Exclusiv Verdict clar după Farul - CFR: ”Un punct foarte norocos”. Un jucător și Adrian Mutu, taxați: ”M-au surprins”
”Am făcut totul bine” / ”Am suferit”. Jucătorii CFR-ului s-au contrazis la flash-interviu
Exclusiv Decizia ”destul de costisitoare” luată în premieră de Dinamo, după sancțiunea dură primită
LIVE Digi Sport Special
Farul Farul
0 - 3
Lu 23.01.2023 20:00

Farul - CFR Cluj 0-3. Campioana devine noul lider. Krasniqi, gol și pasă decisivă la debut

23.01.2023, 21:50

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

După eșecul din tur, CFR Cluj și-a luat revanșa și s-a impus pe terenul Farului la scor de neprezentare, în primul meci oficial al celor două echipe din 2023. Noul transfer al ardelenilor, Krasniqi, a dat un gol și o pasă decisivă, iar campioana face schimb cu constănțenii și devine lider.

Farul - CFR Cluj 0-3. Krasniqi, gol și pasă decisivă la debut

Primul moment notabil al meciului a avut loc în minutul 7, când talpa lui Pitu s-a oprit în capul lui Manea, care a și sângerat, dar arbitrul nu a acordat nicun fel de cartonaș.

Constănțenii au ratat prin Louis Munteanu, iar ardelenii, prin Bîrligea, în timp ce șutul lui Boateng a trecut peste vinclu.

Repriza a doua a început cu un gol rapid al CFR-ului, marcat de noul transfer, Krasniqi, după o combinație frumoasă cu Boateng.

Farul - CFR Cluj 0-3. Ardelenii devin lideri

În minutul 58, după consultarea VAR-ului, Istvan Kovacs a dat penalty pentru campioană, iar Manea a transformat.

A urmat ocazia lui Louis Munteanu, care nu l-a putut învinge pe Scuffet, iar cel care a stabilit scorul final a fost Petrila, din pasa aceluiași Krasniqi.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul - CFR Cluj 0-3:

Meciul Farul Constanța - CFR Cluj, din cadrul etapei a 22-a din Liga 1, se dispută luni, de la ora 20:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1, dar și pe digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea confruntării directe, Farul Constanța este pe primul loc în Liga 1, cu 45 de puncte, iar CFR Cluj ocupă a doua poziție a ierarhiei, cu un punct mai puțin.

Farul - CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 20:00, la Digi Sport 1

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în această stagiune, în turul sezonului regulat și în grupele Cupei României.

În campionat, meciul din luna august a fost câștigat de Farul cu 3-1, iar confruntarea din grupele Cupei României, care a avut loc la începutul lunii decembrie, s-a încheiat la egalitate, 0-0, ceea ce a dus la eliminarea Farului din competiție. CFR, în schimb, s-a calificat în sferturi.

Farul și CFR Cluj au abordat strategii diferite pentru pauza competițională din această iarnă. Gruparea constănțeană a rămas și a făcut pregătirea în țară, în timp ce campioana en-titre a avut un cantonament în Spania, alegerea tradițională a lui Dan Petrescu.

În această iarnă, Farul i-a transferat pe Rolando Baravykas, Mateus Santos, Nicolas Popescu, Kevin Boli și Gustavo Marins. CFR Cluj s-a întărit prin aducerile lui Anton Maglica, Andrei Peteleu, Ermal Krasniqi și Bogdan Țîru.

Farul - CFR Cluj LIVE VIDEO, ora 20:00, la Digi Sport 1. Echipele probabile

• Farul: Aioani - Sârbu, Larie, Boli, Kiki - Băluță, Artean, Grameni - Alibec, Munteanu, Pitu
  • CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Braun -  Cvek, Boateng, Deac - Yeboah, Janga, Bîrligea
Farul Farul
  • 90+3 fr2

Final de meci. Farul - CFR Cluj se termină 0-3.