liga 2
Video Liga 2, etapa 19 | Buzău, calificare en-fanfare în play-off. S-au jucat 10 meciuri de la aceeași oră
nicolae-dica
Eșecurile lui Nicolae Dică! Din 7 mandate, a dus la final doar unul
Fulham v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Craven Cottage, London, UK - 16 Mar 2024
Lovitură pentru Drăgușin! Anunțul lui Postecoglou
LIVE Liga Digi Sport
Chindia Târgovişte Chindia Târgovişte
2 - 2
Argeș Argeș
Sb 19.12.2020 15:00

Chindia - FC Argeș 2-2. Gazdele au avut un gol anulat în prelungiri. Reușite superbe, un autogol și o bară

19.12.2020, 16:59

• SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Chindia a scăpat printre degete victoria cu FC Argeș, din etapa a 15-a. S-a terminat 2-2, după ce târgoviștenii au avut un gol anulat în prelungiri.

Chindia Târgoviște - FC Argeș 2-2. Piteștenii au avut o bară

Gazdele au început cu o șansă enormă, când portarul Greab a parat miraculos de două ori în aceeași fază. Portarul Chindiei s-a rematrcat și el la un șut de la distanță, iar apoi a respins execuția lui Mușat, din lovitură liberă.

Argeșenii au deschis scorul din penalty-ul obținut de Malele și transformat de Șerban. Peste doar un singur minut, târgoviștenii au egalat prin autogolul lui Deslandes, după ce mingea a lovit și bara. O bară a avut și Argeșul, la execuția lui Ndiaye.

Chindia Târgoviște - FC Argeș 2-2. Piteștenii rămân singura echipă fără victorie pe teren advers în acest sezon

Marco Dulca a stabilit scorul pauzei și a înscris superb pentru Chindia cu un șut de la 25 de metri. În partea secundă, Neguț nu l-a putut învinge pe Greab, iar la cealaltă poartă, Aioani a parat șutul lui Malele.

Piteștenii au egalat în minutul 72, după un șut cu efect al lui Grecu, direct în vinclu. Pre final, Chindia a ratat prin Popa și Iacob, iar în prelungiri a avut un gol anulat, marcat de Pițian și o șansă irosită de Berisha.

VIDEO cu rezumatul meciului:

Etapa a 15-a Ligii 1 debutează azi, de la ora 15:00, cu partida Chindia Târgoviște - FC Argeș, meci ce se va disputa la Giurgiu. Confruntarea e transmisă în direct de Digi Sport 1 și în format live text & video pe digisport.ro.

LIVE VIDEO Chindia Târgoviște - FC Argeș, de la ora 15:00

Echipa lui Emil Săndoi a reușit o singură victorie în ultimele cinci partide disputate pe teren propriu, 1-0 cu Gaz Metan (17 octombrie), în rest o remiză (1-1 cu Viitorul) şi trei înfrângeri. FC Argeş e unica echipă fără victorie pe teren advers, palmaresul piteştenilor în deplasare incluzând două remize (2-2 cu Viitorul, 1-1 cu Poli Iaşi) şi patru partide pierdute.

Actualul tehnician al târgoviştenilor, Emil Săndoi, a evoluat ca jucător în tricoul piteştenilor timp de două sezoane (1996/1997, 1997/1998), interval în care a bifat 42 de meciuri în Liga 1. De asemenea, i-a antrenat în liga secundă (2017/2018, 2018/2019).

• Chindia ocupă locul 6 în Liga 1, cu 19 puncte, la cinci lungimi de ocupanta poziției a cincea, Academica Clinceni
  • FC Argeş ocupă ultimul loc în clasament (16), cu 10 puncte, la un punct de Poli Iaşi (15) şi la trei de Gaz Metan Mediaş (14) şi Astra Giurgiu (13).

Antrenorul-jucător al echipei de fotbal FC Argeş, Andrei Prepeliţă, a declarat, vineri, într-o conferinţă de presă, că formaţia din Trivale trebuie să câştige cu Chindia Târgovişte şi să părăsească ultimul loc al clasamentului Ligii 1.

