”Am avut un secret!”. MM Stoica a dezvăluit totul, după ce FCSB a câștigat titlul
Duckadam
Exclusiv Helmut Duckadam s-a convins: capitolul la care a excelat FCSB, noua campioană a României
FC Botosani FC Botosani
2 - 1
Poli Iasi Poli Iasi
Sb 30.03.2024 15:45

FC Botoșani - Poli Iași 2-1. Formația lui Bogdan Andone a reușit ”remontada” în repriza a doua

30.03.2024, 17:46

• SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

SuperLiga de fotbal a României revine la meciuri odată cu etapa a 2-a din play-off și play-out, iar primul joc al zilei de sâmbătă a fost FC Botoșani - Poli Iași.

FC Botoșani - Poli Iași 2-1

Botoșani a învins-o pe Poli Iași, după ce formația lui Leo Grozavu a deschis scorul în minutul 26 prin Alin Roman. Cele două echipe au intrat la egalitate la cabine.

Dican a restabilit egalitatea cu un șut superb din interiorul careului, minutul 68, iar Enzo Lopez a stabilit scorul final la doar 10 minute distanță.

În urma acestui rezultat, Botoșani rămâne tot pe ultimul loc în SuperLigă, 14 puncte, dar s-a apropiat la doar un punct de Dinamo, care nu a jucat în această etapă. De cealaltă parte, Iași este pe locul 13, cu 17 puncte.

VIDEO Rezumatul meciului FC Botoșani - Poli Iași 2-1

Dacă pierd derby-ul Moldovei, cei de la Botoșani ar rămâne la 5 puncte de FCU Craiova și la 9 puncte de Poli Iași. Plus că oltenii ar putea câștiga și ei jocul cu Oțelul Galați și diferența s-ar face de 8 puncte și acolo. Ceea ce în restul de etape rămase de jucat apoi, 7, ar fi practic de domeniul fantasticului să fie recuperate.

Jucătorii trebuie să realizeze importanța jocului, trebuie să câștigăm meciul. Tocmai de aceea fac un apel la suporteri, ca să vină în număr cât mai mare alături de echipă”, a spus Bogdan Andone, antrenorul celor de la Botoșani.

”Două combatante din Moldova. Știm că există ambiții personale, mai ales că se joacă pe o miză importantă, respectiv punctele importante pentru toată lumea pentru a rămâne în prima ligă și de aceea mi-aș dori să nu se facă diferența în altă parte decât pe terenul de joc”, a afirmat și Leo Grozavu.

Cartonaş galben FC Botosani

Mitrov a primit cartonașul galben pentru un fault.

• 78 s

Lopez a fost înlocuit de Margiotta.

• 75 g
    Gol FC Botosani

Enzo Lopez a marcat pentru Iași și își duce echipa în avantaj.

• 70 s

Bordeianu a fost înlocuit de Saghiri.

• 68 g

Dican a restabilit egalitatea cun un gol superb.

• 63 s

Ispas l-a înlocuit pe Buș.

• 63 oc
    Ocazie Poli Iasi

Alin Roman a șutat către poartă, dar mingea a fost prinsă fără probleme de Ducan.

• 61 s

Mihai a intrat în locul lui Stefanovici.

• 57 cg

Sadiku a primit cartonașul galben pentru un fault.

• 52 s

Bettaieb a scăpat singur cu portarul, dar șutu său s-a dus pe lângă poartă.

Schimbare Poli Iasi Todoroski l-a înlocuit pe Martac.

Mitrov a intrat în locul lui Gabriel.

Arbitrul a dictat startul reprizei secunde!

Final de primă repriză!

• 26 g
    Gol Poli Iasi

Alin Roman a deschis scorul cu un șut din interiorul careului.

• 17 cg

Filip a primit cartonașul galben pentru un fault.

• 12 oc
    Ocazie FC Botosani

Ofosu a intrat în careu, dar nu a putut ajunge la centrare și apărarea lui Poli Iași a intervenit prompt.

• 7 oc

Ce ocazie pentru Botoșani! David a șutat din interiorul careului, după ce Lung a respins o minge, dar balonul s-a dus pe lângă poartă.