dani coman
Dani Coman este așteptat să semneze: ”Va veni la noi!”
grozav
Video ”Sunt liber la vară”. Gicu Grozav a făcut anunțul, după Petrolul - UTA 1-1
Screenshot 2024-04-27 at 23.03.18
Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”
FC Arges FC Arges
0 - 1
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
Sb 11.03.2023 17:30

FC Argeș - Petrolul 0-1. ”Lupii Galbeni”, victorie în ultima etapă din sezonul regulat

11.03.2023, 19:20

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

Petrolul s-a impus cu scorul de 1-0 în fața celor de la FC Argeș în ultima etapă din sezonul regulat al Ligii 1.

FC Argeș intră în play-out de pe loc direct retrogradabil, poziția a 15-a a clasamentului, cu 27 de puncte, în timp ce Petrolul ocupă deocamdată a opta poziție în ierarhie, cu 36 de puncte.

FC Argeș - Petrolul 0-1. Piteștenii intră în play-out de pe penultima poziție a clasamentului

Prima repriză a întâlnirii a fost una spectaculoasă, iar ”Lupii Galbeni” puteau trece în avantaj în minutul 13, după un șut frumos al lui Grozav din careu.

Piteștenii au dat replica în minutul 17, prin șutul lui Koubemba din interiorul careului, parat foarte bine de Vâlceanu. Turda a fost aproape să marcheze în propria poartă în minutul 18, iar Irobiso a ratat de la distanță în minutul 34.

Grozav a deschis scorul în minutul 40, cu o execuție frumoasă  din interiorul careului. Câteva minute mai târziu, Jair putea dubla avantajul oaspeților.

În repriza secundă, Jakolis a expediat un șut frumos din lovitură liberă, însă mingea a lovit bara laterală a porții lui Vâlceanu.

Irobiso putea marca în minutul 63, însă a trimis peste poartă din careu, iar Jair a expediat un șut periculos câteva minute mai târziu.

VIDEO Rezumatul partidei FC Argeș - Petrolul 0-1

FC Argeș - Petrolul 0-1

Piteștenii traversează un moment greu și ocupă penultimul loc în Liga 1, cu 27 de puncte acumulate în 29 de meciuri disputate. FC Argeș nu a mai câștigat de 13 meciuri în campionat, iar această situație l-a făcut pe Marius Croitoru să plece de la echipă zilele trecute.

• În locul acestuia va sta, cel puțin pentru moment, Dragoș Radu

De cealaltă parte, Petrolul Ploiești este pe locul 10 în clasament și are 33 de puncte acumulate. "Lupii" au 7 eșecuri în cele 8 meciuri disputate din 2023, iar situația este una agitată în rândul echipei.

Ocazie FC Arges

Meza Colli șutează de la peste 30 de metri pe lângă poarta ploieștenilor.