FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
S-a rupt lanțul de iubire. Suporterii Rapidului au răbufnit după al 6-lea eșec din play-off. Ce au scandat
gigi
Motivul pentru care Gigi Becali ”nu a îndrăznit” să îl aducă pe Mircea Lucescu la FCSB
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"
Dinamo Dinamo
1 - 2
Rapid Rapid
Sb 27.01.2024 20:00

Dinamo - Rapid 1-2. Derby aprins pe Arena Națională! Giuleștenii au câștigat cu mari emoții

27.01.2024, 22:00

• Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Rapid a câștigat cu mari emoții derby-ul cu Dinamo, scor 2-1, pe Arena Națională, în etapa cu numărul 23 din SuperLiga României.

Rapid ocupă locul doi în clasamentul din SuperLiga României, cu 39 de puncte acumulate în cele 23 de etape. Dinamo este pe locul 15 în clasament, cu doar 16 puncte.

Dinamo - Rapid 1-2. Giuleștenii au marcat în minutul 90

Partida a început cu o ocazie mare a dinamoviștilor, după o lansare a lui Abdallah. Aioani și-a făcut treaba exemplar și l-a blocat pe atacantul ”Câinilor”.

Homawoo a ratat o șansă imensă de gol în minutul 19, din fața porții, când a șutat chiar pe direcția lui Paul Iacob.

Rapidul a dat replica prin Hasani, care a șutat puțin pe lângă poartă, iar Albu a încercat să înscrie cu un șut de la distanță câteva minute mai târziu.

Giuleștenii au deschis scorul în minutul 44, cu un șut al lui Papeau, fără șansă pentru Golubovic, dar avantajul alb-vișiniilor nu a durat prea mult, pentru că Abdallah a restabilit egalitatea cu o execuție superbă cu călcâiul.

După pauză, giuleștenii au cerut penalty în două rânduri, mai întâi la o intervenție asupra lui Rrahmani a lui Velkovski, iar, mai apoi, la un henț comis de Costin în interiorul careului. Totuși, Găman a lăsat jocul să continue la ambele faze.

Ilic a irosit o șansă importantă în minutul 49, iar Politic a nimerit transversala în minutul 56. Burmaz a bifat o ratare imensă cu câteva minute înainte de finalul partidei, însă și-a reparat greșeala și a reușit să marcheze golul victoriei în minutul 90.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - Rapid 1-2

Dar chiar și așa derby-ul se anunță unul foarte încins, chiar dacă situațiile celor două echipe sunt diferite total. Oaspeții sunt pe podium, în timp ce ”Câinii roșii” ocupă penultimul loc. Dar ce prilej poate fi mai nimerit pentru Dinamo să ofere speranță suporterilor decât un meci cu Rapid?!

Ca atare, în ciuda distanței din clasament, se știe că într-o astfel de confruntare se poate întâmpla orice.

Un duel al cărei prim joc a avut loc pe 3 octombrie 1948, un Dinamo - Rapid scor 0-1. Doar un singur gol, în ciuda faptului că, de-a lungul anilor, această dispută a consemnat multe goluri aproape meci de meci. Dovadă stă faptul că media celor 114 jocuri în SuperLigă este de 3,1 goluri!

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona jocul pe Aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

De altfel, Dinamo este echipa din SuperLigă care i-a dat cele mai mult goluri Rapidului, 1,68, așa cum Rapid este formația care a marcat de cele mai multe ori în poarta ”Câinilor roșii”, o medie de 1,43 reușite per meci!

În cele 114 partide amintite mai sus, Dinamo a câștigat de 50 de ori, iar Rapid de 39 de ori, în timp ce de 25 de ori scorul final a fost egal.

În partida tur a fost 4-0 pe Giulești, cea mai mare diferență în favoarea vișiniilor alături de un scor similar reușit pe 15 aprilie 2000.

Jandarmeria: ”Din rațiuni de siguranță, vor fi adoptate măsuri suplimentare”

Dinamo a deschis casă de bilete pentru rapidiști, iar Jandarmeria a stabilit accesul fanilor din Giulești, însă fanii lor nu merg pe Arena Națională

În ciuda anunțului făcut de Peluza Nord a Rapidului, care a refuzat să stea la inelul 3 de pe Arena Națională, forțele de ordine se pregătesc ca și cum fanii oapeților vor veni la meci. De altfel, Dinamo a deschis o casă de bilete la care vor fi vândute până la ora meciului tichete în zona alocată de PCH rivalilor din Giulești,

”Accesul suporterilor echipei FC Dinamo 1948 București în complexul sportiv se va face prin bd. Pierre de Coubertin și str. Maior Ion Coravu, în timp ce accesul suporterilor echipei FC Rapid București se va face prin bd. Basarabia.

Totodată, accesul suporterilor de la Tribuna a II-a se va face prin str. Sergent Șerbănică Vasile.

Accesul suporterilor celor două echipe se va realiza sub îndrumarea forțelor de ordine, după efectuarea unui control riguros efectuat de către Jandarmerie și societatea specializată de protecție și pază.

Pentru acest meci de fotbal, din rațiuni de siguranță, vor fi adoptate măsuri suplimentare de control al autovehiculelor și persoanelor, cu scopul de a preveni introducerea în stadion atât a materialelor pirotehnice, cât și a altor obiecte interzise de cadrul normativ în vigoare”, au anunțat cei de la Jandarmeria Română prin intermediul unui comunicat.