Exclusiv Verdictul dat în privința Rapidului, după înfrângerea cu Universitatea Craiova: ”Nu trebuie să ne mai ascundem”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
S-a rupt lanțul de iubire. Suporterii Rapidului au răbufnit după al 6-lea eșec din play-off. Ce au scandat
sucu-14
Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova
Dinamo Dinamo
1 - 3
Sepsi Sepsi
Ma 01.03.2022 17:30

Dinamo - Sepsi 1-3. Seria de rezultate pozitive ale ”câinilor”, întreruptă de covăsneni

01.03.2022, 19:30

• EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 2

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Sepsi a câștigat duelul cu Dinamo din etapa cu numărul 29 din Liga 1 cu scorul de 3-1, iar partida a fost extrem de spectaculoasă.

În clasamentul din Liga 1, Dinamo se află pe locul 14, cu un total de 17 puncte, în timp ce Sepsi ocupă poziția a zecea, cu 36 de puncte.

Sepsi a deschis scorul în minutul 11, când Ștefănescu a transformat o lovitură de la unsprezece metri, obținută după ce Patriche a comis o eroare uriașă și l-a faultat în careu pe Luckassen.

Dinamo a avut o șansă foarte bună să restabilească egalitatea în minutul 16, când Grădinaru i-a pasat foarte bine lui Vlad Morar, dar acesta a fost blocat în ultimul moment de defensiva covăsnenilor.

Grădinaru a avut o ocazie uriașă două minute mai târziu, când șutul său a lovit stâlpul porții lui Niczuly.

Portarul lui Sepsi s-a ales cu o accidentare urâtă la unul dintre degetele mâinii stângi după ce a blocat un șut foarte bun expediat de Pierret.

În prelungirile primei reprize, Torje putea înscrie din lovitură liberă, dar balonul a atins doar bara.

Câteva momente mai târziu, centralul partidei a dictat penalty pentru Dinamo după ce Patriche a fost ținut în careu de Dumitrescu. Torje a mers la execuție, dar a șutat în bară. Jonathan Rodriguez a recuperat balonul și a centrat, iar Patriche a înscris cu capul.

Sepsi a trecut din nou în avantaj în minutul 53, când Dumitrescu a deviat foarte bine un balon trimis de la colțul terenului, iar Ninaj a finalizat cu capul în poarta lui Figueiredo.

Ștefănescu a expediat un șut în diagonală în minutul 56, însă balonul a șters doar bara porții lui Figueiredo.

Jucătorii lui Dinamo au cerut penalty în minutul 78, când Aganovic a avut o intervenție dură asupra lui Grădinaru în interiorul careului, dar arbitrul a acordat doar aut de poartă.

Scorul final a fost stabilit în prelungirile partidei, când Ashkovski a depășit defensiva lui Dinamo și l-a învins cu ușurință pe Figueiredo cu un șut din interiorul careului.

VIDEO Rezumatul partidei Dinamo - Sepsi 1-3

Dinamo speră la ce e mai bun din duelul cu cei de la Sepsi Sfântu Gheorghe. După remiza din derbyul cu Rapid, 1-1, de etapa trecută, elevii lui Stoican sunt gata să obțină trei puncte din confruntarea cu covăsnenii.

Trupa din Ștefan cel Mare este pe un trend ascendent în Liga 1. Dinamo este neînvinsă de trei etape , după remizele cu UTA (0-0), Rapid (1-1), și victoria cu Gaz Metan Mediaș (4-0).

• 14 este locul ocupat în clasament de Dinamo în acest moment, cu 17 puncte acumulate din 28 de jocuri
  • o singură victorie a înregistrat Dinamo în meciurile directe de pe teren propriu cu Sepsi, scor 1-0, în 2017.

Sepsi, bilanț negativ în ultimele etape

Dacă Dinamo nu a mai fost învinsă de trei etape, Sepsi Sfântu Gheorghe se află la polul opus. Echipa pregătită de Cristiano Bergodi nu a mai câștigat de trei meciuri în Liga 1.

Covăsnenii au remizat cu Rapid (1-1) și au pierdut cu FC Voluntari (1-3) și CFR Cluj (0-2). Însă, la capitolul rezultate pozitive pe terenul lui Dinamo, cei de la Sepsi stau mai bine.

De cinci meciuri sunt neînvinși în confruntările din deplasare cu cei de la Dinamo. Înaintea meciului din etapa a 29-a a Ligii 1, Sepsi se află în clasament pe poziția a 10-a, cu 33 de puncte.

Sepsi Sepsi
  • 90+4 final
  • 90+3 g
    Gol Sepsi

Ashkovski depășește defensiva lui Dinamo și îl învinge cu ușurință pe Figueiredo cu un șut din interiorul careului.