Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”
hagi
Alertă la Farul! Gică Hagi are 3 jucători accidentați înainte de meciurile decisive pentru locul 2
Bucurie a fotbalistilor stelisti Risto Radunovic, Adrian Gheorghe �˜ut, Eduard Gabriel Radaslavescu, Nana Kwame Antwi si
”E petardă!”. A fost făcut ”praf”, chiar înainte să ridice titlul de campion cu FCSB
LIVE Stirile Digi Sport
Farul Farul
2 - 0
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Sb 18.02.2023 20:00

Farul - Petrolul 2-0. Constănțenii au făcut spectacol la Ovidiu! Trupa lui Hagi se distanțează în vârful clasamentului

18.02.2023, 21:57

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Farul Constanța s-a impus la Ovidiu în fața celor de la Petrolul Ploiești, scor 2-0, în etapa a 26-a din Liga 1. ”Marinarii” au făcut spectacol, cu două goluri și două bare, în timp ce ”Lupii Galbeni” au fost aproape inexistenți.

Farul - Petrolul 2-0. ”Marinarii”, la cinci puncte în fața campioanei CFR Cluj

Alibec putea marca încă din minutul 8, însă Leitner a avut o intervenție bună la șutul din unghi a atacantului de la Farul. Kiki a avut și el un tentativă periculoasă cu un șut de la marginea careului.

Farul a deschis scorul în minutul 28, după o fază superbă construită de elevii lui Hagi. Alibec i-a așezat cu călcâiul balonul lui Louis Munteanu, care nu l-a iertat pe Leitner.

Pe finalul primei reprize, constănțenii își puteau dubla avantajul, însă șutul lui Băluță a trecut peste poartă.

Totuși, al doilea gol al lui Farul a venit în repriza secundă, după ce Grozav l-a faultat pe Alibec în careu. Tot Alibec a fost cel care a marcat de la 11 metri.

Ploieștenii au dat semne de viață în minutul 70, când Mario Bratu a șutat puțin peste poartă. Tot Bratu a șutat periculos în minutul 78, dar Aioani a reușit să respingă.

Pe final, Farul putea marca pentru a treia oară, dar Grameni și Sîrbu au lovit bara la aceeași fază.

VIDEO Rezumatul partidei Farul - Petrolul 2-0

Farul - Petrolul 2-0

Antrenorul Farului, Gheorghe Hagi, a declarat, într-o conferinţă de presă susţinută înaintea partidei cu Petrolul Ploieşti, că obiectivul echipei sale până la sfârşitul sezonului regulat este să aibă cele mai multe victorii din Liga 1.

"Petrolul are şi un lot foarte bun, cu jucători cu experienţă şi valoare. Dar sper eu să jucăm mai bine decât ei şi să câştigăm. Ultimele cinci meciuri sunt foarte importante pentru noi pentru că dorim să strângem cât mai multe puncte.

Pentru că vrem să avem cele mai multe victorii dintre toate echipele până la sfârşitul acestui sezon regulat. Aşa că dacă o să avem cele mai multe victorii, o să avem şi cele mai multe puncte şi automat o să rămânem pe primul loc. Deocamdată lucrurile merg bine, sperăm să avem aceeaşi linie ca şi până acum", a declarat Gică Hagi.

Farul - Petrolul LIVE VIDEO, de la ora 20:00, pe Digi Sport 1. Hagi: "Vreau să ne impunem jocul!"

Antrenorul grupării consănțene a menţionat că formaţia sa trebuie să îşi impună jocul pentru a câştiga partida cu Petrolul.

"Adversarul a arătat în ultima etapă că prin schimbarea de antrenor a făcut o mutare foarte bună. Petrolul a arătat foarte bine, a făcut un meci complet (n.r. - în etapa precedentă cu FC Hermannstadt), aşa că ştiu că va fi dificil pentru noi. Însă jucăm acasă şi ne dorim victoria.

Vreau să ne impunem jocul, să dominăm, să conducem şi să fim eficienţi în ultimii 30 de metri. Adică să marcăm goluri. Pentru că sunt trei puncte importante în lupta noastră de acolo de sus. Trebuie să arătăm maturitate pentru a reuşi să câştigăm", a mai afirmat "Regele".

Farul - Petrolul LIVE VIDEO, de la ora 20:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile:

Ocazie Farul

Alibec centrează în careu, Grameni trimite spre poartă, dar Leitner respinge în transversală. Balonul ajunge la Sîrbu care trimite cu capul, dar și el nimerește bara.