Video Moment controversat la Rapid - Universitatea Craiova: ”Ce greșeală!”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (29.04.2024)
Foto Nu s-au învățat minte! Spectacol pirotehnic la Rapid, cu Daniel Niculae în tribune
Live Video&Text Rapid - Universitatea Craiova 1-1, ACUM, Digi Sport 1. Burmaz a adus egalarea pentru giuleșteni
Etapa 7 Superliga: Rapid-Universitatea Craiova
Play-off
Farul Farul
2 - 0
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Sb 15.10.2022 18:00

Farul - 'U' Cluj 2-0. Constănțenii, cu 5 victorii la rând, rămân lideri, la 5 puncte de locul secund

15.10.2022, 19:50

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Farul n-a avut probleme cu nou-promovata 'U' Cluj, în etapa a 14-a și a câștigat mai ușor decât o arată scorul, 2-0. Jocul de pase a echipei lui Hagi a fost superb.

Constănțenii și-au impus jocul încă de la începutul partidei, când Alibec a ratat prima șansă în minutul 4, după o combinație rapidă. Ardelenii au dat replica în minutul 25, când Vlădoiu a scăpat singur cu portarul, dar acesta din urmă l-a blocat.

Alibec a fost apoi la servciu, iar Pitu la finalizare. Mijlocașul a deschis scorul în minutul 31, cu un șut cu efect, după ce a mai avut o ocazie cam din aceeași poziție cu câteva zeci de secunde mai devreme.

Același Alibec a orchestrat o nouă fază de atac, dar șutul lui Munteanu a fost blocat, în ultima clipă, de Chipciu. "Șepcile roșii" au răspuns și ei cu o combinație în viteză, dar șutul lui Filip a ajuns direct în brațele lui Aioani.

Farul - 'U' Cluj 2-0. Echipa lui Hagi e neînvinsă "acasă" în acest sezon

Prima repriză s-a încheiat cu o altă fază superbă a echipei lui Hagi, când pasa lui Alibec l-a lăsat pe Artean singur cu portarul, dar nu a reușit să marcheze.

Repriza secundă a început cu gol. Artean și-a luat revanșa după ratarea de mai devreme și a punctat pentru 2-0 din pasa lui Grameni.

"Marinarii" au încheiat recitalul cu încă o combinație superbă, când pasa cu călcâiul, trimisă de Munteanu a fost finalizată de Pitu, dar portarul a reținut în doi timpi.

Pe final, Farul nu a mai forțat și a bifat a cincea victorie la rând, în timp ce clujenii au suferit prima înfrângere după 5 etape. Pe teren propriu, Farul rămâne neînvinsă din 25 aprilie, de la acel 0-4 cu FCSB.

VIDEO cu rezumatul meciului Farul - 'U' Cluj 2-0:

Etapa cu numărul 14 din Liga 1 continuă sâmbătă pe canalele Digi Sport, iar unul dintre cele trei meciuri programate este cel dintre Farul și 'U' Cluj

• Farul - 'U' Cluj se joacă de la ora 18:00 și poate fi urmărit în format LIVE VIDEO pe Digi Sport 1, dar și pe www.digisport.ro sau în aplicația Digi Sport (disponibilă pe Google Play și App Store), de către abonații RCS & RDS.

Farul - 'U' Cluj, Live Video, 18:00, Digi Sport 1. Constănțenii sunt neînvinși pe teren propriu

Înainte de duelul de la Ovidiu, Farul este lider în campionatul României. Trupa lui Gică Hagi are 30 de puncte după primele 13 etape.

În cazul unui triumf, constănțenii ar lega cinci victorii consecutive în Liga 1. Înainte de această perioadă foarte bună, Farul a înregistrat singurul său eșec, pe terenul lui Universitatea Craiova, scor 3-4

De altfel, înfrângerea contra oltenilor este singura suferită de Farul în Liga 1. Liderul campionatului este neînvins pe teren propriu în această ediție de campionat.

Farul - 'U' Cluj, Live Video, 18:00, Digi Sport 1. Oaspeții au început să adune rezultate pozitive

De partea cealaltă, 'U' Cluj se clasează doar pe locul 13. Nou-promovata are 14 puncte, iar în cazul unei victorii se poate apropia la doar o lungime de locurile de play-off.

La fel ca Farul, și clujenii au un moral bun înaintea confruntării directe. Echipa lui Eugen Neagoe este neînvinsă în ultimele 5 meciuri, iar în cea mai recentă confruntare s-a impus pe teren propriu cu Hermannstadt, scor 1-0

Farul Farul
  • 90+3 fr2

Farul - \'U\' Cluj se termină 2-0.

• 86 cg
    Cartonaş galben Universitatea Cluj

Briceag e avertizat pentru că a împins un copil de mingi.