11
Jucătorul dorit de Gigi Becali la FCSB a marcat primul său gol pentru noua sa echipă
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE, LIGA 1 BETANO (28.09.2018)
Exclusiv ”Te-a sunat Dinamo?”. Claudiu Niculescu a început să râdă, dar apoi a transmis un mesaj clar
FOTBAL:FCSB-RAPID BUCURESTI, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (20.04.2024)
600.000 de euro dintr-un ”foc” pentru FCSB!
Champions League: Real Madrid-Bayern Munchen
Semifinale / Retur
FCSB FCSB
3 - 2
FC Botosani FC Botosani
Du 25.02.2024 20:00

FCSB - Botoșani 3-2. Meci nebun, cu trei eliminări! Roș-albaștrii, la 10 puncte de rivalele Rapid și CFR Cluj

25.02.2024, 22:00

• Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

FCSB a învins-o pe FC Botoșani, scor 3-2, în etapa cu numărul 27 din SuperLiga.

Meciul a putut fi urmărit pe site-ul digisport.ro, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații RCS-RDS.

FCSB - FC Botoșani 3-2, meci nebun cu trei eliminări pe Arena Națională

Prima repriză a fost plină de evenimente. Florinel Coman a deschis rapid scorul, în minutul 6, la capătul unei faze la care defensiva moldovenilor nu a avut replică.

După doar 12 minute, vicecampioana României a rămas în inferioritate numerică. Nana Antwi a încasat inițial cartonașul galben, după un fault dur. A intervenit sistemul VAR, iar acesta a văzut direct roșu.

Chiar dacă au jucat în 10, tot roș-albaștrii au fost mai periculoși. Octavian Popescu a lovit bara, iar Florinel Coman a avut o nouă ocazie mare.

În repriza secundă, moldovenii au restabilit egalitatea prin Francesco Margiotta. Deși inițial golul a fost anulat, acesta a fost validat după intervenția sistemului VAR.

La scurt timp, egalitatea numerică a fost restabilită. Juan Kaprof a fost eliminat, iar FC Botoșani a rămas și ea în 10 oameni.

După mai multe atacuri, FCSB a fost adusă în avantaj de Dawa, în minutul 71. Florinel Coman a dus scorul la 3-1, în minutul 76, după ce a reușit ”dubla”.

În minutul 86, Darius Olaru a fost eliminat, iar moldovenii au profitat și au redus din diferență prin Ofosu, în minutul 90+4.

În urma acestui rezultat, FCSB este lider în SuperLiga, cu 58 de puncte, la 10 distanță de rivalele Rapid și CFR Cluj. De partea cealaltă, FC Botoșani este ultima în SuperLigă, cu 20 de puncte.

VIDEO cu rezumatul meciului:

FCSB - FC Botoșani 3-2

UPDATE: Valeriu Iftime i-a transmis un mesaj războinic lui Gigi Becali, înainte de FCSB - Botoșani.

UPDATE: CCA a decis cine va fi arbitrul de la meciul FCSB - Botoșani.

Înaintea acestei partide, diferența dintre cele două echipe este una destul de mare, dacă ar fi să ne raportăm la locurile din clasament. FCSB este lider autoritar și se poate distanța la 10 puncte în fruntea ierarhiei, în cazul unui succes în această seară.

De cealaltă parte, FC Botoșani continuă lupta pentru evitarea retrogradării. Elevii lui Bogdan Andone sunt ultimii în SuperLiga și au 20 de pucte acumulate în 26 de meciuri.

În tur, FCSB s-a impus la limită la Botoșani (1-0), grație unui gol marcat de Mihai Lixandru.

FCSB are probleme de lot pentru meciul cu Botoșani

FCSB are șansa să se distanțeze la 10 puncte în fruntea clasamentului, după ce Rapid a cedat cu scorul de 1-3 pe terenul celor de la Poli Iași. Chiar dacă elevii lui Elias Charalambous au o misiune ușoară la prima vedere, asta deoarece întâlnesc ultima clasată pe teren propriu, bucureștenii se confruntă cu anumite probleme de lot.

Alexandru Pantea și Denis Haruț (accidentați), Valentin Crețu (suspendat), Vlad Chiricheș (nerefăcut după accidentare) și Siyabonga Ngezana (incert din cauza unei răceli) sunt fotbaliștii cu probleme de la FCSB în momentul de față.

Pe lângă aceștia, FCSB nu stă foarte bine nici din pe faza ofensivă, acolo unde are puține opțiuni pentru postul de număr 9.

În această seară este de așteptat să joace din primul minut Nana Antwi, fotbalistul ajuns în urmă cu o lună la FCSB și care a bifat până acum doar meciuri în care a intrat pe parcurs.

Cum ar putea arăta FCSB la meciul cu Botoșani: Târnovanu - Antwi, Ov. Popescu (Ngezana), Dawa, Radunovic - Olaru, Șut, Lixandru - Oct. Popescu, Băluță, Coman.

FCSB FCSB
  • 90+7 fr2

Fluier final pe Arena Națională. FCSB s-a impus cu 3-2 în meciul cu FC Botoșani.

• 90+6 cg
    Cartonaş galben FCSB

Radunovic a fost avertizat.

• 90+4 g
    Gol FC Botosani

GOOOL FC Botoșani! Ofosu a redus din diferență.

• 87 s
    Schimbare FCSB

Iese Băluță, intră Miculescu.

• 86 cr
    Cartonaş roşu FCSB

Darius Olaru a fost eliminat. Inițial, acesta a încasat cartonaș galben, dar decizia a fost întoarsă după intervenția VAR.

• 82 s

Iese Coman, intră Radaslavescu.

• 82 s

Iese Octavian Popescu, intră Ovidiu Popescu.