budescu rapid-farul (17)
Ronaldo Deaconu, Constantin Budescu și alți doi jucători, OUT din lotul Farului pentru meciul cu Sepsi
Gaziantep FK v Istanbulspor - Trendyol Super Lig
Cine este fotbalistul român care l-a înjurat pe Marius Șumudică: ”M-am făcut că nu aud!”
Madrid, Spain, 9th April 2024. A view of the official match balls during the UEFA Champions League match at the Santiago
Exclusiv Surprinzător! A văzut cine s-a calificat în semifinalele UCL și a spus clar ce echipă va câștiga trofeul

• Cupa României: Oțelul - U Cluj, joi, 20:30, DGS 1

Partida dintre FC Voluntari și UTA Arad s-a încheiat cu victoria trupei lui Liviu Ciobotariu, scor 3-0, în etapa a treia din Superligă.

FC Voluntari ajunge astfel pe locul 2 în clasamentul din Liga 1, cu șase puncte, în timp ce UTA Arad rămâne cu doar trei puncte, pe locul 10.

Partida a avut un start lent. Primii care au avut șansa să marcheze au fost elevii lui Ciobotariu, în minutul 14, când Lopes a șutat puternic de la distanță pe centrul porții, însă Iacob a reușit să intervină.

Meleke a expediat o centrare șutată în minutul 21 la poarta lui Iacob care i-a pus ceva probleme portarului, însă scorul a rămas neschimbat. Apoi, a urmat șutul lui Nemec din afara careului.

În cele din urmă, ilfovenii au reușit să deschidă scorul în minutul 39, prin Adam Nemec. Acesta a trimis cu capul în poarta lui Iacob la centrarea lui Rață.

Până la pauză, elevii lui Ciobotariu au reușit să înscrie din nou. Costin a centrat pe bara a doua, balonul a ajuns la Vlad care a înscris cu ușurință în poarta arădenilor.

În repriza secundă, arădenii păreau că au intrat mai bine în meci și chiar au pus de câteva ori în pericol poarta lui Popa. În minutul 48, Postolachi a deviat foarte bine cu capul un balon spre poartă, dar Mihai Popa a intervenit salvator.

Tot Popa a avut o paradă superbă la șutul lui Hoxhallari de la distanță.

Ilfovenii au fost cei care au închis tabela în minutul 84. Meleke a centrat din flancul drept până la Aliji care i-a trimis în fața porții lui Florea. Acesta l-a executat pe Iacob, iar partida s-a încheiat cu 3-0 în favoarea trupei lui Ciobotariu.

VIDEO Rezumatul partidei FC Voluntari - UTA Arad 3-0

Ilfovenii vin după o înfrângere pe teren propriu, 0-1 cu FC Botoșani, iar UTA vine după victoria cu Petrolul, scor 2-0, însă ambele echipe au parcurs similar în acest start de sezon, cu câte o victorie și un eșec.

Arădenii ar putea să-l piardă pe cel mai valoros jucător dion lot, David Miculescu, care ar putea ajunge la FCSB.

În cele 7 meciuri directe, ilfovenii au două victorii, arădenii au câștigat de trei ori, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

În sezonul trecut, cele două echipe și-au împărțit victoriile.

FC Voluntari - UTA Arad, LIVE VIDEO, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Ilfovenii încă așteaptă răspunsul lui Budescu

FC Voluntari încă așteaptă un răspuns de la Constantin Budescu, care ar putea totuși să se transfere în această vară. Pentru moment, talentatul mijlocaș se află în recuperare după accidentarea din sezonul trecut.

"Ieri am vorbit cu Budescu și i-am zis că sâmbătă facem fotografia de grup și-l așteptăm alături de noi. El e un jucător liber de contract și va merge unde consideră că îi este mai bine.

Este alegerea lui, noi îl așteptăm oricând. Dacă va dori să revină cu adevărat la Voluntari este primit cu brațele deschise. Dacă va alege să meargă în altă parte, noi nu avem cum să fim supărați pe el.

Atâta timp cât a fost aici, a făcut pate din familia noastră, am beneficiat de serviciile lui și ne-a ajutat în toate meciurile în care a jucat. Din păcate pentru noi și pentru el s-a întâmplat acea accidentare pe care o regretăm", a spus Liviu Ciobotariu.

"Știm că am făcut un meci prost în prima etapă, la Pitești, dar nu credem că acasă jucăm într-un fel și în deplasare în altfel. Nu are nicio legătură, echipa va crește de la meci la meci și cred că o creștere s-a văzut la meciul cu Petrolul.

Eu sunt adeptul strategiei de joc și în funcție de adversar, chiar dacă suntem un club mare, puternic. Din punctul meu de vedere, momentan, e o strategie bună până ne creăm o omogenitate, până ce jucătorii înțeleg toate principiile mele de joc și până o să ne creăm stilul nostru.

Până atunci vom juca și în funcție de adversar, așa că trebuie să știm unde, în ce zone, să-l blocăm și de acolo noi să declanșăm atacul sau să recuperăm și să preluăm noi controlul jocului", a spus antrenorul de la UTA, Ilie Poenaru.

FC Voluntari - UTA Arad, echipele probabile

FC Voluntari: Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaș - Costin, Meleke, Rață, Răduț, Aliji - Florea, Nemec
Antrenor: Liviu Ciobotariu

UTA Arad: Iacob - Vukcevic, Erico, Benga, Hoxhallari - Batha, Cascini, Ubbink, Otele - Miculescu, Keșeru

Gol FC Voluntari

Meleke centrează din flancul drept, Aliji recentrează pentru Florea care înscrie din fața porții.