Exclusiv Daniel Niculae, explicații după prăbușirea Rapidului din play-off: ”Noi, conducerea, am greșit!”
FOTBAL:FARUL CONSTANTA-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, SUPERLIGA SUPERBET (30.09.2023)
Oficial Al doilea transfer al verii pentru Farul: Gică Hagi l-a convins să semneze pe 3 ani
profimedia-0882149513
Live Text Serbia - Anglia 0-1, ACUM, pe digisport.ro. Jude Bellingham a deschis ”balul” pentru englezi la EURO 2024
Digi Sport Special
CS Mioveni CS Mioveni
0 - 1
FC Botosani FC Botosani
Vi 24.05.2024 20:00

CS Mioveni - FC Botoșani 0-1. Moldovenii au câștigat barajul și rămân în SuperLigă

24.05.2024, 22:06

• MEDIA: Digi Sport Special, luni, 18:00, DGS 1

• MEDIA: Liga Digi Sport, luni, 14:30, DGS 1

FC Botoșani a învins-o, în deplasare, pe CS Mioveni, scor 1-0, în returul barajului de menținere/promovare și a rămas în SuperLigă.

Unicul gol al acestei partide a fost marcat de Sebastian Mailat (minutul 75).

În meciul tur, disputat la Botoșani, moldovenii s-au impus cu același scor în fața argeșenilor, 1-0. Astfel, la general, FC Botoșani s-a impus în fața lui CS Mioveni cu 2-0 și și-a asigurat rămânerea în SuperLiga.

CS Mioveni - FC Botoșani 0-1. Trupa lui Bogdan Andone rămâne în SuperLiga

În prima repriză a duelului de la Mioveni, oaspeții de la FC Botoșani au început mai bine și au reușit să-și creeze prima ocazie în minutul 20 prin Eduard Florescu, care a șutat puternic de la peste 30 de metri, dar mingea sa a fost respinsă de goalkeeperul gazdelor Flavius Croitoru.

Botoșănenii au continuat să preseze și și-au creat a doua ocazie din acest meci prin Aldair, care a șutat la colțul scurt, dar același Croitoru a respins mingea în corner.

În repriza a doua, tot Botoșani a fost echipa mai bună și a reușit să-și creeze prima mare ocazie a partidei. Concret, în minutul 52, după o centrare trimisă în careu de Mailat, Victor Dican a reluat balonul cu capul în bara porții lui Croitoru.

În cele din urmă, oaspeții au dat lovitura în minutul 75, când Mailat, scăpat singur cu portarul, a reușit să-l învingă pe Croitoru cu un șut pe jos. Acesta a fost și golul care a decis scorul final al partidei, de 1-0 pentru FC Botoșani și care a consfințit rămânerea moldovenilor în SuperLiga.

VIDEO Rezumat CS Mioveni - FC Botoșani, scor 0-1

Știrea inițială

FC Botoșani pleacă cu avantaj minim, după ce în turul barajului a reușit să o învingă pe CS Mioveni, scor 1-0.

• Singurul gol al partidei a fost înscris de către Aldair abia în minutul 90+3.

La conferința de presă premergătoare partidei, Bogdan Andone a recunoscut că nu-l interesează modul în care echipa joacă, ci doar rezultatul final.

”Mă interesează să continuăm în Liga 1 (n.r. SuperLiga), nu mă interesează scorul sau cum vom evolua. Știm echipa din Mioveni, jucătorii, pe mulți îi cunosc de la Liga 2, așa că știu caracteristicile fiecăruia.

Fotbalul e fotbal, dar sper să nu fie o surpriză neplăcută pentru noi ziua de vineri. Sper să facem un meci bun, să rămânem în Liga 1 (n.r. SuperLiga)”, a spus Andone.

VIDEO cu rezumatul partidei tur:

CS Mioveni - FC Botoșani, LIVE VIDEO, de la 20:00 pe Digi Sport 1. Echipele probabile

CS Mioveni: Fl. Croitoru - Trașcu, R. Garutti, Cr. Ignat, Burnea, Șerbănică - Cărăruș, A. Panait - Blănaru, Al. Cr. Stan, Guțea

• Rezerve: Val. Sima – Gogor, Mih. Costea, Massaro, A. Șerban, D. Toma, Căprescu, I. Șerban, Bolohan
  • Antrenor: Constantin Schumacher

FC Botoșani: Kukic - Benzar, I. Filip, Miron, Țigănașu - David, Dican, Caputa - E. Florescu, Kaprof, Mailat

Gol FC Botosani

Florescu i-a pasat lui Mailat peste defensiva argeșenilor, care a avansat spre poarta adversă și l-a învins pe Croitoru.

• 74 s

Fulop a fost înlocuit cu Lopez.

• 68 cg

Trașcu a fost avertizat.

• 63 oc
    Ocazie FC Botosani

Mailat a fost lansat în flancul stâng al atacului, a avansat spre poarta adversă și a șutat pe lângă buturile lui Croitoru.