lucescu-negoita
Video Exclusiv Ionuț Negoiță, atac dur la Mircea Lucescu. ”N-are măsura cuvintelor. Pun pariu că nu va investi la Dinamo”
FOTBAL:PETROLUL PLOIESTI-FC U CRAIOVA, PLAY OUT SUPERLIGA SUPERBET (18.03.2024)
Video ”Cine a țipat așa tare în vestiar?”. Cum a reacționat Nicolo Napoli după eșecul cu Petrolul
ilie
Exclusiv ”Poate juca lejer la orice echipă din România”. Ilie Dumitrescu, ”vrăjit” de un fotbalist care se bate la retrogradare
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
2 - 1
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Mi 27.01.2021 20:00

Dinamo - Gaz Metan Mediaș 2-1. După 0-4 cu Botoșani, "câinii" se impun cu un gol controversat

27.01.2021, 21:50

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

După umilința cu Botoșani, 0-4, Dinamo a câștigat cu Gaz Metan Mediaș, scor 2-1, însă a făcut-o cu un gol controversat. De partea cealaltă, medieșenii se află la prima înfrângere după 4 etape.

Dinamo - Gaz Metan Mediaș 2-1. "Câinii" și-au revenit după umilința cu Botoșani

Gaz Metan a deschis scorul în minutul 7, prin Valente, iar peste 3 minute a mai avut o ocazie bună. Tot Valente l-a mai pus o dată la încercare pe Eșanu, dar portarul dinamoviștilor a fost la post.

Dinamoviștii au dat replica prin Nemec, însă portarul Pleșca a prins. Medieșenii au irosit o șansă uriașă în minutul 27, prin același Valente, iar apoi Fabbrini nu a nimerit poarta.

"Câinii" au egalat în minutul 32, prin Gueye, însă Gazul a fost din nou aproape de gol prin Deaconu.

Dinamo - Gaz Metan Mediaș 2-1. Gazdele au marcat golul victoriei după un fault la portar

Până la pauză, Anton a mai ratat o șansă mare pentru Dinamo, care a înscris în cele din urmă în minutul 43, prin reușita controversată a lui Puljic, după un fault în atac.

La poarta cealaltă Valente a primit o centrare perfectă în careu, dar și-a bătut joc de ea, iar Eșanu a parat șutul lui Sambu. Dinamo a presat, însă Anton nu l-a putut învinge pe Pleșca din lovitură liberă.

Meciul s-a încheiat cu o altă fază controversată, după ce medieșenii au cerut penalty la un henț al lui Nepomuceno și Dinamo - Mediaș s-a terminat 2-1.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Dinamo își continuă agonia din acest sezon, dar speră ca măcar pe teren să stea mai bine decât ”în birouri”, deși realitatea o contrazice. După umilința de la Botoșani, scor 4-0, elevii lui Jerry Gane dau peste un alt adversar incomod.

Cu 19 puncte adunate, locul 11 în clasament, Dinamo mai speră chiar și la play-off, dar pentru asta este condamnată să câștige meciul de azi.

Dinamo, decimată înaintea meciului cu Gaz Metan

Gane, în schimb, extrem de îngândurat după ce echipa sa a fost dată de pământ runda trecută, dar și din cauza accidentărilor, se gândește cum să opereze mai multe schimbări în primul 11.

Anton, Nemec, Gol, Grigore, plus Filip şi Nepomuceno sunt absenții lui Dinamo. Gane a spus că speră să-i aibă la dispoziţie cât mai repede posibil:

"Sperăm să-i putem folosi cât mai repede pe toţi, indiferent de nume! Sunt jucători valoroşi, cu experienţă, cu siguranţă vor aduce un plus echipei.

Să nu uităm că la Botoşani am avut pe foaie zece jucători U21, ceea ce nu s-a mai întâmplat la Dinamo de foarte mulţi ani!

Trebuie să avem răbdare cu cei tineri, nu este uşor nici pentru ei să se integreze în această perioadă complicată la Dinamo".

Dinamo - Gaz Metan Mediaș, LIVE VIDEO. Un nou portar la Dinamo. Echipele probabile

Misiunea nu va fi deloc ușoară, pentru că ardelenii au patru etape de când nu au mai pierdut și un moral foarte bun

Echipe probabile
Dinamo : Alexandru – Puljic, Bejan, Ehmann, Radu – Cretu, Răuță, Achim, Fabbrini – Borcea, Gueye
Antrenor: Ionel Gane

Gaz Metan Mediaș: Pleșca – Butean, Baco, Yuri, Trif – Alceus, Junior – Valente, Ciocan, Horsia – Nițu
Antrenor: Jorge Costa

• 90+3 fr2

Final de meci. Dinamo - Mediaș se termină 2-1.

• 89 s s

Moldoveanu intră în locul lui Fabbrini.

• 84 fm fm

Sambu îi pasează lui Trif, care centrează în careu, dar mingea îl lovește în mână pe Nepumuceno și medieșenii cer penalty.

• 69 oc oc

Ocazie Dinamo. Anton execută o lovitură liberă, dar Pleșca are o paradă excelentă.

• 67 s s

Achim intră în locul lui Gueye.

• 62 oc oc

Ocazie Mediaș. Deaconu centrează, Sambu reia pe poartă, dar Eșanu e pe fază.

• 47 oc oc

Ocazie Mediaș. Butean centrează de pe dreapta, iar Valente lovește greșit mingea cu capul, deși avea toată poarta în față.

• 43 g g

GOOOOL Dinamo! Anton execută un corner, Pleșca respinge în Puljic, iar din acesta mingea intră în poartă, dar în același timp Bejan cade peste portarul lui Gaz Metan și medieșenii cer fault în atac.

• 42 oc oc

Ocazie Dinamo. Butean greșește, Anton vine din spate și trage tare, iar portarul Pleșca respinge spectaculos, cu piciorul.

• 34 oc oc

Ocazie Mediaș. Deaconu șutează din afara careului, iar Eșanu reține în doi timpi, cu emoții.

• 32 g g

GOOOOL Dinamo! Anton centrează, Nemec deviază cu capul pentru Gueye în fața porții, iar ultimul înscrie.

• 30 oc oc

Ocazie Dinamo. Fabbrini ia o acțiune pe cont propriu și șutează din afara careului, dar pe lângă poartă.

• 27 oc oc

Ocazie Mediaș. Valente face o cursă pe dreapta și șutează la poartă, Bejan deviază și e aproape de autogol, dar portarul Eșanu deviază ușor și mingea trece prin fața porții.

• 24 oc oc

Ocazie Dinamo. Anton centrează din corner, Nemec reia cu capul, dar portarul prinde.

• 21 oc oc

Ocazie Mediaș. După o centrare din lovitură liberă, Valente reia cu capul, dar Eșanu reține.

• 10 oc oc

Ocazie Mediaș. După o centrare din corner, Eșanu respinge lovitura de cap a lui Baco.

• 7 g g

GOOOOL Mediaș! Răuță greșește și pierde mingea, Ronaldo Deaconu recuperează și îi pasează lui Valente, iar acesta îl păcălește pe Puljic, trage la colțul lung și deschide scorul.