Marcel Pușcaș îi pune condiții lui Adrian Mititelu la FCU Craiova. ”Nu voi accepta același rol”
Gigi Becali a luat decizia în cazul lui Luis Phelipe. Ce se întâmplă cu brazilianul la FCSB
FC Voluntari FC Voluntari
2 - 1
FC Botosani FC Botosani
Lu 17.07.2023 18:30

FC Voluntari - FC Botoșani 2-1. Merloi, one-man show! Decarul ilfovenilor a decis meciul de unul singur

17.07.2023, 18:29

• Media: Digi Sport Special, marți, 21:30, DGS 1

• Media: Liga Digi Sport, miercuri, 15:30, DGS 1

FC Voluntari a reușit să câștige meciul cu FC Botoșani, scor 2-1, în prima etapă din noul sezon al SuperLigii.

Ilfovenii au început în forță partida și puteau deschide scorul în primul minut, însă Nemec a finalizat dezamăgitor. Moldovenii au replicat și au lovit bara transversală, în minutul 28, prin lovitura liberă executată de Florescu.

Nemec s-a dovedit a fi ghinionistul primei reprize, după ce a ratat și de la 11 metri. Ducan i-a ghicit colțul, iar slovacul nu a putut transforma lovitura de pedeapsă obținută de Merloi.

Repriza a doua le-a aparținut aproape în totalitate ilfovenilor. Merloi a deschis scorul în minutul 54, la capătul unei acțiuni colective absolut superbe. Tot decarul ilfovenilor a marcat și 5 minute mai târziu.

Moldovenii au redus din diferență în minutul 88, printr-un autogol al lui Armaș, însă nu au putut să evite eșecul. În urma acestui rezultat, FC Voluntari a urcat pe locul 3, în timp ce FC Botoșani este poziția a treisprezecea.

VIDEO cu rezumatul meciului FC Voluntari - FC Botoșani 2-1:

Ambele formații și-au schimbat antrenorul înaintea startului noului sezon. De la Voluntari a plecat Liviu Ciobotariu și au fost instalați principalul de facto Ilie Poenaru și Marin Dună, deținător de Licență Pro.

La FC Botoșani este o situație identică. Marius Croitoru a revenit la echipă după doar un an, dar, pentru că nu are Licență Pro, în acte apare antrenor principal Mihai Ciobanu.

În privința schimbărilor de la nivelul lotului, FC Voluntari i-a adus pe Angelo Cocian, Ljuban Crepulja, Valentin Mărgărit, Eduard Lambrinoc, Andrei Dima, Bogdan Ștefan și Radu Boboc, dar s-a despărțit de fotbaliști importanți, ca Mihai Popa, Ulrich Meleke și Vitalie Damașcan.

La FC Botoșani, în schimb, au venit Răzvan Began, Fabrice Olinga, Jean-Armel Drole, Jayson Halman și Răzvan Creț. La capitolul plecări, clubul s-a despărțit de Martin Remacle, Eduard Pap, Andrei Burlacu, Kassim M'Dahoma și George Dragomir.

FC Voluntari - FC Botoșani LIVE VIDEO, ora 18:30, la Digi Sport 1. Echipele probabile

Gol FC Botosani

Armaș trimite în propria poartă, în urma unei devieri ghinioniste.

• 87 oc
    Ocazie FC Botosani

Florescu trimite din nou de la distanță, dar același Vâlceanu este la post și respinge.

• 83 cg
    Cartonaş galben FC Botosani

Camara este avertizat.

• 80 s

Cocian intră în locul lui Răduț.

• 74 oc

Pius trimite o lovitură de cap în urma unei centrări din lovitură liberă, dar mingea se duce puțin peste poartă.

Gol FC Voluntari

Același Merloi reușește să înscrie, iar de această dată nu există dubii în privința ofsaidului.

• 56 s

Patache intră în locul lui Dragu.

• 54 g

Merloi înscrie la capătul unei acțiuni colective superbe.

Ocazie FC Voluntari

Nemec ratează lovitura de la 11 metri, după ce Ducan ghicește colțul și respinge în lateral.

• 41 p
    Penalty

Ilfovenii primesc penalty, în urma unei intervenții întârziate asupra lui Merloi.

• 28 oc

Pinson șutează puternic de la distanță, însă Vâlceanu reușește să respingă în corner.

• 7 oc

Florescu trimite direct pe poartă o lovitură liberă, iar mingea lovește transversala.

• 1 oc

Nemec putea deschide scorul în primele secunde de joc, însă nu poate profita de neatenția moldovenilor și trimite pe lângă poartă.

A început meciul, cu 5 minute întârziere, din cauza unor probleme cu plasa uneia dintre porți.