gigi
Motivul pentru care Gigi Becali ”nu a îndrăznit” să îl aducă pe Mircea Lucescu la FCSB
Louis Munteanu se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Rapid Bucuresti si Farul Constanta, din cadrul Pl
Gigi Becali și Dan Șucu, în alertă! Farul a dezvăluit care este situația lui Louis Munteanu
rapid
Exclusiv Cine ar fi, până la urmă, noul antrenor al Rapidului: "5 titluri și 4 cupe!"

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Partida FC Botoșani - FCSB, din etapa a 12-a din SuperLigă, s-a încheiat cu o victorie la limită a roș-albaștrilor, scor 1-0.

Astfel, în clasamentul din SuperLigă, FCSB este lider detașat, cu 29 de puncte acumulate, în timp ce FC Botoșani este ultima clasată, cu doar șase puncte.

FC Botoșani - FCSB 0-1. Trei puncte importante câștigate de roș-albaștri

Roș-albaștrii au controlat prima repriză a partidei, însă Ducan a avut o prestație foarte bună. Coman putea deschide scorul încă din minutul 7, când a șutat în blocajul lui Ducan, după o pasă foarte bună a lui Djokovic. Coman a expediat apoi o centrare bună din corner, însă Dawa a trimis cu capul exact pe direcția lui Ducan.

Tot Coman a șutat bine din afara careului în minutul 19, Ducan a respins în lateral, însă șutul lui Băluță nu a prins spațiul porții. Portarul moldovenilor a intervenit salvator și la încercarea aceluiași Coman din minutul 22.

Unicul gol al partidei a venit în minutul 23, după o centrare a lui Coman și o finalizare cu capul a lui Ducan.

Prima ocazie importantă a moldovenilor a venit abia în minutul 37, când Friday a șutat puternic de la distanță, dar Târnovanu a respins foarte bine.

Dican a trimis periculos cu capul în minutul 39, iar ultima mare ocazie a primei reprize le-a aparținut roș-albaștrilor, când Coman a încercat fără succes să îl dribleze pe Ducan.

După pauză, moldovenii au fost mai periculoși, iar Florescu putea înscrie în minutul 49. Dawa a fost aproape de gol în minutul 53, dar a trimis în plasa laterală.

Ilicic a avut o execuție periculoasă în minutul 57, dar mingea a trecut puțin peste poartă. Djokovic a reluat periculos cu capul în minutul 61, iar Coman a mai avut o ocazie importantă câteva minute mai târziu.

Octavian Popescu putea înscrie un gol superb în minutul 86, dar Ducan a avut o intervenție splendidă și a respins.

Pe final, moldovenii au fost aproape să marcheze golul egalizator, dar Mouaddib a șutat chiar pe direcția lui Târnovanu, care a reușit să respingă.

VIDEO Rezumatul partidei FC Botoșani - FCSB 0-1

La prima vedere, nu poate exista un meci mai dezechilibrat în acest punct al campionatului decât FC Botoșani - FCSB. Trupa lui Dan Alexa este ”lanterna roșie”, cu 6 puncte în 11 meciuri și nu a cunoscut încă gustul victoriei în sezonul 2023/2024.

De partea cealaltă, FCSB ocupă fotoliul de lider, cu 26 de puncte. În cele 24 de întâlniri directe la nivelul primei ligi, FC Botoșani a obținut o singură victorie, în timp ce bucureștenii s-au impus de 18, iar 5 jocuri s-au încheiat la egalitate.

Pe teren propriu, moldovenii nu au reușit s-o învingă pe FCSB până acum.

Florescu este cel mai bun marcator al Botoșaniului, cu 4 reușite, în timp ce golgheterul FCSB-ului este Olaru, cu 6 goluri.

Dan Alexa s-a duelat din postura de antrenor de 6 ori cu vicecampioana: două succese, trei remize și un eșec.

FC Botoșani - FCSB | LIVE VIDEO, ora 21:30, DGS1. Semnalul de alarmă tras de Elias Charalambous

"Știm că toate meciurile sunt complicate. Cu siguranță nu va fi ușor nici acesta, am pierdut cele mai multe puncte în astfel de jocuri. Trebuie să fim foarte concentrați și să depunem un efort mare pentru a obține cele 3 puncte.

Botoșani are jucători rapizi în atac, pregătiți pe tranziție, așa că trebuie să fim în cea mai bună formă. Nu venim după un rezultat foarte bun, dar contează meciul următor. Trebuie să fim bine pregătiți pentru a obține cele 3 puncte.

Jucătorii sunt suficient de inteligenți pentru a realiza că va fi un meci foarte dificil. Am analizat adversarul, vorbim în fiecare zi cu jucătorii. Dacă jucătorii sunt relaxați? Nu, nu.

Am analizat adversarul, au văzut că au jucători de calitate. Încercăm să ne pregătim în fiecare săptămână cât de bine putem. Nu cred că au nevoie de motivație suplimentară", a declarat Elias Charalambous, în cadrul conferinței de presă.

Ocazie FC Botosani

Mouaddib ajunge la un balon în careul advers și șutează din unghi, dar Târnovanu respinge foarte bine.

Ocazie FCSB

Octavian Popescu șutează frumos cu dreptul din afara careului, dar Ducan are o intervenție splendidă și respinge.

• 80 oc

Ganea intervine greșit la un balon trimis în careul roș-albaștrilor, balonul ajunge la Pinson care șutează, dar Ngezana are o intervenție foarte bună și respinge.

• 79 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu îi pasează lui Olaru în careu, acesta șutează în blocajul lui Dican. Balonul ricoșează la Ovidiu Popescu, care trimite peste poartă.