rica raducanu
Rică Răducanu știe cine ar trebui să fie antrenorul Rapidului: ”Să intre puțin în ei”
marius
”17.000.000€”. Marius Șumudică a vorbit despre lovitura reușită într-un an și jumătate
Screenshot 2024-03-27 at 20.36.16
Foto Dinamo ar urma să-și schimbe sigla din sezonul viitor! Cum arată noua emblemă

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

CFR Cluj a câștigat la limită duelul cu FC Argeș, scor 1-0, din etapa a șasea a Ligii 1. Marius Șumudică a ajuns astfel la șase victorii consecutive e banca ardelenilor în Liga 1.

Prima ocazie a partidei le-a aparținut ardelenilor, în minutul 6. Deac i-a pasat lui Omrani în interiorul careului. Acesta a șutat cu stângul puțin pe lângă poartă.

În minutul 9, a urmat și ocazia piteștenilor prin Tănase care a încercat o execuție pe colțul lung, dar balonul a trecut peste poartă.

Alibec a trecut pe lângă gol în minutul 19, atunci când a șutat de la marginea careului cu piciorul stâng, dar Greab a reușit să respingă în afara terenului.

Tofan s-a lansat într-o cursă foarte bună, i-a pasata spre Dumitrașcu care a lăsat balonul pentru Tănase. Acesta a tras la poartă, dar mingea a ajuns în brațele lui Bălgrădean.

CFR Cluj a deschis scorul în minutul 30, atunci când Greab a reușit să respingă o centrare care îl viza pe Alibec, mingea a ajuns la Omrani care a finalizat cu un șut din fața porții.

În minutul 62, Tănase a primit balonul la marginea careului, a controlat foarte bine cu exteriorul și a trimis spre poarta lui Bălgrădean, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Debeljuh a avut și el o ocazie importantă, în minutul 84, atunci când a depășit defensiva adversă și a tras din unghi, balonul trecând puțin pe lângă poartă.

În clasamentul Ligii 1, CFR Cluj este lider, cu un total de 18 puncte, iar FC Argeș ocupă locul 13, cu doar patru puncte.

VIDEO Rezumatul partidei FC Argeș - CFR Cluj 0-1

FC Argeş-CFR Cluj, Live Video Digi Sport 1. Vor fi folosiţi Camora şi Deac de Şmudică?

Chiar este interesant de văzut dacă Deac şi Camora vor fi folosiţi din primul minut, mai ales după şedinţa de împăcare care a fost ţinută la Cluj. Hoban oricum nu era un titular obişnuit, însă reacţiile jucătorilor au fost prea urâte pentru a fi trecute uşor cu vederea.

Argeşul lui Prepeliţă nu a început strălucit sezonul şi a obţinut doar patru puncte din 15 posibile. Dar a câştigat ultimul joc disputat, cel cu Sepsi, scor 2-0, astfel că aşteaptă cu mare încredere vizita echipei campioane.

Disputa care adună 2.321 de meciuri: FC Argeş-CFR Cluj, Live Video Digi Sport 1

În mod surprinzător, cele două echipe de tradiţie din fotbalul românesc care au împreună 2321 de meciuri pe prima scenă s-au întâlnit de numai 24 de ori în Liga 1!

Primul joc direct s-a disputat în 1969, când echipa piteşteană a câştigat cu 3-0, cu Titi Teaşcă pe bancă.

În total, FC Argeş (1.448 de jocuri în Liga 1) are 7 victorii, CFR Cluj (873 de meciuri în Liga 1) a câştigat de 12 ori, în timp ce 5 meciuri s-au terminat la egalitate.

Ce jucători are accidentaţi CFR Cluj înaintea meciului cu FC Argeş, Live Video pe Digi Sport 1

Ardelenii au un lot consistent şi nu se pot plânge neapărat de jucătorii care se confruntă cu probleme medicale. Însă combinaţia meciurilor interne-externe produce efecte importante şi Şumudică a fost nevoit să schimbe mulţi fotbalişti de la joc la joc.

"Chipciu a făcut astăzi (n.r. vineri) primul antrenament, este într-un proces de recuperare, de refacere. De săptămâna viitoare, de luni, atât el cât și Bouhenna vor intra normal cu echipa. Burcă mai are nevoie între șapte și zece zile, după care va intra și el normal cu echipa. Semnele clinice sunt pozitive, eu sper să fie doar șapte zile. După jocurile echipei naționale va intra cu echipa și sperăm să-l vedem cât mai curând", a explicat antrenorul lui CFR Cluj.

"Este mult mai important meciul cu FC Argeș pentru mine, în momentul de față. Nu am ce să comentez mai mult decât că a existat o ședință cu conducerea clubului, cu mine, cu jucătorii, s-au spus lucrurilor pe nume, continuăm activitatea și probabil veți vedea la ora jocului atitudinea jucătorilor.

Cred că ăsta e răspunsul. Un comunicat care nu poate decât să mă bucure, în momentul de față, care spune multe despre ce se întâmplă la CFR acum. Vom vedea pe viitor ce își doresc oamenii din conducere de la mine, ce pot să le ofer eu, ce pot să le ofere jucătorii", a mai adăugat Șumudică.

Argeș Argeș
  • 90+4 final

Final de meci!

• 90 cg cg

Tănase vede cartonașul galben.

• 89 s s

Costache este introdus în locul lui Deac.

• 85 s s

Palic este introdus în locul lui Said.

• 84 oc oc

Ocazie CFR! Debeljuh depășește defensiva adversă, trage din unghi, dar mingea trece pe lângă poartă.

• 76 s s

Debeljuh este introdus în locul lui Alibec.

• 70 s s

Ișfan este introdus în locul lui Dumitru.

• 70 s s

Ruan este introdus în locul lui Dumitrașcu.

• 68 s s

Fofana este introdus în locul lui Păun.

• 67 s s

Sigurjonsson este introdus în locul lui Omrani.

• 66 cg cg

Honciu vede cartonașul galben.

• 62 oc oc

Ocazie FC Argeș! Tănase primește balonul la marginea careului, controlează balonul cu exteriorul și trimite foarte bine spre poarta lui Bălgrădean, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.

• 58 s s

Honciu este introdus în locul lui Șerban!

• 58 cg cg

Petrila vede cartonașul galben.

• 49 oc oc

Tofan își încearcă norocul cu un șut de la distanță, dar Bălgrădean nu are nicio problemă și prinde balonul.

Începe repriza a doua!

• 45+1 fr1

Finalul primei reprize!

• 30 g g

Gool CFR Cluj! Greab reușește să respingă o centrare care îl viza pe Alibec, dar mingea ajunge la Omrani care finalizează cu un șut din fața porții.

• 29 oc oc

Ocazie pentru FC Argeș! Tofan se lansează într-o cursă foarte bună, pasează spre Dumitrașcu care lasă balonul pentru Tănase. Acesta trage la poartă, dar mingea ajunge în brațele lui Bălgrădean.

• 19 oc oc

Ocazie pentru CFR Cluj! Alibec șutează de la marginea careului cu piciorul stâng, dar Greab reușește să respingă în afara terenului.

• 18 cg cg

Latovlevici vede cartonașul galben.

• 9 oc oc

Ocazie pentru FC Argeș! Tănase încearcă o execuție pe colțul lung, dar balonul trece peste poartă.

• 6 oc oc

Ocazie pentru CFR! Deac îi pasează lui Omrani în interiorul careului. Acesta șutează cu stângul puțin pe lângă poartă.