Varga l-a vândut pe Krasniqi la Rapid cu 1.000.000€, deși avea ofertă de 5 ori mai mare! Acum, a tras concluziile
Exclusiv După trei ani, s-a aflat adevărul despre trecerea lui Edi Iordănescu la FCSB
CFR Cluj CFR Cluj
1 - 2
Gaz Metan Mediaş Gaz Metan Mediaş
Du 01.11.2020 21:00

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș 1-2. Surpriza etapei! Campioana a cerut două penalty-uri și a avut un gol anulat

01.11.2020, 23:01

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș a fost surpriza etapei a noua. S-a terminat 1-2, însă campionii au avut un gol anulat și au cerut două penalty-uri.

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș 1-2. Campionii au cerut două penalty-uri și au avut un gol anulat

În Gruia, CFR a avut patru șanse de gol în primele 9 minute, însă cea mai mare a venit în minutul 13, când Debeljuh nu a reușit să împingă mingea în poartă din câțiva metri. Medieșenii au răspuns prin ocazia lui Cardoso, iar în minutul 27 au deschis scorul, când Deaconu a înscris după pasa superbă a lui Ze Manuel.

Medieșenii au mai irosit o oportunitate prin Nuno Valente, iar la cealaltă poartă, Buzbuchi a respins de sub transversală ștul lui Djokovic. Până la pauză, Luis Aurelio și Djokovic au ratat în aceeași fază, iar Itu a fost blocat de portar. În repriza a doua, echipa lui Dan Petrescu a presat, dar Debeljuh a tras peste poartă.

În loc să egaleze după toate șansele avute, campioana a mai primit un gol, după ce șutul lui Dumiteru Cardoso a fost deviat în poartă de Burcă.

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș 1-2. Sibienii, la a doua victorie din istorie pe terenul clujenilor

CFR a cerut un penalty la un duel dintre Păun și Roberto Romeo, dar fără succes, iar apoi a avut un gol anulat în minutul 68, prin Costache.

Campionii au mai cerut un penalty în minutul 77, dar arbitrul a decis lovitură liberă din afara careului. Pe final, Costache a tras la o palmă de poartă din poziție singur cu portarul, iar Rondon nu a nimerit poarta.

În prelungiri, Ciobotariu a redus diferența, dar a fost prea târziu, iar CFRCluj - Gaz Metan Mediaș s-a terminat 1-2. Pentru medieșeni a fost a doua lor victorie din istorie împotriva lui CFR, în Gruia, după cea din 2011, când s-au impus cu 2-0 și când antrenor al clujenilor era actualui tehnician a medieșenilor, Jorge Costa.

VIDEO cu rezumatul meciului:

CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș, partidă contând pentru etapa a noua din Liga 1, se dispută astăzi, de la ora 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1 și pe digisport.ro.

CFR Cluj vine după remiza din Europa League, contra elvețienilor de la Young Boys, scor 1-1, în urma căreia l-a pierdut pe fundașul Vinicius, accidentat. De asemenea, campioana nu se va putea baza nici pe Alexandru Chipciu, depistat cu COVID-19.

LIVE VIDEO CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș, de la 21:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

De partea cealaltă, Gaz Metan nu se regăsește, în ciuda faptului că echipa a fost preluată de portughezul Jorge Costa, în urmă cu trei runde. În ultimele cinci etape, medieșenii au înregistrat patru eșecuri și un egal, ocupând acum locul 14, cu 7 puncte.

În cazul unei victorii, CFR Cluj va reface diferența de trei puncte față de liderul Universitatea Craiova, care s-a impus împotriva lui Hermannstadt, scor 1-0.

"Avem meci foarte greu duminică și Burcă n-are cum să intre, abia mai merge. Nici nu mai știu câte meciuri a jucat săracul, și pe la echipa națională a jucat toate meciurile. Așa că, dacă-l băgăm, se rupe și el.

Îl avem pe Ciobotariu și Cristi Manea, care de fapt e fundaș dreapta. Manea a jucat excelent azi ca fundaș central, a fost o surpriză plăcută", a spus Dan Petrescu, antrenorul lui CFR Cluj, după meciul cu Young Boys.

