FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - AFC HERMANNSTADT SIBIU, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (12.05.2024)
Antrenorul care a pregătit în acest sezon ambele echipe retrogradate, ”săgeți” către FCU Craiova: ”Am transmis”
FOTBAL:FCSB-RAPID BUCURESTI, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (20.04.2024)
Veste bună pentru Rapid înaintea derby-ului cu FCSB! Jucătorul s-a operat și a început recuperarea
DENNIS MAN, ALESSANDRO CIRCATI, ANGE YOAN BONNY, Serie B, 2023-24, Parma vs Cremonese 1-1, 05-05-2024, Esultanza, Celebr
Decizia luată de Parma, după ce Dennis Man a cerut un salariu de 2.000.000 € pe an
FC Botosani FC Botosani
0 - 1
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Sb 05.08.2023 18:30

FC Botoșani - U Craiova 1948 0-1. Golul lui Bauza a decis meciul! Au fost 19 minute de prelungire acordate în total

05.08.2023, 20:40

• Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

U Craiova 1948 a câștigat meciul din deplasare cu FC Botoșani, scor 1-0, din etapa a patra a SuperLigii.

A fost o partidă de-a dreptul spectaculoasă la Botoșani, presărată atât cu multe ocazii, cât și cu faze controversate. Primele două șanse au venit din partea oaspeților, prin Chițu, care a fost neinspirat în fața porții, în minutul 15, respectiv 18.

Zece minute mai târziu, moldovenii au replicat prin Roman, dar lovitura sa de cap a fost scoasă de pe linia porții de către Sidibe.

În minutul 30, FC Botoșani a solicitat penalty, inițial dictat de centralul Iulian Călin. După 11 minute de așteptare, cei din cabina VAR au întors decizia, pe motiv de poziție de offside la Roman. În cel de-al paisprezecelea minut al prelungirilor, Bauza a deschis scorul, din pasa lui Sidibe.

În repriza a doua, ambele formații și-au creat multe ocazii de gol, însă tabela nu a mai fost modificată. La acest meci s-au acordat în total 19 minute de prelungire - 13 în prima parte și 6 în cea secundă.

În urma acestui rezultat, U Craiova 1948 a urcat pe poziția a unsprezecea, cu trei puncte, în timp ce FC Botoșani ocupă locul 13, cu două puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Botoșani - U Craiova 1948 0-1:

Părăsiți de Peluza Sud după ce instanța a decis că palmaresul echipei aparține celor de la Universitatea Craiova, entitate care a semnat un contract de colaborare cu echipa lui Mihai Rotaru, cei de la U Craiova 1948 speră să spargă gheața la Botoșani.

"Trebuie să ne trezim rapid, să începem să câștigăm jocuri, să adunăm puncte pentru că avem nevoie și de la meciul următor să facem acest lucru", a declarat Nicolae Dică, cel care a preluat echipa, după prima rundă, de la Florin Drăgan.

De asemenea, Giovanni Piccolomo (29 de ani) este al doilea fotbalist care denunță contractul în această vară cu echipa lui Adrian Mititelu, după ce Andre Duarte a făcut același lucru după terminarea sezonului trecut.

• În afara Digi Sport 1, abonații RCS-RDS mai pot viziona partida pe aplicația Digi Sport și pe siteul digisport.ro, pe teritoriul României.

Cu toate acestea, patronul echipei susține că speră în revenirea brazilianului în Bănie, chiar dacă el a semnat deja cu o formație din liga secundă din țara natală!

"De la meci la meci, echipa arată din ce în ce mai bine, culminând cu meciul de la Rapid, unde puteam scoate trei puncte în opinia mea și cred că suntem pregătirți să aducem și prima victorie", a declarat căpitanul celor de la Botoșani, Victor Dican (22 de ani).