FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (27.04.2024)
Prime duble la ”U” Cluj! Ce promisiuni li s-au făcut jucătorilor lui Ioan Ovidiu Sabău
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
1 - 0
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
Lu 13.12.2021 20:30

Dinamo - Chindia 1-0. Final incendiar de meci! ”Câinii” obțin prima victorie după 15 partide

13.12.2021, 22:27

• SuperLiga: Hermannstadt - Poli Iași, luni, 15:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - FCSB, luni, 21:00, DGS 1

Este sărbătoare în Ștefan cel Mare! Dinamo a obținut prima victorie după 15 etape, 1-0 în fața Chindiei Târgoviște, la finalul unei partide foarte spectaculoase. Ultima victorie obținută de Dinamo a fost la data de 8 august, atunci când ”câinii” au câștigat contra Academicii Clinceni cu scorul de 3-1.

”Câinii” au spart astfel ghinionul și au părăsit ultima poziție a clasamentului pe care au cedat-o celor de la Academica Clinceni.

Prima ocazie a partidei a aparținut Chindiei, în minutul 2, atunci când, din interiorul careului, Florea a șutat cu piciorul stâng puțin pe lângă poartă.

Câteva minute mai târziu a venit și ocazia ”câinilor”. Bordușanu a centrat în interiorul careului, iar Ivanovskya trimis periculos cu capul spre poarta lui Căbuz.

În minutul 12, după o acțiune individuală a lui Florea, balonul a fost respins la Popadiuc care a șutat de la distanță puțin pe lângă poarta lui Iliev.

Florea a avut o acțiune superbă în partea dreaptă, a driblat apărarea ”câinilor” și a finalizat cu un șut care a trecut puțin pe lângă poartă.

În minutul 31, Iacob a centrat pentru Neguț care a șutat, dar Plamen Iliev a avut o paradă senzațională și a păstrat scorul neschimbat.

Chindia a mai avut o ocazie uriașă în minutul 52, atunci când Florea a întors în fața porții pentru Popa care a șutat, dar balonul a fost respins de Gluhakovic. Câteva minute mai târziu, după o eroare în defensiva ”câinilor”, Popa a scăpat singur cu portarul, dar atacantul Chindiei a trimis în bară.

În minutul 62, Dinamo a deschis scorul. Sorescu i-a pasat lui Kainourgios care a trimis mai departe, în fața porții, pentru Carp care a înscris din alunecare.

Chindia a primit penalty după un fault extrem de dur comis de Plamen Iliev asupra lui Matiș. Popa a fost executantul, însă atacantul a șutat direct în bara transversală.

În ultimele clipe ale partidei, Matiș putea restabili egalitatea cu un șut de la distanță, însă Plamen Iliev a avut o nouă intervenție fantastică și a respins în afara terenului.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - Chindia 1-0

ȘTIRE INIȚIALĂ

Pentru Dinamo, așa cum se întâmplă de câteva luni încoace, meciul reprezintă o nouă oportunitate de a întrerupe seria neagră de rezultate. "Câinii roșii" nu au mai simțit gustul victoriei de pe 8 august, când câștigau contra Academicii Clinceni cu 3-1

De atunci, bucureștenii au jucat 15 meciuri, fără să câștige măcar unul dintre ele. Asta a dus-o pe Dinamo pe ultimul loc în Liga 1, cu doar 9 puncte și două victorii după primele 18 etape.

Dinamo - Chindia, 20:30, LIVE VIDEO pe Digi Sport 1. Nici oaspeții n-au mai câștigat recent

În tabăra adversă, Chindia continuă să se afle la mijlocul clasamentului. Târgoviștenii sunt pe locul 11 în primul eșalon românesc, cu 19 puncte. Oaspeții din meciul de luni trec și ei printr-o pasă neagră, având în vedere că nu au mai câștigat de patru meciuri încoace.

Dacă la capitolul goluri marcate echipele stau aproape la fel (Dinamo cu 13, Chindia cu 12), târgoviștenii sunt net superiori în apărare. Echipa lui Emil Săndoi nu a primit decât 13 goluri în acest sezon, în timp ce poarta dinamoviștilor a fost străpunsă de 39 de ori.

• 96 final
  • 90+5 oc oc
    Ocazie Chindia Târgovişte

Matiș șutează periculos de la distanță, dar Iliev are o intervenție perfectă.

• 89 cg cg
    Cartonaş galben Chindia Târgovişte

Dulca vede cartonașul galben.

• 85 s s
    Schimbare Dinamo Bucureşti

Ehmann este introdus în locul lui Sorescu.

• 83 cg cg
    Cartonaş galben Dinamo Bucureşti

Plamen Iliev vede cartonașul galben pentru comportament nesportiv.

• 83 rp rp
    Ratare penalty

Popa ratează lovitura de la 11 metri. Jucătorul Chindiei șutează puternic, dar balonul nimerește bara transversală.

• 80 p p
    Penalty

Ovidiu Hațegan acordă penalty pentru Chindia după un fault comis de Plamen Iliev asupra lui Matiș.