off. Va fi foarte strâns”, a spus Adrian Mutu.

Rapid Rapid
  • 90+7 final
  • 90+6 oc
    Ocazie Rapid

Ioniță primește balonul în fața porții, dar nu reușește să finalize, balonul ajunge la Dugandzic, însă croatul este blocat în ultimul moment.

• 90+5 s
    Schimbare Rapid

Costache este înlocuit cu Ioniță.

• 90+2 oc
    Ocazie CFR Cluj

Braun șutează de la marginea careului, Moldovan respinge, iar Maglica trimite cu capul în poarta giuleștenilor, dar golul este anulat pentru ofsaid.

• 89 s
    Schimbare CFR Cluj

Janga este înlocuit cu Yeboah.

• 83 oc

Kait șutează din afara careului, dar Scuffet are o intervenție bună și respinge.

• 83 oc

Krasniqi centrează în interiorul careului, Maglica încearcă să reia cu capul, dar Moldovan respinge.

• 81 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Krasniqi este avertizat.

• 80 oc

Krasniqi șutează din interiorul careului, Săpunaru deviază și este aproape să trimită în propria poartă, dar este salvat de Moldovan.