adrian mutu
Video Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
florin prunea-
Exclusiv Florin Prunea a remarcat un singur nume, după Universitatea Craiova - CFR Cluj: ”Ține o echipă în viață”
adrian mutu
FCSB FCSB
3 - 2
FC Arges FC Arges
Du 02.10.2022 21:30

FCSB - FC Argeș 3-2. Nebunie totală pe Arena Națională! Roș-albaștrii câștigă cu mari emoții

02.10.2022, 22:28

• SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

A fost nebunie totală pe Arena Națională la partida dintre FCSB și FC Argeș din etapa cu numărul 12 din Liga 1, încheiată cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-2.

În urma acestui rezultat, FCSB a urcat pe locul 13, cu un total de 11 puncte, în timp ce FC Argeș este pe locul 11 în clasament, la două lungimi în fața roș-albaștrilor.

Elevii lui Andrei Prepeliță au fost cei care au deschis scorul în minutul 5. Calcan a pătruns în careul roș-albaștrilor și l-a învins pe Târnovanu cu un șut imparabil.

Avantajul piteștenilor nu a durat mult pentru că în minutul 11, Compagno a restabilit egalitatea după un dribling superb în careul lui Straton.

Garita a avut o șansă uriașă de gol când a trimis peste Târnovanu. Haruț a reușit însă să recupereze balonul care se îndrepta spre poartă. Omrani, aflat la primul său meci la FCSB, a lovit bara în minutul 22, după ce a scăpat singur cu Straton.

Coman a irosit o ocazie imensă pe finalul primei reprize, când șutul său din fața porții a trecut peste poarta formației din Trivale.

Tamm a avut o șansă importantă de gol în minutul 59, când a trimis din prima peste poarta apărată de Straton.

În minutul 61, Crețu a fost faultat în careul advers de Calcan, iar centralul partidei a dictat lovitură de la 11 metri. Tot atacantul italian a fost cel care i-a pus în avantaj pe roș-albaștrii de la punctul cu var.

Totuși, egalitatea a fost din nou restabilită în minutul 79, când Garita a avut o execuție impresionantă din unghi, din fața lui Tamm.

Cordea a fost eroul roș-albaștrilor, marcând golul victoriei în minutul 87. Acesta a ajuns la o centrare perfectă expediată de Pantea de pe partea stângă și a trimis cu capul în poarta piteștenilor.

VIDEO Rezumatul partidei FCSB - FC Argeș 3-2

Bucureștenii vin după un eșec în Liga 1, 2-1, pe terenul Universității Craiova, și au doar 8 puncte în clasament.

De cealaltă parte, FC Argeș nu o duce nici ea mai bine, având trei înfrângeri consecutive, ultima cu CFR Cluj, în Trivale.

Nicolae Dică nu poate uita că la gruparea din Trivale s-a format ca jucător.

”Este un meci special pentru mine pentru că la FC Argeș mi-am petrecut aproape jumătate din viața mea. Este clubul care mi-a dat șansa să joc în Liga 1 și voi mulțumi toată viața mea acest club. Antrenorului care m-a promovat, domnul Bondrea, și m-a aruncat în luptă la Liga 1 și nu am cum să uit acest club și de unde am plecat

Sunt de acord cu MM. Am încredere în băieți, în ceea ce lucrăm și sper ca de mâine seară să începem să câștigăm.

Este foarte important pentru noi campionatul. Nu va fi ușor, dar nici imposibil. Împreună vom reuși acest lucru. Când zic împreuna, mă refer la jucători, conducători, suporteri. Cred că putem să facem acest lucru”, a mai spus Dică.

• Cum ar putea arăta FCSB la meciul cu FC Argeș (4-4-2): Târnovanu - Crețu, Haruț (Bouhenna), Tamm, Pantea - Cordea, Edjouma, Olaru, Fl. Coman - Omrani, Compagno