FOTBAL:UNIVERSITATEA CRAIOVA-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (11.02.2023)
Video Cristi Manea și-a anunțat plecarea de la CFR Cluj, după 1-5 cu Farul Constanța
dican
Francisc Dican a descris în patru cuvinte umilința suferită de CFR Cluj pe terenul Farului
2 - 1
Universitatea Craiova Universitatea Craiova
Du 15.05.2022 21:30

CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1. Sărbătoare în Gruia! Titlul merge în Ardeal

15.05.2022, 23:24

• SuperLiga: FCU Craiova - Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Rapid, sâmbătă, 20:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat duelul cu Universitatea Craiova din penultima etapă a Ligii 1 și a devenit matematic campioana României.

Cu o etapă înaintea finalului de campionat, ardelenii sunt la patru puncte în fața celor de la FCSB, astfel că roș-albaștrii nu mai au nicio șansă la câștigarea titlului.

Ardelenii au venit extrem de motivați pentru meciul împotriva Universității Craiova și au deschis scorul în minutul 2 când Deac a centrat din lovitură liberă, iar Boateng a trimis cu capul direct în poarta lui Pigliacelli, dintr-o poziție suspectă de ofsaid.

Oltenii puteau egala câteva minute mai târziu după o greșeală a lui Letica, dar șutul lui Baiaram a fost blocat de portarul ardelenilor care a reușit să își repare eroarea.

Pasa lui Debeljuh l-a lăsat pe Birligea într-o poziție ideală în fața porții în minutul 15, dar șutul acestuia nu i-a pus probleme lui Pigliacelli.

Oltenii au replicat prin ocazia lui Screciu. Acesta a trimis puțin pe lângă poartă cu capul la centrarea lui Vlădoiu.

Ocaziile ardelenilor au continuat prin cea a lui Păun care a scăpat singur spre poarta lui Pigliacelli, dar care a fost blocat în ultimul moment de Găman. Birligea a trimis periculos cu capul în minutul 49, dar balonul a trecut pe lângă poartă.

Scorul a devenit 2-0 în minutul 56. Găman a vrut să paseze în spate pentru Pigliacelli, însă nu s-a asigurat, iar Debeljuh a preluat balonul și l-a învins pe goalkeeper-ul italian.

După câteva minute, oltenii au reușit să reducă din handicap. Mateiu a ajuns la un balon respins la marginea careului și a șutat din prima pe jos învingându-l pe Letica.

VIDEO Rezumatul partidei CFR Cluj - Universitatea Craiova 2-1

Bătălia la titlu din acest sezon al Ligii 1 s-a dovedit mai strânsă decât se așteptau mulți, iar FCSB a avut un parcurs excelent în play-off, care i-a permis să pună presiune pe liderul CFR Cluj.

Totuși, egalul bucureștenilor cu FC Voluntari se poate dovedi fatal, iar gruparea lui Dan Petrescu poate deveni campioană cu un o victorie contra Universității Craiova.

Oltenii vin după dezamăgirea eliminării din semifinalele Cupei României, acolo unde au pierdut ambele partide cu Sepsi, iar starea de spirit din cadrul echipei nu este tocmai una grozavă.

Patronul Mihai Rotaru a decis să-i pedepsească pe jucători și nu le-a închiriat un charter, ci i-a lăsat să facă deplasarea până la Cluj cu autocarul, drumul fiind unul destul de obositor, de 6 ore.

Ultima partidă dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj s-a terminat cu victoria oltenilor, 3-2, cu un gol marcat la ultima fază de Ante Roguljic.

CFR Cluj - Universitatea Craiova LIVE VIDEO, de la 21:30, pe Digi Sport 1. Clujenii, aproape de al 8-lea titlu din istorie

Clujenii sunt la 3 puncte de al 5-lea titlu consecutiv și al 8-lea din istorie, iar presiunea este toată pe umerii lor.

De-a lungul timpului însă, jucătorii experimentați de la CFR Cluj au dovedit că asemenea ocazii nu sunt prea mari pentru ei.

Chiar un meci pe terenul Universității Craiova a adus titlul în Gruia în sezonul 2019-2020, cel afectat de pandemie. Atunci ardelenii s-au impus cu 3-1, după ce au fost conduși cu 1-0, și au triumfat în lupta la titlu chiar contra oltenilor.