FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Video Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungiri! Giuleștenii, fără victorie în play-off
florin bratu
Exclusiv Florin Bratu a văzut situația de la Dinamo și a reacționat. Care este singura speranță a ”Câinilor”
Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 7-a: FCSB, campioană! Universitatea Craiova și CFR Cluj, pe podium
LIVE Fotbal Club
Dinamo Dinamo
1 - 0
Poli Iasi Poli Iasi
Du 14.04.2024 18:15

Dinamo - Poli Iași 1-0. Ahmed Bani a adus victoria în prelungiri. ”Câinii” sunt pe loc de baraj

14.04.2024, 20:20

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Dinamo a reușit să o învingă pe Poli Iași, scor 1-0, în cadrul etapei a patra a play-out-ului SuperLigii

Dinamo - Poli Iași 1-0

După doar 20 de minute de la startul partidei, Poli Iași a rămas în 10 oameni după eliminarea lui Rachid Bouhenna. După mai multe ocazii ratate de elevii lui Zeljko Kopic, Dinamo a reușit să marcheze în minutul 90+3 prin Ahmed Bani.

Astfel, ”Câinii” urcă pe locul șapte al play-out-ului, loc care duce la barajul de promovare/menținere.

Clasamentul Play-out-ului

VIDEO cu rezumatul partidei

Înainte de această partidă, ambele echipe se află în situații dificile. În timp ce Dinamo se află pe locul 15, direct retrogradabil în Liga 2, cu 16 puncte, Poli Iași ocupă poziția a 13-a, 18 puncte, loc de baraj pentru menținerea/promovarea în SuperLigă.

În cazul unei victorii, ambele echipe s-ar îndepărta de zona roșie a clasamentului. Cele două meciuri din sezonul regulat s-au terminat cu același scor, 0-0.

Este important de precizat că Dinamo a decis ca pentru partida cu Poli Iași să vândă bilete virtuale. Un tichet costă zece lei, iar banii vor fi donați către Academia Dinamo.

Conducerea ”Câinilor” a luat această decizie, după ce Comisia de Recurs a respins apelul clubului privind sancțiunea de a juca patru etape fără spectatori.

Clasament Play-Out SuperLiga

play out petrolul
Clasamentul play-out-ului SuperLigii / Foto: Digi Sport

Zeljko Kopic: ”Toți vrem să ne atingem obiectivul. După asta, clubul va face ceea ce oficialii cred că e mai bine”

Înainte de această confruntare, Zeljko Kopic a fost întrebat dacă va continua din vară la echipa din Ștefan cel Mare. Croatul a mizat pe îndeplinirea obiectivului, iar, cel mai probabil, de acest lucru depinde și viitorul său la Dinamo.

”Am vorbit despre tot, bineînțeles, e important să avem totul pregătit pentru următorul sezon, dar în acest moment ne concentrăm pe aceste șase meciuri.

Trebuie să le luăm meci cu meci, ne concentrăm pe meciul de mâine. Este dificil să luăm decizii până nu ne îndeplinim obiectivul, de a rămâne în ligă pentru următorul sezon.

După, trebuie să analizăm totul și să luăm cele mai bune decizii pentru viitor. Cred că asta e cea mai importantă parte, toți oficialii, antrenorii, jucătorii, fanii... â

Toți vrem să ne atingem obiectivul. După asta, clubul va face ceea ce oficialii cred că e mai bine”, a afirmat Zeljko Kopic la conferința de presă.

• 90+5 final
  • 90+3 g
    Gol Dinamo

Ahmed Bani șutează superb din prima și deschide scorul!

• 82 s
    Schimbare Dinamo

Bani intră în locul lui Velkovski!

• 77 oc
    Ocazie Dinamo

Din careul mic al celor de la Iași, Slemani nu reușește să îl învingă pe Silviu Lung!

• 72 s

Milanov intră în locul lui Abdallah!

• 66 oc

Eddy Gnahore marchează, dar golul este anulat pe motiv de offisde!

• 64 s
    Schimbare Poli Iasi

Jatoba intră în locul lui Bordeianu!

• 64 s

Allanzinho intră în locul lui Sergiu Buș!

• 64 s

Itu intră în locul lui Samayoa!

• 61 s

Selmani intră în locul lui Dennis Politic!

• 61 s

Bordușanu intră în locul lui Costin Amzăr!

• 60 oc
    Ocazie Poli Iasi

Bettaieb ajunge aproape de careu, dar șutul acestuia trece peste poartă!

• 54 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Costin Amzar este avertizat!

• 50 cg

Dennis Politic este avertizat!

• 49 oc

Cristi Costin șutează periculos din marginea careului, dar Silviu Lung respinge spectaculos!

Josue Homawoo este înlocuit de Cristian Costin!

• 45+8 fr1
  • 45+3 oc

Răzvan Patriche îi pasează superb lui Pavicic, dar croatul șutează peste poartă din șase metri!