Bucurie a fotbalistilor stelisti Risto Radunovic, Adrian Gheorghe �˜ut, Eduard Gabriel Radaslavescu, Nana Kwame Antwi si
”E petardă!”. A fost făcut ”praf”, chiar înainte să ridice titlul de campion cu FCSB
Britanicii au aflat ce antrenor vrea Rapidul și au descris clubul în două cuvinte
slbz
Final de sezon în Liga 2! Echipele care vor juca în SuperLigă, cine merge la baraj și formațiile retrogradate

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Derby-ul dintre CFR Cluj și U Cluj s-a încheiat cu victoria formației pregătite de Andrea Mandorlini, scor 4-0, în etapa a 21-a din SuperLiga României.

CFR Cluj s-a apropiat astfel la opt puncte de FCSB și ocupă a doua poziție a clasamentului, cu 36 de puncte. De cealaltă parte, U Cluj rămâne pe locul opt, cu 29 de puncte.

CFR Cluj - U Cluj 4-0. Trupa lui Mandorlini se apropie la opt puncte de FCSB

Formația pregătită de Andrea Mandorlini a deschis scorul încă din minutul 2, după o centrare foarte bună a lui Camora, o recentrare a lui Kresic și o finalizare a lui Muhar.

Echipa antrenată de Sabău a avut o prestație discretă în prima repriză, iar ”Feroviarii” puteau puncta din nou în minutul 14, însă Iliev a respins în bară balonul șutat de Otele.

Gazdele au lovit bara pentru a doua oară în minutul 24, la un șut frumos al lui Bîrligea.

”Șepcile Roșii” au dat replica abia în minutul 34, când Ianis Stoica a reușit să îl învingă pe Sava, însă reușita sa a fost anulată pentru ofsaid.

Pe finalul primei reprize, CFR a puncat din nou, prin Bîrligea, care a deviat foarte bine o centrare a lui Avounou.

După pauză, ”Studenții” au fost mai periculoși, iar Ianis Stoica putea marca în minutul 52 cu o lovitură de cap. Fossati a nimerit și el bara în minutul 62, fază la care ”Șepcile Roșii” au cerut și un penalty.

Scorul a devenit 3-0 în minutul 77, când Otele a scăpat singur spre poartă după o pasă superbă a lui Krasniqi. Atacantul fostei campioanei a șutat pe lângă Plamen Iliev și a înscris.

Tot Otele a înscris și în minutul 86 cu un șut din interiorul careului.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - U Cluj 4-0

Tocmai de aceea, cele trei puncte sunt deosebit de importante pentru ambele echipe. Dacă va învinge, CFR va urca din nou pe locul 2, cu 36 de puncte, la 8 lungimi de liderul FCSB.

De asemenea, U Cluj ar contabiliza 32 de puncte, dacă bate, și ar ajunge pe locul 5, de play-off, la doar un punct distanță de rivala din oraș.

Chiar dacă primul lor meci direct s-a jucat în 1946, Ferar Cluj - U Cluj, scor 1-3, de atunci s-au disputat doar 33 de jocuri directe pe prima scenă a fostbalului de la noi.

17 victorii a obținut CFR, 5 au fost în dreptul lui U Cluj, iar de 11 ori s-a terminat egal.

Gol CFR Cluj

Otele șutează din interiorul careului și îl învinge pentru a doua oară pe Iliev.

• 78 oc
    Ocazie CFR Cluj

Krasniqi centrează bine de pe partea dreaptă, dar Otele șutează pe direcția lui Iliev.

• 77 g

După un contraatac frumos, Krasniqi pasează bine, iar Otele scapă singur spre poartă. Trimite pe lângă Iliev și înscrie.

Ocazie Universitatea Cluj

Fossati șutează de la marginea careului, dar balonul lovește bara laterală. Balonul sare în careu, iar Ianis Stoica încarcă să ajungă, însă este incomodat și cade, dar Marian Barbu lasă jocul să continue.

• 56 oc

Chipciu îi pasează lui Ianis Stoica, acesta pătrunde în careu prin partea stângă și șutează pe lângă poartă.

• 52 oc

Cîmpanu centrează din flancul drept, iar Ianis Stoica reia cu capul puțin pe lângă poartă.

Manu este înlocuit cu Cîmpanu.

• 45+4 fr1
  • 41 g

”Feroviarii” combină frumos în careul advers, balonul ajunge la Avounou, care pasează în fața porții, iar Bîrligea deviază mingea în plasă.

• 37 oc

Mitrea îi pasează lui Ianis Stoica în apropierea porții, acesta șutează, dar Sava are o intervenție bună și respinge.

• 34 fm
    Fază meci Universitatea Cluj

Vătăjelu centrează de pe partea stângă, Manu deviază cu capul, iar Ianis Stoica înscrie, însă golul este anulat pentru ofsaid.

• 34 oc

După o fază frumoasă construită de ”Șepcile Roșii”, Chipciu șutează puternic de la marginea careului, dar mingea este respinsă de defensiva adversă.

• 29 oc

Un balon respins de defensiva ”Șepcilor Roșii” ajunge la Bîrligea, care driblează scurt și șutează cu stângul din careu, dar Iliev are o intervenție bună și respinge.

• 24 oc

Muhar îi pasează foarte bine lui Bîrligea, care șutează din prima, însă balonul lovește bara transversală.

• 17 cg
    Cartonaş galben CFR Cluj

Bîrligea este avertizat.

• 16 oc

Krasniqi îl găsește foarte bine pe Bîrligea, care scapă spre poartă, încearcă să treacă de Iliev, dar îl lovește pe portarul ”Șepcilor Roșii”.

• 14 oc

Otele preia foarte bine în apropierea careului advers, scapă spre poartă și șutează cu dreptul, dar Iliev respinge în lateral, iar balonul șterge bara.

• 2 g

Camora centrează din lovitură liberă, Kresic recentrează cu capul, iar Muhar înscrie tot cu capul din fața porții.