Screenshot 2024-04-23 193110
Video Eugen Trică nu a avut milă de jucătorii de la FCU Craiova: ”Dacă își doresc să meargă la Liga 2, să meargă”
Marius Șumudică a comentat posibilul transfer al lui Albion Rrahmani la Werder Bremen: ”E viața mea, mâine l-aș lua!”
FOTBAL:DINAMO BUCURESTI-FC BOTOSANI, SUPERLIGA SUPERBET (14.08.2023)
Live Video&Text FC Botoșani - Dinamo 1-0, ACUM pe Digi Sport 1. ”Câinii” înscriu în propria poartă
Etapa 6 Superliga: Botosani-Dinamo
Play-out
CFR Cluj CFR Cluj
3 - 1
Academica Clinceni Academica Clinceni
Jo 14.01.2021 20:00

CFR Cluj - Academica Clinceni 3-1. Revelația campionatului, primul eșec după 8 etape. Campioana urcă pe locul secund

14.01.2021, 21:50

• SuperLiga: Voluntari - FCU Craiova, marți, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Dinamo, marți, 19:30, DGS 1

CFR Cluj a câștigat destul de lejer meciul cu revelația de până acum a campionatului, Academica Clinceni, scor 3-1, în etapa a 16-a, și a urcat pe locul secund.

CFR Cluj - Academica Clinceni 3-1. Primul eșec pentru ilfoveni după 8 etape

Meciul a început cu lansarea lui Costache, din minutul 8, însă mijlocașul nu a profitat de indecizia ilfovenilor, care au dat replica peste câteva secunde, cu voleul lui Cascini, din apropiere, scos de Bălgrădean.

Deac a tras din întoarcere, dar a fost ghicit de Vâlceanu. Campioana a deschis scorul în minutul 15, prin Costache, care a șutat superb, în diagonală.

Academica a irosit o șansă bună prin fostul stelist, Cristi Tănase, care a vrut să "rupă" poarta, dar a șutat defectuos, iar apoi Chunchukov a fost blocat de Burcă în ultimul minut din prima repriză.

Campioana și-a majorat avantajul în minutul 52, prin acțiunea personală a lui Deac, dar imediat după aceea Cordea a irosit o șansă bună pentru Clinceni.

CFR Cluj - Academica Clinceni 3-1. Campioana urcă pe locul secund

CFR a cerut penalty la un duel dintre Jutric și Vojtus, dar arbitrul i-a dat cartonaș galben lui Burcă pentru proteste. Același Burcă a nimerit transversala peste câteva secunde. Costache și-a mai încercat o dată șansa, dar nu a nimerit poarta.

Când toată lumea credea că nimic nu se mai poate întâmpla, Academica Clinceni a redus diferența prin Chandarov, însă nu a putut să egaleze, chiar dacă Chunchukov l-a mai încercat o dată pe Bălgrădean.

În schimb, clujenii au închis tabela în prelungiri, prin Debeljuh, iar CFR - Academica s-a terminat 3-1. Ilfovenii se află la primul eșec în campionat după 8 etape, din 19 octombrie, 0-2 cu FCSB.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Meciul CFR Cluj - Academica Clinceni, din cadrul etapei a 16-a din Liga 1, se dispută joi, de la ora 20:00, și poate fi urmărit în direct la Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro, în format live video și text.

Înaintea partidei directe, CFR Cluj este pe locul trei în Liga 1, cu 31 de puncte, în timp ce Academica Clinceni ocupă poziția a cincea, cu 25 de puncte.

LIVE VIDEO CFR Cluj - Academica Clinceni, de la 20:00, la Digi Sport 1

Cu o victorie în fața Academicii Clinceni, CFR Cluj, campioana en-titre, va urca pe locul secund în clasament, cu un punct peste Universitatea Craiova, formație care a debutat cu un egal în 2021, 0-0 cu Sepsi.

De partea cealaltă, Academica Clinceni, revelația acestei ediții de campionat, ar ajunge la cota 28 cu un succes, același punctaj pe care îl are și Sepsi.

CFR Cluj a traversat o formă solidă în finalul anului 2020, cu Edi Iordănescu pe banca tehnică. Formația din Gruia este neînvinsă în campionat cu noua conducere tehnică, înregistrând trei succese, cu Iași, Dinamo și FCSB, și o remiză, în fața Craiovei, în ultimele patru runde.

Academica Clinceni a încheiat, de asemenea, anul într-o formă sportivă bună. Ilfovenii n-au mai pierdut în campionat din 19 octombrie, 0-2 cu FCSB, reușind de atunci cinci succese, cu Universitatea Craiova, Sepsi, Astra, Viitorul și FC Argeș, și trei remize, cu Voluntari, Iași și Dinamo.

În meciul tur, disputat în august, CFR Cluj s-a impus în fața Academicii Clinceni cu 2-1.

În această perioadă de mercato, CFR Cluj și Academica Clinceni n-au înregistrat niciun jucător nou. Formația din Gruia s-a despărțit, în schimb, de Ivica Zunic, ajuns la Rapid, în timp ce echipa lui Ilie Poenaru i-a cedat pe Marius Ciobanu, care a semnat cu Unirea Slobozia, și Petrișor Petrescu, revenit la Hermannstadt.

LIVE VIDEO CFR Cluj - Academica Clinceni, echipele probabile

• CFR Cluj - Bălgrădean - Manea, Ciobotariu, Burcă, Camora - Deac, Soares, Djokovic - Chipciu, Debeljuh, Costache
  • Academica Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Gardoș, Dobrescu - Achim, Cebotaru, Cascini, Andronic - Morar, Rusescu
  • 90+4 fr2

Final de meci. CFR Cluj - Academica Clinceni se termină 3-1.

• 90+4 cg cg

Păun primește cartonaș galben.

• 90+1 g g

GOOOL CFR! Păun centrează de pe stânga, Itu retrimite în fața porții, iar Debeljuh împinge mingea în poartă.

• 89 oc oc

Ocazie Clinceni. Dobrescu centrează, Chunchukov trimite cu capul, dar Bălgrădean reține.

• 84 g g

GOOOOL Clinceni! Dobrescu centrează de pe stânga, iar Chandarov înscrie cu capul.

• 69 oc oc

Ocazie CFR. Costache șutează din întoarcere, dar mingea trece puțin pe lângă poartă.