Exclusiv Ionel Dănciulescu nu a iertat pe nimeni după Dinamo - FC Voluntari 1-1
S-a scris istorie în SuperLigă: borna impresionantă atinsă în sezonul 2023/2024
Dinamo Bucureşti Dinamo Bucureşti
2 - 1
Hermannstadt Hermannstadt
Sb 25.08.2018 22:00

Dinamo - Hermannstadt 2-1. "Câinii" au câștigat dramatic, cu un gol marcat în prelungiri

25.08.2018, 23:00

• SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Video Dinamo - Hermannstadt 2-1 | Dinamo a învins-o pe Hermannstadt cu mari emoţii, cu 2-1, în al patrulea minut de prelungiri. Alb-roşiii au trimis de două ori mingea în bară în prima repriză. Victorie dramatică pentru Dinamo în partida cu Hermannstadt: echipa lui Florin Bratu a câştigat la ultima fază a meciului, graţie căpitanului Dan Nistor, care a centrat perfect pentru Pesic (94). Părea să fie un meci uşor pentru alb-roşii, care au deschis scorul încă din minutul 4, prin Salomao, aflat la a treia reuşită în acest sezon. Daniel Popa a surprins întreaga asistenţă, inclusiv pe portarul Căbuz, dar şutul său s-a dus în bară (13). Nistor a dat apoi o pasă ideală pentru Popovici, care, la rândul său, a nimerit transversala (24).

Ratările s-au răzbunat în partea secundă. Nkololo a egalat cu un şut din prima, din centrarea lui Hergheligiu (48), dar sibienii au rămas în 10 după eliminarea congolezului Tsoumou care a văzut 2 cartonaşe galbene într-un minut.

Finalul a fost unul fericit pentru câinii roşii. Dinamo se simte excelent pe teren propriu în acest sezon: are 3 victorii din 3 posibile.

• 90+6 fm

FINAL DE MECI. Dinamo câștigă dramatic partida. Ivan Pesic a marcat în prelungirile meciului.

• 90+4 g g

GOOOL DINAMO. Pesic înscrie cu o lovitură de cap din 6 metri, după o centrare perfectă a lui Nistor.

• 90+1 s s

A ieșit Hergheligiu, a intrat Ali Vega Luis Alberto.

• 90 oc oc

Ocazie pentru Dinamo. Deian Sorescu trage de la marginea careului, mingea trece puțin pe lângă poarta lui Căbuz.

• 84 cg cg

Mijuskovic vede cartonașul galben.

• 83 cg cg

Dandea este avertizat după ce a avut un clinci cu Popescu.

• 81 s s

A ieșit Bogdan Rusu, a intrat Blănaru.

• 78 fm

Hermannstadt provoacă pericol la poarta lui Penedo, Sorescu reușește să respingă.

• 76 cg cg

Delorge este avertizat.

• 75 s s

Bratu forțează. A ieșit Grigore, a intrat Pesic.

• 74 cg cg

Salomao este avertizat pentru simulare.

• 72 s s

Schimbare la oaspeți. A ieșit autorul golului, Nkololo Michael Jordan, a intrat Petrișor Petrescu.

• 70 fm

Dinamo presează, însă elevii lui Bratu nu reușesc să finalizeze acțiunile ofensive.

• 65 s s

A ieșit Hanca, a intrat Dejan Sorescu.

• 62 cg cg

Sergiu Hanca este avertizat.

• 58 s s

Schimbare la Dinamo. A ieșit Daniel Popa, a intrat Robert Moldoveanu.

• 55 cgr cgr

Tsoumou a primit al doilea cartonaș galben într-un singur minut și este eliminat.

• 54 cg cg

Tsoumou este avertizat.

• 48 g g

GOOOOL HERMANNSTADT. Andrei Hergheligiu centrează de pe partea stângă, iar Nkololo înscrie cu un șut din voleu, la colțul scurt al porții apărate de Penedo.

• 46 oc oc

Prima mare ocazie a oaspeților. Tsoumou a reluat cu călcâiul din zona punctul de la 11 metri, însă Penedo a fost atent.

A început a doua repriză. Nicio modificare în cele două echipe.

• 45 fr1

Pauză în Ștefan cel Mare.

• 39 oc oc

Fază haioasă în Ștefan cel Mare. Popovici este lansat, portarul oaspeților a ieșit în întâmpinare, însă Căbuz a dat pe lângă minge. Din fericire pentru el, Popovici era deja cu spatele la fază.

• 37 oc oc

Fază superbă a dinamoviștilor. Mingea ajunge la Nistor, care trage din prima, însă Căbuz respinge în corner.

• 31 fm

Reluare a lui Herghelegiu, însă Penedo reține fără probleme.

• 24 oc oc

Încă o ocazie pentru Dinamo. Pasă superbă a lui Nistor pentru Popovici, șutul ultimului zguduie transversala porții apărate de Căbuz.

• 23 fm

Oaspeții au o primă acțiune periculoasă la poarta lui Penedo, însă apărarea dinamoviștilor rezolvă situația.

• 13 oc oc

Daniel Popa este aproape de un gol superb, însă mingea lovește bara.

• 12 oc oc

Dinamo este la un pas de golul doi. Dan Nistor centrează perfect, însă Popescu reia peste poartă din câțiva metri.

• 9 fm

Nistor trage de la distanță, mingea trece peste poarta celor de la Hermannstadt.

• 4 g g

GOOOL DINAMO. Salomao a deschis scorul la capătul unei faze care e pornit de la Dan Nistor. Daniel Popa a oferit pasa decisivă.