FOTBAL: FC UNIVERSITATEA CLUJ - FC PETROLUL PLOIEȘTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (13.04.2024)
Video ”U” Cluj - Petrolul 1-2. Revenire spectaculoasă și debut cu ”dreptul” pentru Laszlo Balint pe banca ”Găzarilor”
FOTBAL: AFC HERMANNSTADT SIBIU - FC UNIVERSITATEA CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT(07.04.2024)
Video Hermannstadt - ”U” Cluj 1-1. ”Șepcile Roșii” s-au salvat în minutul 90+7
alex chipciu flash
”Săreau tibiile în aer”. Alex Chipciu a reacționat după ratarea calificării în finala Cupei și a avut o ”țintă”
LIVE Digi Sport Special
FC Botosani FC Botosani
5 - 1
CS Mioveni CS Mioveni
Sb 20.05.2023 14:45

FC Botoșani - CS Mioveni 5-1. Mailat & Co s-au distrat în ultimul meci al sezonului din play-out

20.05.2023, 16:50

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

FC Botoșani și CS Mioveni s-au înfruntat în ultima etapă a play-out-ului SuperLigii, iar câștig de cauză au avut moldovenii.

Pentru CS Mioveni, meciul cu FC Botoșani, a fost ultimul în Liga 1. Elevii lui Vlad Țăran vor juca în sezonul următor în Liga 2.

FC Botoșani - CS Mioveni 5-1, în ultima etapă a play-out-ului

FC Botoșani nu a avut emoții în meciul contra celor de la CS Mioveni. După doar nouă minute de joc, Sebastian Mailat a înscris golul de 1-0 pentru gazde.

Victor Dican a marcat pentru 2-0 în minutul 40, iar Guțea a reușit să reducă din diferență în minutul 45.

În partea a doua a meciului, moldovenii au jucat din nou spectaculos, iar pe final de joc au punctat de trei ori.

Mihai Roman II a înscris în minutul 83, din interiorul careului mare, în timp ce Sebastian Mailat l-a imitat în minutul 88, când a realizat dubla.

Meciul s-a încheiat cu golul de generic al lui Eduard Florescu, din minutul 90+2. Acesta a reușit să puncteze direct din corner.

În urma rezultatului din această rundă, cei de FC Botoșani încheie play-out-ul pe locul cinci, cu 31 de puncte, în timp ce CS Mioveni retrogradează de pe ultima poziție, cu 11 puncte.

VIDEO Rezumat FC Botoșani - CS Mioveni 5-1

Echipele meciului FC Botoșani - CS Mioveni

FC Botoșani: Ducan - Ilas, Sadiku, Pius, Țigănașu - Ivanov, Dican, Cioiu - Dragu, Mihai Roman, Mailat

Rezerve: Tomache - Petro, Dragomir, Mutombo, David, Cărăușu, Burlacu, Mihai Roman II, Florescu

CS Mioveni: Sima - Rădescu, Lixandru, Șerbănică, Pedroso - Gutea, Pop, Panait, Toma - Buziuc, Rusu

Rezerve: Bucur - Burnea, Coșereanu, Căprescu, Militaru, Krasniqi, Peștișor

Moldovenii vor fi la ultimul meci cu Flavius Stoican antrenor pentru că, indiferent ce se întâmplă, contractul său nu va mai fi prelungit. 99 la sută locul său va fi luat de Marius Croitoru, antrenor care s-ar întoarce cu coada între picioare la echipa pe care în trecut a dus-o în cupele europene.

FC Botoșani - CS Mioveni, Live Video 14:45, Digi Sport 1. Botoșani nu o mai poate depăși pe Hermannstadt în clasament

O victorie a Botoșaniului ar face echipa finanțată de Valeriu Iftime să adune 31 de puncte, adică la fel ca Hermannstadt și logic te întrebi care dintre echipe va fi prima în clasament.

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona jocul pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României.

Și sunt cinci criterii la care cele două echipe sunt la egalitate, iar până la disputarea unui meci de baraj mai este doar unul neaccesat!

Cele două echipe au intrat în play-out cu câte 32 de puncte și nu au beneficiat de înjumătățire.

Meciurile directe au fost 1-1 și 0-0 în partidele din campionat și 1-1 în play-out. Și ca totul să fie și mai "frumos", Botoșaniul a egalat la ultima fază în ultima întâlnire directă. Deci trei rezultate de egalitate, același număr de goluri înscrise, încă 3 criterii depășite.

Departajarea s-a făcut la al șaselea criteriu, anume ”numărul mai mare de goluri marcate în deplasare în jocurile directe”. Ambele rezultate de 1-1 s-au înregistrat pe terenul sibienilor, iar singurul 0-0 a fost la Botoșani. Astfel, moldovenii au înscris mai multe goluri pe terenul adversarilor și le-au luat fața acestora în clasamentul final.

Astfel, FC Botoșani a terminat pe 5 în play-out, 11 la general, iar Hermannstadt o poziție mai jos, prima deasupra locurilor de baraj, dar la 5 puncte diferență de UTA Arad.

Nimic nu ar mai fi fost luat în calcul, însă, dacă Hermannstadt nu ar fi fost penalizată cu 9 puncte pe parcursul campionatului regulat din cauza neregulilor financiare.