Fotbalistii clujeni, printre care se află Răzvan Sava, Panagiotis Tachtsidis si Karlo Muhar / Foto: Sport Pictures
Video Primul jucător de la CFR Cluj care și-a anunțat plecarea. ”Nu cred că voi rămâne la acest club”
adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
dani coman
Dani Coman este așteptat să semneze: ”Va veni la noi!”
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
2 - 1
Rapid Rapid
Lu 03.10.2022 21:00

Chindia Târgoviște - Rapid București 2-1. Toni Petrea le aduce prima victorie târgoviștenilor

03.10.2022, 23:08

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Chindia Târgoviște a câștigat duelul contra celor de la Rapid cu scorul de 2-1, în etapa cu numărul 12 din Liga 1.

Chindia Târgoviște a bifat prima victorie a sezonului și a ajuns la șase puncte în clasament. De cealaltă parte, Rapid a ajuns la 24 de puncte și este pe locul doi în clasament, în spatele celor de la Farul.

Elevii lui Toni Petrea au fost mai periculoși în prima parte a meciului. Neguț putea deschide scorul în minutul 10, cu o execuție splendidă din afara careului. Rapid a dat replica în mintul 14, prin lovitura de cap a lui Iacob, care nu a nimerit însă spațiul porții.

Chindia a deschis scorul în minutul 15, când Daniel Popa a avut o pătrundere frumoasă în careul advers și l-a învins pe Moldovan. Câteva minute mai târziu, Albu a trimis balonul în poarta târgoviștenilor, însă reușita sa a fost anulată în urma analizei VAR pe motiv de ofsaid.

A venit apoi rândul elevilor lui Petrea să aibă un gol anulat. În minutul 33, Șerban a marcat în poarta lui Moldovan, dar VAR-ul i-a anulat și lui golul.

Neguț putea dubla avantajul gazdelor în minutul 38, când a reușit o trecere superbă de trei jucători giuleșteni și a finalizat cu un șut în forță, respins însă de Horațiu Moldovan.

După pauză, Chindia a marcat din nou, în minutul 56. Popa a avut o execuție suprinzătoare din lovitură liberă, Moldovan a respins balonul, dar Neguț a reușit să trimită mingea în poartă.

În minutul 69, Orozco putea majora diferența de scor, dar Moldovan a reușit să pareze.

Cristi Săpunaru a fost aproape de gol în minutul 88. Luckassen i-a pasat în careu, căpitanul giuleștenilor a șutat la poartă, însă Căbuz a reușit să respingă balonul care a lovit bara laterală.

VIDEO Rezumatul partidei Chindia Târgoviște - Rapid 2-1

Ambele echipe vin după victorii în Cupa României. Chindia s-a impus în fața celor de la CSA Steaua, 2-1, iar Rapid a bătut-o pe Afumați, 3-0.

Situația din clasament este una complet diferită, bucureștenii fiind în lupta pentru locurile de play-off, în timp ce gazdele sunt în partea de jos a ierarhiei.

Târgoviștenii au doar 3 puncte în clasament și nu au obținut niciun succes în primele 10 partide disputate. De cealaltă parte, giuleștenii au 24 de puncte și se află pe poziția a doua, iar cu o nouă victorie, ar putea să egaleze liderul ierarhiei, trupa lui Gică Hagi, Farul Constanța.

Ultima partidă dintre Chindia Târgoviște și Rapid s-a termiant cu o remiză la albă, 0-0, în play-out-ul ligii secunde din stagiunea trecută.

Adrian Mutu, despre Chindia lui Toni Petrea: ”Este pe drumul cel bun”

”(n.r. - Ai fi preferat să întâlnești Chindia cu Adrian Mihalcea, nu cu Anton Petrea?) Nu pot să-ți răspund la întrebarea asta pentru că nu vreau să desconsider niciun antrenor. Așa cum spuneam, Chindia este o echipă în căutare de puncte.

Cu atât mai greu și mai complicat devine meciul pentru noi. Nu cred că este momentul să privim de sus pe nimeni, ci din contră. Întâlnim o echipă care va da totul pentru a câștiga.

(n.r. - O schimbare în jocul Chindiei cu Anton Petrea?) Da, am văzut. Chiar dacă nu a avut multe zile la dispoziție Toni, am văzut pe parcursul meciului două sisteme pe care le-a folosit. Bineînțeles că întotdeauna o victorie îți oferă moral.

O victorie cât de cât bună, pentru că a jucat împotriva unei echipe bune din Liga 2. Sunt pe drumul cel bun, sunt în creștere, mai ales moral. Victoriile te motivează și mai mult, dar trebuie să confirme și în campionat. Aici intervenim noi, pentru ambiția noastră de a ține pasul cu echipele din fruntea clasamentului.

Cred că de la început presiunea este constantă, nu este mai mare sau mai mică. Dat fiind faptul că jucăm la Rapid, este presiunea rezultatului indiferent de poziția pe care te afli în clasament. Le-am spus mereu acest lucru jucătorilor”, a declarat Adrian Mutu, la conferința de presă organizată sâmbătă.

Ocazie

Săpunaru șutează din careu, dar Căbuz respinge în bară și apoi se aruncă pe balon.