Exclusiv Dinamo a pregătit ”planul B”, după ce a fost sancționată dur: ”Sperăm ca Tribuna 1 să fie plină!”
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur
skriniar1
Atenție ”tricolori”! Starul unei adversare de la EURO 2024 a revenit la antrenamente
FCSB FCSB
1 - 1
Universitatea Cluj Universitatea Cluj
Du 17.07.2022 21:30

FCSB - U Cluj 1-1. Debut cu stângul în Superligă pentru ”roș-albaștri”. Egal cât o victorie pentru ”studenți”

17.07.2022, 23:36

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

FCSB și Universitatea Cluj au remizat, scor 1-1 (0-1), duminică seară, pe Arena Națională într-o partidă contând pentru prima etapă din Superligă, ediția 2022/2023.

Adrian Bălan a deschis scorul la ultima fază a primei reprize, dintr-o centrare foarte bună a lui Ioan Filip. ”Roș-albaștrii” au egalat din lovitură de la 11 metri prin Florin Tănase, în minutul 54.

Disputa dintre cele două formații este prima pe prima scenă a fotbalului românesc. după o pauză de șapte ani. La finalul sezonului 2014 - 2015, formația ardeleană a retrogradat în Liga 2 și, de atunci, a trecut printr-un faliment și o ”renaștere”.

FCSB - 'U' Cluj 1-1 (Tănase 54-pen / Bălan 45+4)

FCSB a avut un meci mult mai greu decât s-ar fi așteptat. ”Studenții” au intrat pe teren fără trac, iar acest lucru s-a văzut din primele minute. Au stat foarte bine ”la cutie” și chiar au dat lovitura în minutul 24, printr-o lovitură liberă executată de Dragoș Tescan, însă tehnologia VAR a depistat o infracțiune și a anulat golul.

10 minute mai târziu a venit rândul FCSB-ului să aibă parte de un gol anulat. Florin Tănase a reluat foarte bine cu capul, după o centrare din flancul drept, însă se afla cu un pas în ofsaid.

În minutul 39, Romario Pires face o preluare cel puțin ciudată, se ajută de mână, în marginea careului propriu, însă centralul partidei lasă jocul să continue, spre stupefacția jucătorilor de la FCSB.

Pe finalul primei reprize, Ioan Filip trece în două rânduri de tânărul Sorin Șerban și a centrat în forță, pe jos, în fața porții, acolo unde Adrian Bălan aștepta nestingherit, fără marcaj. Greșeala i-a fost ”fatală” lui Șerban, care a fost schimbat la pauză cu Ovidiu Popescu.

Actul secund a fost controlat în totalitate de FCSB, însă fără prea multă inspirație în ofensivă. Florin Tănase l-a ”păcălit” pe tânărul Andrei Gorcea (20 de ani) să-l faulteze în careu și tot el a fost cel care a transformat în siguranță lovitura de la 11 metri.

Pe final, în minutul 83, Ianis Stoica a fost foarte aproape de a aduce toate cele trei puncte pentru FCSB, însă același Andrei Gorcea a reușit să-și spele păcatele, păstrând un punct pentu U Cluj.

Ocazie Universitatea Cluj

Hlistei scoate o minge la șut lui Bic, dar ”torpila” acestuia trece peste poartă.

• 90 s
    Schimbare Universitatea Cluj

A ieșit Adrian Bălan, a intrat Cătălin Hlistei.

• 88 oc

Ely are o șansă bună de a marca, însă șutul său este moale și pe centru, iar Târnovanu reține în siguranță.

• 86 cg

Andrei Gorcea este avertizat!

• 82 oc
    Ocazie FCSB

Ianis Stoica reia foarte bine cu capul, însă Andrei Gorcea respinge fantastic în bara transversală. Este corner.

• 81 s

A ieșit Martin Remacle, a intrat Ovidiu Bic.

• 78 s
    Schimbare FCSB

A ieșit Octavian Popescu, a intrat Ivan Mamut.

• 73 oc

Alexandru Chipiu sare la cap, lovește balonul și este foarte aproape să înscrie în poarta lui Târnovanu. Mingea trece foarte aproape.

• 72 cg

Răzvan Oaidă este avertizat!

• 64 s

A ieșit Florinel Coman, a intrat Ianis Stoica.

• 62 cg

Denis Ispas este avertizat!

• 54 gp
    Gol din penalty FCSB

Florin Tănase transformă lovitura de la punctul cu var.

• 53 p
    Penalty

Florin Tănase este faultat în careu de portarul Gorcea.

A ieșit Sorin Șerban, a intrat Ovidiu Popescu.

A ieșit Andrei Cordea, a intrat Răzvan Oaidă.

A ieșit Malcom Edjouma, a intrat Adrian Șut.

• 45+5 fr1
  • 45+4 g
    Gol Universitatea Cluj

Adrian Bălan reia din doi metri centrarea excelentă a lui Ioan Filip, pe jos, din flancul drept.

• 45+2 oc
    Ocazie FCSB

Andrei Cordea pătrunde în flancul drept, trimite un șut centrare, Gorcea respinge în față, dar nimeni de la FCSB nu s-a aflat pe traiectoria balonului.

• 44 s

A ieșit Dragoș Tescan, a intrat Ely Fernandes.

• 43 cg

Valentin Crețu a fost avertizat!

• 39 fm
    Fază meci FCSB

Gazdele cer lovitură de la 11 metri, după un presupus henț al lui Romario Pires în careu.

• 34 oc
    Ocazie FCSB

Florin Tănase marchează cu o lovitură de cap, însă golul este anulat pentru o poziție de ofasid.

• 32 cg

Romario Pires este avertizat!

• 24 oc

Tescan marchează din lovitură liberă, însă tehnologia VAR intervine, iar centralul Barbu anulează reușita pe motiv de henț.

• 16 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu centrează, dar Pârvulescu îi suflă balonul din picior lui Andrei Cordea, aflat într-o poziție excelentă. Este corner.