LIVE VIDEO Chindia Târgoviște - FC Argeș, de la ora 15:00. Ce spune Andrei Prepeliță

"Desigur, nu va fi uşor, îi cunoaştem, au o echipă foarte bună, au învins echipe bune ale campionatului. Noi avem încredere, ne revin câţiva jucători după suspendări şi accidentări. Sperăm să aliniem un 'unsprezece' competitiv şi să încheiem acest tur de campionat, care nu a fost aşa cum ne-am dorit. Cred că trebuie să jucăm la victorie, acesta trebuie să fie obiectivul, să părăsim ultimul loc, care nu face cinste acestui club de tradiţie'', a spus Prepeliţă.

Fostul internaţional consideră că echipa arată o creştere de formă, care s-ar putea concretizat într-o victorie cu Chindia: ''Un meci cu o echipă care joacă, are jucători cu calităţi tehnice bune de la mijloc în sus. Sperăm să spargem şi noi gheaţa, ne gândim la lucrul ăsta de mult timp, am vorbit. De când sunt în această postură, primul meci l-am pierdut la Clinceni (0-1, gol primit în min. 88, n. red.), cred eu, cu ghinion. Acum am scos un punct după o a doua repriză foarte bună (2-2 cu FC Hermannstadt, după 0-2 la pauză, n. red.), care cred că trebuie să le dea jucătorilor moralul şi încrederea în ei. La meciul cu Târgovişte aşteptăm să vină şi victoria".

"Chindia e o echipă bună, care joacă fotbal, cu un antrenor pe care îl cunoaştem (Emil Săndoi, n. red.), a fost şi aici, dar pe noi trebuie să ne preocupe echipa noastră şi jocul nostru. Dacă jucăm de la început cum am făcut-o în a doua repriză cu FC Hermannstadt cred că lucrurile vor fi în favoarea noastră", a concluzionat Prepeliţă.

Argeș Argeș
  • 90+5 fr2

Chindia Târgoviște - FC Argeș se termină 2-2.

• 90+5 oc oc

Ocazie Chindia. Yameogo centrează de pe dreapta, iar Berisha reia cu capul, dar portarul e la post și reține.

• 90+4 s s

Palic intră în locul lui Șerban.

• 90+2 fm fm

Gol anulat Chindia. Berisha prelungește u capul până la Fomba, care se afla în offside în momentul recentrării pentru golul lui Pițian.

• 88 s s

Cornel Dinu intră în locul lui Daniel Popa.

• 88 cg cg

Dulca primește cartonaș galben.

• 86 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț îi pasează perfect lui Iacob, care trage de la marginea careului, dar prea slab, iar portarul reține.

• 80 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț centrează pentru Popa, care reia cu capul din careu, dar portarul reține.

• 78 s s

Yameogo intră în locul lui Martac.

• 72 g g

GOOOOL FC Argeș! După o fază creată de Blejdea, Mediop îi așează mingea lui Grecu, care înscrie din careu, cu un șut la vinclu, cu efect.

• 63 oc oc

Ocazie FC Argeș. Blejdea îi așează mingea cu capul lui Malele, care pivotează și șutează, dar Aioani e la post.

• 61 oc oc

Ocazie Chindia. Neguț șutează din marginea careului, la colțul lung, iar Greab respinge.

• 41 g g

GOOOOOL Chindia. Marco Dulca marchează superb, su un șut de la aproximativ 25 de metri, cu efect, la colțul lung.

• 38 oc oc

Bară FC Argeș! Ndiaye reia din careu, dar mingea nimerește bara.

• 35 g g

GOOOOOL Chindia! Deslandes-autogol! Fază ciudată, prin care târgoviștenii egalează. Neguț șutează, mingea e deviată de un adversar și lovește bara, dar până la urmă Deslandes o împinge în plasă.

• 34 gp gp

GOOOOOL FC ARGEȘ! Șerban înscrie de la 11 metri.

• 33 p p

Penalty pentru FC ARGEȘ! Malele e faultat în careu de Fomba.

• 30 cg cg

Cartonaș galben Meza Colli, pentru un fault la Neguț.

• 23 oc oc

Ocazie FC Argeș! Mușat trage pe poartă, direct din lovitură liberă, de pe partea dreaptă, de la marginea careului de 16 metri, pe colțul scurt, dar Aioani respinge.

• 22 oc oc

Ocazie FC Argeș! Portarul Aioani se remarcă și are un reflex foarte bun, la un șut de la distanță.

• 10 oc oc

Ocazie Chindia. Portarul argeșenilor, Greab, respinge miraculos, în două rânduri, în aceeași fază. Iacob și Pițian nu au putut marca pentru că portarul oaspeților a dat dovadă de reflexe de zile mari.