Bucurie a fotbalistilor stelisti Risto Radunovic, Adrian Gheorghe �˜ut, Eduard Gabriel Radaslavescu, Nana Kwame Antwi si
”E petardă!”. A fost făcut ”praf”, chiar înainte să ridice titlul de campion cu FCSB
ID259341_INQUAM_Photos_Eduard_Vinatoru
A câștigat titlul cu FCSB, iar acum Siyabonga Ngezana visează la grupele Champions League
slbz
Final de sezon în Liga 2! Echipele care vor juca în SuperLigă, cine merge la baraj și formațiile retrogradate

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

FCSB s-a impus pe teren propriu în fața celor de la FCU Craiova, scor 2-1, în etapa cu numărul 16 din SuperLigă.

FCSB a început ”ca din pușcă” meciul de pe Arena Națională. Florinel Coman a deschis scorul din lovitură liberă în minutul 9, cu largul concurs al portarului Gurău. Câteva zeci de secunde mai târziu, Mascarenhas l-a faultat în careu pe Băluță, iar Olaru a dublat avantajul gazdelor de la punctul cu var.

FCSB - FCU Craiova 2-1. În 10 oameni, vicecampioana a obținut prima victorie după 3 etape de ”secetă”

Jocul s-a liniștit până la finalul primei reprize. Coman a avut șansa de a face dubla în minutul 51, însă Gurău a fost la post și a respins de sub bară, iar în minutul 57, FCSB a rămas în inferioritate numerică.

Crețu a fost eliminat direct după o intrare foarte dură asupra lui Bahassa, cu talpa pe tibie. În minutul 65, Blănuță s-a înălțat în careul gazdelor și a trimis cu capul în plasă. Târnovanu nu a avut nicio reacție.

Nu s-a mai întâmplat nimic periculos până la final și FCSB a obținut prima victorie după 3 etape în care a înregistrat două remize și o înfrângere.

În urma acestui rezultat, FCSB și-a consolidat poziția de lider al SuperLigii, cu 34 de puncte, în timp ce FCU Craiova ocupă locul 14, antepenultimul, cu 15 puncte. Doar FC Botoșani și Dinamo sunt mai slab clasate decât gruparea din Bănie.

VIDEO Rezumat FCSB - FCU Craiova 2-1

FCSB - FCU Craiova, LIVE VIDEO, pe Digi Sport 1

FCSB ocupă poziția secundă, cu 31 de puncte, după ce CFR Cluj a urcat pe provizoriu pe primul loc, tot cu 31 de puncte. Gruparea roș-albastră este fără victorie în ultimele trei etape și vine după eșecul cu Rapid, scor 1-2.

De partea cealaltă, FCU Craiova este pe locul 14 în SuperLigă, cu 15 puncte. Fără victorie în ultimele șase meciuri din campionat, oltenii vin după remiza cu Universitatea Craiova, scor 1-1.

Clasamentul din SuperLigă:

Întrebarea care l-a enervat pe Elias Charalambous

Elias Charlamabous (43 de ani) nu s-a mai abținut și a răbufnit la adresa jurnaliștilor. Totul s-a întâmplat la conferința de presă premergătoare partidei FCSB - FCU Craiova.

Elias Charalambous s-a enervat în momentul în care a fost întrebat dacă este normal ca Florinel Coman să vorbească direct cu Gigi Becali la telefon, Cipriotul a nu a vrut să intre prea mult în detalii și a spus că este normal să răspunzi la telefon atunci când te sună patronul.

”(n.r. Vi se pare normal ca anumiți jucători să aibă linie directă la patron? Mă refer la Florinel Coman) Nu vreau să vorbesc prea mult despre toate aceste lucruri. Aud multe în fiecare zi… vă respect pe toţi, dar cred că petrecem prea mult timp pe acest subiect. Nu sunt aici să discut despre aceste lucruri, nu vreau să repet de fiecare dată: ‘Patronul…’. Cred că este destul!

Eu trebuie să mă concentrez la ceea ce se întâmplă pe teren, munca mea este pe teren. Chiar am obosit să vorbesc tot timpul despre aceste lucruri şi nu dau vina pe voi. Nu mă înţelegeţi greşit, dar nu vreau să discut mereu despre asta. Nu câştigăm nimic făcând asta.

Eu şi când eram jucător mă mai suna patronul. Poate uneori, dacă mă suna, nu închideam telefonul patronului. Este normal, nu îi închizi telefonul patronului! Patronii sunt cei care îşi investesc banii şi pot să facă orice îşi doresc! Dar eu nu cred că… de multe ori transformăm un lucru mic în ceva uriaş. Nu este corect!”, a declarat Elias Charalambous .

Cartonaş galben FCSB

Băluță este avertizat pentru comportament nesportiv.