FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Cel mai slab Rapid de după Revoluție! Cifrele care arată dezastrul girat de Bergodi și de Lobonț
Cosmin Matei, surprins de victoria la scor cu Farul: ”Nu ne așteptam”. Ce a spus despre cazul său
mititelu
Video Adrian Mititelu s-a dus ”glonț” în vestiar după ce FCU Craiova a retrogradat! Anunțul făcut de patronul oltenilor
Dinamo Dinamo
1 - 0
FC Botosani FC Botosani
Lu 14.08.2023 20:30

Dinamo - FC Botoșani 1-0. ”Câinii roșii” dau lovitura în prelungiri și obțin prima victorie a sezonului

14.08.2023, 22:44

• Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Partida Dinamo - FC Botoșani, din etapa cu numărul 5 a SuperLigii, s-a încheiat cu succesul la limită al ”Câinilor roșii”, scor 1-0.

În urma meciului cu FC Botoșani, cei de la Dinamo obțin astfel primul succes de la revenirea în SuperLigă.

Dinamo - FC Botoșani 1-0. Gazdele dau lovitura în minutul 90+5

Prima parte a început cu cei de la Dinamo în atac. Cristian Costin, Ahmed Bani și Laruccea au ratat pe rând situațiile avute în minutele 7 și 15.

Dragu a venit cu replica în minutul 29, iar Dennis Politic de la Dinamo a fost apoi blocat în minutul 32, de Răzvan Ducan, la un șut din marginea careului mic.

În partea a doua a meciului, după un șut semnat de Eduard Florescu, Dennis Politic a nimerit bara laterală a porții lui Ducan, în minutul 62.

Același Dennis Politic l-a pus la încercare pe Ducan în minutul 90+1, ca în minutul 90+5 să-l forțeze pe portar să-și introducă mingea în propria poartă.

Astfel, după autogolul lui Ducan, Dinamo obține prima victorie de la revenirea în SuperLigă.

VIDEO Rezumat Dinamo - FC Botoșani 1-0

Știrea inițială

Dinamo - FC Botoșani | LIVE VIDEO, ACUM, DGS 1. Confruntări directe și statistici

Cele două formații s-au întâlnit de 23 de ori la nivelul primei ligi. Moldovenii au obținut 10 victorii, Dinamo s-a impus în 8 rânduri, iar 5 partide s-au încheiat la egalitate. Cu bucureștenii gazde, au fost 11 întâlniri: 5 succese pentru ”Câini”, 3 în dreptul celor de la FC Botoșani și 3 remize.

Ambele echipe au un start modest de campionat. Trupa din ”Ștefan cel Mare” are un singur punct adunat din primele patru jocuri, în timp ce elevii lui Marius Croitoru și-au trecut în cont două puncte. Dinamo ocupă ultimul loc, în timp ce FC Botoșani este penultima din Liga 1.

Ovidiu Burcă se află la prima experiență ca antrenor în Liga 1, drept urmare se află la prima confruntare directă cu FC Botoșani. În schimb, Croitoru s-a mai duelat cu Dinamo în 7 alte ocazii și a înregistrat 4 victorii, două remize și o înfrângere.

Dinamo - FC Botoșani | LIVE VIDEO, 20:30, DGS 1. Burcă: ”Nu a fost un start plăcut pentru noi”

Faptul că am avut meciuri cu primele clasate asta nu schimbă deloc ceea ce gândim noi despre procesul în care ne aflăm. Uneori înfrângerile sunt cel mai bun profesor. E greu la Dinamo, unde există presiunea suporterilor, dar noi încercăm să rămânem calmi, lucizi și să creștem de la zi la zi.

Nu a fost un start plăcut pentru noi, dar au fost niște meciuri care ne-au arătat unde suntem exact și faptul că am întâlnit în primele trei etape, poate cele mai puternice trei echipe, ne arată că noi trebuie să ajungem acolo. Între timp s-au mai rezolvat niște probleme, s-au mai integrat niște jucători. Intensitatea, tot ce înseamnă calitatea antrenamentului, a crescut și trebuie să continuăm pe acest drum. La meciul de la Cluj s-au văzut lucruri mai bune, am fost mai solizi.

Pe noi nu ne descurajează. Patronii care investesc, și domnul Iftime este un patron care a investit destul de mult în ultimii ani în fotbal, poate să spună ce își dorește. Noi trebuie să arătăm pe teren că lucrurile nu stau chiar așa. Cumva declarația lui pune mai multă presiune pe echipa lui, nu pe noi”, a declarat Ovidiu Burcă, la conferința de presă premergătoare meciului.

Dinamo - FC Botoșani | LIVE VIDEO, 20:30, DGS 1. ”Dacă mă bate înseamnă că nu am față de Liga 1”

Cu două zile înaintea duelului de pe ”Arcul de Triumf”, Valeriu Iftime, patronul celor de la FC Botoșani, a prefațat partida și nu concepe ca echipa sa să piardă.

”La noi punctul obținut e lipsă de moral iar la ei e de moral. Dacă mă bate și Dinamo și Galați, asta înseamnă că nu am față de Liga 1. Înseamnă că nu am antrenor, înseamnă nu am lot de Liga 1. Înseamna că trebuie să fac schimbări mari la echipă.

Mă duc la Dinamo să îi bat, nici nu mă gândesc să mă execute Dinamo”, a declarat Valeriu Iftime, la Digi Sport Matinal.

Clasamentul SuperLigii

• 90+9 fr2

Se încheie meciul de pe Arcul de Triumf.

• 90+8 s
    Schimbare Dinamo

Iese Politic și intră Bena.

• 90+5 ag
    Autogol FC Botosani

După o centrare în fața porții a lui Dennis Politic, Răzvan Ducan deviază mingea în propria poartă.

• 90+1 oc
    Ocazie Dinamo

Dennis Politic șutează din marginea careului mare, dar mingea se duce fix pe direcția lui Ducan.