Oficial Eugen Trică, principal la FCU Craiova! Nicolo Napoli a rămas la club: noua sa funcție
FOTBAL:PREZENTARE SERGIU BUS LA FCSB (14.07.2020)
Exclusiv Gigi Becali a găsit noul fundaș stânga de la FCSB! E din România: ”Am vorbit în iarnă”
FCSB FCSB
2 - 2
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Du 06.02.2022 19:55

FCSB - U Craiova 1948 2-2. Spectacol total. Oltenii au condus de două ori. Keșeru a egalat din penalty în minutul 90+2

06.02.2022, 21:55

• SuperLiga: Poli Iași - UTA, duminică, 18:15, DGS 1

• SuperLiga: CFR Cluj - Sepsi, duminică, 21:00, DGS 1

FCSB a fost condusă de două ori de nou-promovata U Craiova 1948, dar a egalat din penalty în prelungiri, după un meci cu scântei, care s-a terminat 2-2.

FCSB - Universitatea Craiova 2-2. Oltenii au condus de două ori

Roș-albaștrii au controlat debutul de meci, iar după incursiunea ratată a lui Radunovic, pe stânga, a venit faza din minutul 5, când Coman a cerut penalty.

Apoi și-a intrat în rol portarul Popa, care a scos senzațional din postură de unu-la-unu cu Cordea, a intervenit de la rădăcina barei la capul lui Vinicius și a parat spectaculos lovitura de cap a lui Șut.

Surpriza a venit însă în minutul 41, când oltenii au deschis scorul prin Bălan. La ultima fază a primei reprize, același portar al Craiovei a intervenit din noul fantastic la ocazia aceluiași Șut.

FCSB - Universitatea Craiova 2-2. Gazdele au cerut două lovituri de la 11 metri

În partea secundă, după șutul lui Vali Gheorghe, a urmat golul egalizator. L-a reușit Oaidă în minutul 66, din pasa genială a lui Octavian Popescu. FCSB a cerut un alt penalty la un duel dintre Keșeru și Achim pe linia careului, dar arbitrul a dat doar lovitură liberă, iar Keșeru nu a putut nici el să-l învingă pe portar.

Oltenii au preluat din nou conducerea în minutul 75, după o greșeală a lui Vlad, iar finalul a fost incendiar. Cristea a irosit o șansă imensă, iar apoi Dumiter a fost blocat excelent de Popa.

În minutul 90+1, gazdele au primit un penalty, iar Keșeru a transformat de la punctul cu var. FCSB a mai cerut un penalty peste un minut, la un duel dintre Dumiter și Diallo, dar Istvan Kovacs nu a acordat. În schimb l-a eliminat pe Iulian Cristea în ultimele secunde ale meciului.

VIDEO cu rezumatul meciului FCSB - U Craiova 1948 2-2:

Partida FCSB - U Craiova 1948, din etapa cu numărul 24 a Ligii 1, va putea fi urmărită de la ora 19:55, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, dar și pe site-ul digisport.ro și în aplicația Digi Sport, de către abonații RCS-RDS.

În urma remizei dintre Universitatea Craiova și CFR Cluj, 1-1, FCSB are șansa de a se apropia la șase puncte de liderul Ligii 1, dacă va izbuti să învingă U Craiova 1948. De partea cealaltă, gruparea din Bănie a obținut prima victorie din noul mandat al lui Nicolo Napoli, 1-0 cu FC Argeș, și vine cu un moral bun la București.

FCSB - U Craiova 1948, LIVE VIDEO, 19:55, pe Digi Sport 1. Statistici

Trupa lui Toni Petrea începe partida de pe poziția a doua în Liga 1, cu 51 de puncte, în timp ce U Craiova 1948 este pe locul 14, cu 22 de puncte.În tur, FCSB s-a impus la limită în Bănie, 1-0, grație golului din penalty marcat de Claudiu Keșeru.

