compagno gol
Fostul mare atacant din echipa lui Adrian Mititelu nu înțelege de ce FCU Craiova e la ”subsol”: ”Nu pot să-mi explic!”
mititelu junior
Video Adrian Mititelu junior a intrat în vestiar după FCU Craiova - ”U” Cluj
FOTBAL: FCU 1948 CRAIOVA - DINAMO BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OUT (20.04.2024)
Exclusiv ”Cel mai bun din Liga 1” poate retrograda în Liga 2 peste doar o săptămână!
LIVE Digi Sport Matinal
FC Botosani FC Botosani
1 - 0
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Sb 15.10.2022 15:30

FC Botoșani - U Craiova 1948 1-0. Intrat pe final, Sekou Camara a marcat golul de trei puncte în prelungiri

15.10.2022, 17:33

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

FC Botoșani a reușit să se impună împotriva celor de la U Craiova 1948, scor 1-0 (0-0), într-o partidă din etapa a 14-a din Liga 1.

• Unicul gol al partidei a fost marcat de Sekou Camara, în minutul 90+1.

Victorie importantă obținută de FC Botoșani, acasă, cu U Craiova 1948

Moldovenii au reușit să dea lovitura contra oltenilor în primul minut al prelungirilor. Trei jucători intrați pe teren în actul secund, Mussis, Shahaf și Camara au colaborat excelent la faza care a dus la marcarea unicului gol al partidei, la o fază în care defensiva Craiovei a fost prinsă pe picior greșit.

Dacă în prima repriză meciul a fost unul echilibrat, în repriza secundă moldovenii au controlat autoritar ostilitățile și au ratat câteva ocazii important de gol.

În final, ”Zeița Fortuna” i-a răsplătit pentru insistența lor și le-a oferit șansa de a păstra acasă cele trei puncte.

În urma acestui rezultat, FC Botoșani a urcat pe locul 10 în Liga 1, cu 17 pucnte, fiind la egalitate de puncte cu FC Voluntari, Petrolul și FC Argeș.

De partea cealaltă, U Craiova 1948 rămâne pe locul 12, cu 15 puncte.

FC Botoșani - U Craiova 1948 1-0 (Camara 90+1)

Fără Marius Croitoru, care a demisionat după eșecul din runda trecută cu Chindia, scor 0-1, gruparea din Bănie a pregătit acest meci cu ”interimarul” Paul Răducan.

Răducan este un apropiat al familiei Mititelu, are licență Pro iar în cei mai recenți ani a fost coordonatorul Academiei lui Gică Popescu. În urmă cu o lună, Răducan a fost angajat la U Craiova 1948 în funcția de director tehnic.

”Am rămas uimit de baza sportivă pe care am găsit-o aici, e prima oară când o văd. Felicitări tuturor celor care au contribuit la ridicarea acestei baze. Sunt onorat să fac parte din staff-ul tehnic al clubului FCU Craiova. Sunt în ascensiune ca evoluție și vin cu inima deschisă aici.

În anul 1986, eu am debutat pentru această echipă și sunt bucuros că s-a apelat la serviciile mele. Pe viitor, ne vom consolida și sper să avem rezultate din ce în ce mai bune”, a spus Răducan, în momentul în care a semnat contractul, pentru site-ul oficial al oltenilor.

FC Botoșani - U Craiova 1948 Live Video, 15:30, Digi Sport 1 | Echipele probabile

FC Botoșani: Ed. Pap - Patache, K. Boli, Dican, Șeroni, Țigănașu - Sylla, Ivanov, Dragu - Mateus, M. Roman II
Absenți: Mailat (suspendat)
Antrenor: Mihai Teja

U Craiova 1948: R. Popa - R. Negru, A. Duarte, K. Papadopoulos, Huyghebaert - Asamoah, Vl. Achim - Baeten, Bauza, Van Durmen - G. Ganea
Absenți: Blănuță (suspendat), G. Iancu (incert)

Gol FC Botosani

Sekou Camara îl învinge pe Robert Popa cu un șut din careul mic.

• 89 oc
    Ocazie FC Botosani

Sylla reia cu capul spre paorta adversă, dar mingea trece foarte aproape de bara din stânga porții lui Popa.

• 87 s

A ieșit Andrei Dragu, a intrat Mihai Roman.

• 80 s
    Schimbare FCU 1948 Craiova

A ieșit Kyriakos Papadopoulos, a intrat Lorenzo Paramatti.

• 76 s

A ieșit Mihai Roman ll, a intrat Sekou Camara.

• 76 s

A ieșit Antoni Ivanvo, a intrat Gabriel Mussis.

• 76 s

A iești Criciuma Mateus, a intrat Petar Petkovski.

• 73 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Vlad Achim este avertizat!

• 70 s

A ieșit George Ganea, a intrat Jibril Ibrahimi.

• 69 oc

Mihai Roman lovește mingea cu capu, dar Robert Popa reține în siguranță.

• 66 oc

Țigănașu reia cu capul dintr-o poziție excelentă, dar lovitura sa este moale, iar Popa reține fără probleme.

• 65 cg

George Ganea este avertizat!

• 58 s

A ieșit Radu Negru, a intrat Yassine Bahassa.

• 53 oc
    Ocazie

Dican reia spre poarta lui Popa, dar nu reușește să cadreze balonul pe poartă și mingea se scurge pe lângă.

A ieșit Cyril Zabou, a intrat Elad Shahaf.

• 13 oc
    Ocazie FCU 1948 Craiova

Gabi Enache a șutat pe jos, de la marginea careului de 16 metri, dar Pap a reținut în doi timpi

• 12 oc

Ganea a intrat în careu, s-a apropiat de poartă din lateral dreapta, dar a fost blocat în ultima clipă de Boli, care a salvat și cornerul.

• 9 oc

Botoșănenii au cerut o lovitură de la 11 metri după ce o minge l-a lovit în mână pe Gabi Enache. Arbitrul Cătălin Popa a lăsat jocul să continue

• 8 cg

Pentru un atac întârziat.

• 4 oc

Dragu, bine lansat de Santos, după un contraatac inițiat de brazilian, a întârziat finalizarea și a șutat slab

Lovitura de start le-a aparținut oltenilor.