Exclusiv Ilie Dumitrescu, după ce le-a văzut pe FCSB și Dinamo în derby: ”Suferă”
articol scris de Digi Sport06.12.2025, 21:37
Derby-ul dintre FCSB - Dinamo, din etapa cu numărul 19 din SuperLiga, în direct la Digi Sport 1, a rămas cu tabela nemodificată la pauză.
SuperLiga Serie A: Udinese - AS Roma, luni, 21:45, DGS 2
SuperLiga: Botoșani - Oțelul, luni, 18:30, DGS 1
Partida dintre cele două rivale din București poate fi urmărită, de asemenea, și pe site-ul digisport.ro în format live video și text, dar și în aplicația Digi Sport de către abonații Digi România de pe teritoriul țării.
Ilie Dumitrescu, după prima repriză din FCSB - Dinamo: ”Ambele echipe suferă în exprimare pe fază ofensivă pentru că nu au în teren un număr 9 autentic”
La pauza confruntării de pe Arena Națională, Ilie Dumitrescu a scos în evidență faptul că niciuna dintre cele două nu are în teren un atacant de meserie, motiv pentru care este destul de dificil ca acțiunile să se dezvolte într-o manieră mai periculoasă.
”Un meci echilibrat, un plus de posesie pentru Dinamo care a câștigat la mijloc. Ambele echipe suferă în exprimare pe fază ofensivă pentru că nu au în teren un număr 9 autentic. E foarte greu să câștigi duelurile cu cei patru fundași centrali. Un meci echilibrat, fără situații importante de gol, mai puțin faza cu Șut”, a declarat ”Mister”.
Ionel Dănciulescu, prezent și el în emisiunea Digi Sport Special, a vorbit despre variantele pe care pot miza cei doi antrenori la pauză sau în partea secundă.
”Multe greșeli personale, neforțate, ambele echipe suferă în fața porții, pentru că nu au atacanți. De pe bancă mă gândesc că ar putea să vină Thiam la FCSB, Stoian. De partea cealaltă, poate Perica sau Pop, unul dintre ei. Dinamo are dinamică bună la mijlocul terenului”, a afirmat ”Danciu”.
Înaintea derby-ului, Dinamo se află pe locul 3 în campionat, cu 34 de puncte. De partea cealaltă, FCSB este pe 9, cu 24 de puncte.
- FCSB: Târnovanu - Crețu, Ngezana, Graovac, Radunovic - Șut, Lixandru - Cisotti, Olaru, Toma - Tănase. Rezerve: Udrea, Zima, Dăncuș, Edjouma, Pantea, Oct. Popescu, Stoian, Thiam.
- Dinamo: Epassy - Sivis, Boateng, Stoinov, Opruț - Gnahore, Mărginean, Cîrjan - Armstrong, Soro, Caragea. Rezerve: Roșca, Din, Tabuncic, Milanov, Perica, Mazilu, Mihai, Soare, Kyriakou, Toader, Bărbulescu, Pop.
Etichete: ilie dumitrescu , fcsb - dinamo
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
Tarifele sunt valabile până când nu mai sunt. Forța militară este o opțiune și apoi este exclusă...