FCSB este neînvinsă de 16 partide, perioadă în care a adunat 13 succese și 3 remize. U Craiova 1948 este la al 12-lea joc în deplasare în acest sezon, reușind până acum două victorii, trei rezultate de egalitate și șase înfrângeri.

Florin Tănase, golgheterul FCSB-ului, este suspendat pentru această confruntare. În lipsa lui, Octavian Popescu și Ianis Stoica sunt principalele ”guri de foc” ale formației lui Toni Petrea, cu câte șase reușite. Claudiu Bălan este cel mai bun marcator al oltenilor, cu cinci goluri.

• FCSB a înscris de 19 ori din faze fixe în acest sezon, fiind lider la acest capitol în Liga 1.

Cartonaş galben-roşu FCSB

Cristea este eliminat pentru două galbene.

• 90+3 fm
    Fază meci FCSB

FCSB cere din nou penalty la o cădere a lui Dumiter în careu, în duel cu Diallo.

• 90+2 gp
    Gol din penalty FCSB

Keșeru egalează din penalty.

• 90+1 p
    Penalty

Ianis Stoica obține un penalty, la un duel cu Sidibe.

• 90 oc
    Ocazie

După o combinație dintre Stoica și Dumiter, ultimul e blocat excelent de portar.

• 88 oc
    Ocazie FCSB

Olaru trimite o pasă perfectă pentru Cristea, care preia, dar șutează peste poartă din poziție foarte bună.

Gol FCU 1948 Craiova

Baeten execută o lovitură liberă, la care Vlad ezită și mingea intră în poartă.

• 73 cg

Cristea e avertizat.

• 71 oc
    Ocazie FCSB

Keșeru execută o lovitură liberă, dar portarul reține din apropierea vinclului.

• 70 cg
    Cartonaş galben FCU 1948 Craiova

Negru e avertizat.

• 70 cg

Achim este avertizat.

• 70 fm

Achim intervine asupra lui Keșeru pe linia careului, dar arbitrul nu acordă penalty, ci lovitură liberă.

• 69 s

Sidibe intră în locul lui Bauza.

• 66 g
    Gol FCSB

Octavian Popescu îi pasează lobat lui Oaidă, care egalează cu un șut din apropiere, pe sub portar.

• 61 s

Keșeru intră în locul lui Crețu.

• 61 cg

Huyghebaert este avertizat.

• 51 oc
    Ocazie FCSB

Vali Gheorghe profită de o respingere greșită a oltenilor și șutează din 19 metri, dar direct în brațele portarului.

• 46 fm

Radunovic centrează în fața porții, pentru Cordea, dar Huyghebaert îi ia fața, iar portarul reține.

Valentin Gheorghe intră în locul lui Coman.

Ianis Stoica intră în locul lui Șut.

La pauză, FCSB - U Craiova 1948 0-1.

• 45 oc
    Ocazie FCSB

Cordea centrează din lovitură liberă, Șut reia cu capul, dar Robert Popa respinge de sub transversală.

• 41 g

Van Durmen recuperează din picioarele lui Valentin Crețu, combină cu Bauza, care îi pasează lui Bălan, iar acesta deschide scorul

• 37 cg

Șut este avertizat.

• 36 oc
    Ocazie FCSB

Olaru pasează superb pentru Șut, care reia cu capul, dar portarul intervine din nou și respinge mingea care se ducea în vinclu.

• 28 oc
    Ocazie FCSB

Darius Olaru reușește o pasă "magică", Vinicius reia cu capul, dar portarul intervine din nou excelent.

• 22 oc
    Ocazie FCSB

Octavian Popescu pasează perfect pentru Cordea, care rămâne singur cu Popa, dar portarul Craiovei salvează incredibil.

• 15 fm

Coman cere penalty, după ce cade de lângă Diallo și Huyghebaert.

• 5 fm

Olaru îl lansează pe Radunovic pe stânga, acesta centrează peste portar, dar Diallo respinge cu capul.