FOTBAL: FC BOTOSANI - DINAMO BIUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (23.04.2024)
Video FC Botoșani - Dinamo 2-1. Thriller în Moldova: autogol, accidentare horror, eliminare și gol în prelungiri
”Patronul FCSB te vrea. Unde pleci?”. Louis Munteanu, răspuns pentru interesul lui Gigi Becali, în direct
LIVE Fotbal Club
FC Botosani FC Botosani
0 - 2
Dinamo Dinamo
Lu 18.12.2023 20:00

FC Botoșani - Dinamo 0-2. ”Câinii” au obținut prima victorie, după 5 eșecuri consecutive

18.12.2023, 21:57

• Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Dinamo s-a impus în fața celor de la FC Botoșani, scor 2-0, în etapa cu numărul 20 din SuperLigă.

”Câinii” au deschis scorul prin golul superb al lui Dennis Politic, minutul 23. Scorul final a fost stabilit de Abdallah, minutul 90.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - Dinamo 0-2:

Ce a spus Zeljko Kopic înaintea meciului FC Botoșani - Dinamo

• Abonații RCS-RDS mai pot viziona jocul pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României

Asta e realitatea, trebuie să jucăm doar la victorie. O să dau totul pentru victorie, văd că și jucătorii fac asta. Sunt sigur că vom fi la un nivel bun, suficient cât să câștigăm. Vom încerca să facem pe teren tot ce am pregătit la antrenament.

Avem jucători suficienți, Amzăr era important, dar sper ca jucătorii care vor intra să se ridice la un nivel bun.

Jucătorii lui Dinamo simt diferența de nivel dintre Liga 2 și Liga 1, nu e ușor pentru ei. Simt că vor să crească, muncesc mult, în privința asta nu am de ce să mă plâng. Nu e cel mai fericit moment să fii acum la Dinamo. Știm unde suntem și vrem să ieșim din situația asta”, a declarat Zeljko Kopic, la conferința de presă.

Ce a spus patronul Valeriu Iftime înaintea jocului FC Botoșani - Dinamo

Ce să facem?! Fotbalul e un joc, câștigă unul, pierde altul. Până la urmă, dacă nu vom mai fi în Liga 1 nu va veni sfârșitul lumii, deși ar fi păcat pentru noi. Cu Dinamo verificăm ultimul pașaport de a ne mai lupta în acest campionat.

Dacă ne bate Dinamo, gata, închidem, tragem obloanele! Dacă vom câștiga, nu înseamnă că ne putem salva, dar am avea o speranță, că putem juca mai bine.

Totuși, FC Botoșani a făcut ceva prin fotbalul românesc în ultimii ani, jucătorii de aici nu s-au confruntat cu astfel de situații precum cea din acest sezon.

Am vorbit cu Victor Dican (n.r. căpitanul echipei) și cu ceilalți, OK, nu suntem Manchester City, dar le-am atras atenția că pot intra în istoria negativă a clubului ca antieroi”, a spus Valeriu Iftime, recent.

• 90+3 final
  • 90 g
    Gol Dinamo

Abdallah marchează pentru 2-0!

• 86 oc
    Ocazie FC Botosani

Dragomir șutează din lovitură liberă, dar mingea este respinsă în corner.

• 84 s
    Schimbare Dinamo

Dani Iglesias este înlocuit de Gabriel Moura.

• 82 s
    Schimbare FC Botosani

David Gabriel este înlocuit de George Dragomir.

• 76 oc

Drole șutează pe lângă poartă, dar tușierul semnalează că se afla în ofsaid.

• 73 s
    Schimbare

Neluț Roșu intră în locul lui Ilic Christian.

• 73 s

Dennis Politic este scos de pe teren. Abdallah Hakim intră pe gazon.

• 64 s

Dinamo face prima schimbare. Iese Ghezali și intră Bena pe teren.

• 64 s

Eduard Florescu este schimbat cu Drole Jean-Armel.

• 61 cg
    Cartonaş galben Dinamo

Dani Iglesias este avertizat cu cartonașul galben.

• 59 oc
    Ocazie Dinamo

Dennis Politic șutează către poartă, dar mingea este respinsă în corner.

• 53 oc

Centrarea lui Bordușanu ajunge doar în brațele lui Ducan.

Sadiku este înlocuit de Cioiu Marius.

Andrei Dragu intră pe teren în locul lui Kablan.

Romariu Benzar este înlocuit de Petro Charles.

A început repriza secundă!

• 45+5 fr1

Sebastian Colțescu fluieră finalul primei reprize. Dinamo intră cu un avantaj de un gol la cabine.

• 35 oc

Ilicic trimite din centrarea lui Benzar peste poartă.

• 25 cg
  • 23 g
    Gol Dinamo

Dennis Politic deschide scorul printr-un gol superb.

• 21 cg
    Cartonaş galben FC Botosani
  • 15
    Info

Dinamo cere penalty, după ce Pius ar fi atins mâna cu mingea. Centralul Sebastian Colțescu nu dă nimic la această fază.