CFR Cluj are 4 fundaşi centrali în lot: Cestor, Vinicius, Burcă şi Ciobotariu. Primii doi s-au accidentat, în timp ce al treilea este obosit, după programul infernal din ultimul timp.

CFR Cluj și Gaz Metan s-au mai întâlnit de 28 de ori în Liga 1. Formația din Gruia s-a impus de 9 ori, 5 victorii le-au aparținut medieșenilor, iar 14 partide s-au încheiat la egalitate.

• 90+6 fr2

Final de meci. CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș se termină 1-2.

• 90+5 cg cg

Larie primește cartonaș galben.

Rondon primește cartonaș galben.

• 90+2 g g

GOOOOL CFR! Deac execută o lovituyră liberă, Buzbuchi greșește și mingea lovește transversala, iar Ciobotariu împinge mingea în plasă.

• 88 cg cg

Buzbuchi primește cartonaș galben.

• 87 oc oc

Ocazie CFR. Manea centrează pentru Rondon, care trimite cu capul peste poartă.

• 86 cg cg

Alceus primește cartonaș galben.

• 83 oc oc

Ocazie mare CFR. Deac îi pasează lui Costache, care rămâne singur cu portarul, dar trage pe lângă.

• 77 fm fm

CFR cere penalty la un duel dintre Păun și Alceus, dar arbitrul dă lovitură liberă din afara careului.

• 68 fm fm

Gol anulat CFR. Deac centrează din corner, iar Costache deviază în poartă, dar golul este anulat pe motiv de offside.

• 66 s s

Costache intră în locul lui Debeljuh.

• 65 fm fm

CFR Cluj cere penalty la un duel dintre Păun și Roberto Romeo, dar arbitrul nu acordă nimic.

• 64 s s

Pambou intră în locul lui Francisco Santos.

• 60 s s

Rondon intră în locul lui Djokovic.

• 60 g g

GOOOOOL Mediaș! Dumitru Cardoso șutează din afara careului, mingea îl lovește în spate pe Burcă și intră în poartă.

• 50 oc oc

Ocazie CFR. Latovlevici centrează pentru Debeljuh, care reia peste poartă, dar e incomodat de Yuri.

• 46 s s

Burcă intră în locul lui Susic.

• 46 s s

Păun intră în locul lui Itu.

Începe repriza a doua.

• 45+2 fr1

La pauză, CFR Cluj - Gaz Metan Mediaș 0-1.

• 45 cg cg

Ze Manuel primește cartonaș galben.

• 42 oc oc

Ocazie CFR. Itu îl depășește din preluare pe Larie, dar portarul Buzbuchi iese și reține, cu prețul unei ciocniri cu mijlocașul clujenilor.

• 40 oc oc

Ocazie CFR. Luis Aurelio și Djokovic șutează în blocaj, în aceeași fază.

• 39 oc oc

Ocazie CFR. Latovlevici îi pasează lui Djokovic, care trage pe centrul porții, dar Buzbuchi respinge de sub transversală.

• 32 oc oc

Ocazie Mediaș. Nuno Valente șutează din marginea careului, dar Sandomierski prinde.

• 27 g g

GOOOOOL Mediaș! Ze Manuel pasează filtrant pentru Deaconu, care deschide scorul.

• 21 cg cg

Yuri primește cartonaș galben.

• 20 oc oc

Ocazie Mediaș. Ze Manuel îi paseazză lui Cardoso, care reia din prima, dar peste poartă.

• 15 s s

Valente intră în locul lui Ciocan.

• 14 cg cg

Manea primește cartonaș galben.

• 13 oc oc

Ocazie uriașă CFR. Djokovic troimite o diagonală pefectă, Deac îl depășește din preluare pe Velisar și centrează în fața porții, de unde Debeljuh ratează incredibil și trimite peste.

• 12 cg cg

Ciocan primește cartonaș galben.

• 9 oc oc

Ocazie CFR. După o centrarea de pe drespta, Ciobotariu nu ajunge la minge în fața porții.

• 8 oc oc

Ocazie CFR. Pereira centrează din lovitură liberă, iar Manea trece pe sub minge la doi metri de poartă.

• 7 oc oc

Ocazie CFR. Pereira combină cu Deac, care pasează în careu pentru Djokovic, dar șutul acestuia nimerește blocajul medieșenilor.