Superliga Stage 27: CFR 1907 CLUJ vs. FC DINAMO BUCURESTI
Antrenorul care a fost aproape de Dinamo a vorbit ”fără perdea” despre Zeljko Kopic
FOTBAL:CFR CLUJ-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (14.04.2024)
Victor Angelescu și Dan Șucu / Foto: Sport Pictures
Exclusiv Șucu și Angelescu i-au decis soarta lui Bergodi la Rapid. Ce vrea italianul
FC Botosani FC Botosani
0 - 1
FC Voluntari FC Voluntari
Vi 04.11.2022 18:00

FC Botoșani - FC Voluntari 0-1. Un autogol aduce primul eșec al moldovenilor după 5 etape. "Asediu" pe final

04.11.2022, 20:00

• UCL: Barcelona - PSG, marți, 22:00, DGS 1

• UCL: Borussia Dortmund - Atletico Madrid, marți, 22:00, DGS 2

După două înfrângeri la rând, FC Voluntari a obținut o victorie la limită, cu 1-0, pe terenul celor de la FC Botoșani. Un autogol a decis soarta meciului.

FC Botoșani - FC Voluntari 0-1. Un autogol a decis soarta meciului

Meciul a început cu o fază spectaculosă încercată de Zabou, care a trimis cu călcâiul, dar mingea a trecut puțin pe lângă bara porții Voluntariului. Până la pauză, moldovenii au mai avut o ocazie prin același Zabou.

În repriza secundă parcă au ieșit alte echipe de la vestiare, iar ilvofenii au deschis scorul la câteva secunde după fluierul arbitrului, prin autogolul lui Sadiku.

FC Botoșani - FC Voluntari 0-1. E primul eșec al moldovenilor după 5 etape

Botoșaniul a avut apoi două oportunități într-un minut, prin Mateus Santos și Sno. Ilfovenii au irosit și ei două ocazii mari, ambele prin Damașcan.

În minutul 78, Nemec nu l-a putut bate pe portar, care a deviat cu vârful ghetei o minge pe care scria gol.

Pe final, Pap a respins din nou spectaculos lovitura de cap a ui Damașcan, iar Botoșaniul s-a aruncat în atac în prelungiri.

Șutul lui Mihai Roman a fost însă apărat de Popa, cu o paradă spectaculoasă, iar Dican a trimis prin fața porții.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - FC Voluntari 0-1:

Meciul dintre FC Botoșani și FC Voluntari, din cadrul etapei a 17-a a Ligii 1, se dispută ACUM și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

Înaintea meciului direct, FC Botoșani este pe locul 10 în Liga 1, cu 19 puncte acumulate în 15 runde, în timp ce FC Voluntari ocupă a 12-a poziție a ierarhiei, cu 17 puncte și un meci mai mult disputat.

FC Botoșani - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 18:00, Digi Sport 1

FC Botoșani vine după două meciuri consecutive fără victorie în Liga 1, remizele cu CS Mioveni, 0-0, și Chindia, 2-2. Ultima victorie din campionat a echipei lui Mihai Teja datează din 15 octombrie, 1-0 cu U Craiova 1948.

FC Voluntari, de partea cealaltă, are trei jocuri la rând fără succes în Liga 1, remiza cu FC Argeș, 0-0, și înfrângeri consecutive cu Chindia, 0-3, și Petrolul, 0-1.

Meciul de la Botoșani este primul pentru Voluntari de la momentul în care Liviu Ciobotariu a fost ofertat de Gigi Becali să o preia pe FCSB, dar a refuzat.

FC Botoșani - FC Voluntari LIVE VIDEO, ora 18:00, Digi Sport 1. Echipele probabile

• FC Botoșani: Pap - Sno, Sadiku, Boli, Țigănașu - Zabou, Perianu, Ivanov - Mateus, Camara, Mailat
  • FC Voluntari: Fernandez - Meleke, Armaș, Andreș - Costin, Droppa, Govea, Aliji - Rață, Nemec, Florea
  • 90+7 fr2

FC Botoșani - FC V oluntari se termină 0-1.

• 90+6 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Țigănașu e avertizat.

• 90+3 oc
    Ocazie FC Botosani

După o centrare din corner, Dican trimite cu capul, dar nu nimerește poarta.

• 90+2 oc

Mihai Roman prinde un șut puternic din afara careului, dar portarul are o paradă superbă.

• 89 cg

Pinson e avertizat.

• 85 s
    Schimbare FC Voluntari

Andres intră în locul lui Helder Tavares.

• 85 s

Florea intră în locul lui Nemec.

• 84 oc
    Ocazie FC Voluntari

După o centrare în careu, Pap respinge cu un reflex spectaculos lovitura de cap a lui Damașcan.

• 78 oc

După o acțiune frumoasă, Damașcan pasează la Nemec, care șuteză în diagonală, dar portarul Pap deviază cu vârful ghetei.

• 72 s

Costin intră în lopcul lui Marcelo Lopes.

• 59 oc

După o centrare din corner, Pap scapă mingea, faza continuă și Rață centrează, Damașcan trimite cu capul, dar pe lângă poartă.

• 59 oc

Damașcan pleacă perfect la limita offside-ului, de lângă Boli, rămâne singur cu portarul, dar nu șutează și preferă să-l dribleze pe Sadiku, care venea din spate, numai că acesta blochează șutul.

• 55 s

Răduț intră în locul lui Govea.

• 52 oc

O minge ricoșează la Sno, care șutează tare, dar Popa respinge de lângă bară.

• 51 oc

Mateus Santos trimite mingea în diagonală, pe lângă poartă.

• 46 ag
    Autogol FC Botosani

Govea centrează din apropierea liniei de fund, Marcelo Lopes întoarce pentru Damașcan, iar șutul acestuia e deviat de Sadiku și mingea intră în poartă.

• 45+3 fr1

La pauză, FC Botoșani - FC Voluntari 0-0.

• 45+2 cg

Perianu e avertizat pentru simulare.

• 45+2 fm
    Fază meci FC Botosani

Țigănașu centrează la Zabou, care așează mingea cu capul pentru Perianu, acesta cade în duel cu Meleke și cere penalty.

• 42 oc

Ivanov centrează în careu, Armaș deviază mingea, care se înalță și ajunge la Zabou, acesta șutează tare, din poziție ideală, dar mult peste poartă.

• 34 cg

Sadiku e avertizat.

• 32 cg

Armaș e avertizat.

• 8 oc

După o centrare din corner, Zabou trimite cu călcâiul, dar mingea trece foarte puțin pe lângă rădăcina barei.