Exclusiv Un patron din SuperLigă care a lucrat cu Bergodi nu s-a abținut, după ce italianul a răbufnit la conferința de presă
Exclusiv Ladislau Boloni a rupt tăcerea, după ce Laszlo Dioszegi i-a făcut oferta să meargă la Sepsi
”Revoluție” la Universitatea Craiova! Gâlcă și Rotaru fac curățenie: doar 5 jucători sunt de neatins
Viitorul Viitorul
3 - 3
Sepsi Sepsi
Ma 26.01.2021 15:30

FC Viitorul - Sepsi 3-3. Meci dramatic, cu două penalty-uri. Oaspeții au egalat în prelungiri

26.01.2021, 16:40

• SuperLiga: Hermannstadt - Botoșani, vineri, 17:30, DGS 1

Așa cum s-a întâmplat la ultimele dueluri dintre Viitorul și Sepsi, spectacolul nu a lipsit nici acum. în primul meci din etapa a 19-a. S-a terminat 3-3, cu două goluri din penalty și ultima reușită venită în prelungiri.

Viitorul - Sepsi 3-3. Ambele echipe au avut câte un penalty

Viitorul a deschis scorul în minutul 8, prin Luckassen, însă după 10 minute Sepsi a egalat, prin Eder Gonzalez, după eroarea uriașă a lui Artean.

Apoi șutul cu efect al lui Ely Fernandes a ocolit poarta, însă pe finalul primei reprize, Viitorul a marcat din nou. Luckassen a prins un șut superb și la pauză era 2-1 pentru Viitorul.

Nici bine nu a început repriza a doua, că Sepsi a și primit penalty, iar Mitrea a transformat. Spectacolul a continuat, iar portarul lui Sepsi a reținut șutul lui Ciobanu.

Sepsi a irosit apoi o șansă mare, când Safranko nu l-a putut învinge pe Cojocaru dintr-un metru. Finalul a fost unul nebun. Ely Fernandes nu a nimerit poarta, iar în minutul 82 Viitorul a primit penalty. Ciobanu a transformat de la punctul cu var, însă nu acesta avea să fie scorul final.

Sepsi a ratat o triplă ocazie în minutul 89, însă a dat lovitura în prelungiri, prin Safranko și Viitorul - Sepsi s-a terminat 3-3.

VIDEO cu rezumatul meciului:

FC Viitorul - Sepsi Sfântu Gheorghe, primul meci al etapei cu numărul 19 din Liga 1, se joacă astăzi, de la ora 15:30, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Duelul de la Ovidiu, între două formații care luptă pentru play-off, se anunță spectaculos. În cinci dintre ultimele șase meciuri directe s-au marcat cel puțin trei goluri, iar în turul din play-out-ul sezonului trecut a fost 3-3, pe terenul lui Sepsi.

LIVE VIDEO FC Viitorul - Sepsi, 15:30, Digi Sport 1. Spectacol garantat în lupta pentru play-off

Formația pregătită de Leo Grozavu ocupă locul 4, cu 31 de puncte, la 10 lungimi de liderul FCSB, în timp ce Viitorul are trei remize consecutive și se află pe locul 8, cu 23 de puncte, la trei lungimi în spatele ultimei poziții de play-off, ocupate de Academica Clinceni.

La meciul de la Ovidiu, pe banca covăsnenilor va sta din nou secundul Robert Ilyeș, în absența lui Leo Grozavu, aflat în carantină după ce s-a infectat cu noul coronavirus.

"Toate meciurile sunt foarte importante. Dar cel mai mult îmi este frică de starea fizică a jucătorilor noştri pentru că nu prea am avut timp de refacere. Dar ne punem mari speranţe într-un joc bun, pentru că vrem să ne întoarcem cu punct sau puncte de la Constanţa.

Meciul cu Viitorul o să fie mult mai important decât cel cu Astra, pentru că întâlnim una dintre candidatele la primele şase locuri. Din acest motiv eu îmi pun mari speranţe să plecăm neînvinşi de la Constanţa", a spus Ilyeș, înaintea meciului.

De partea cealaltă, Mircea Rednic le cere jucătorilor săi să-și asume mai multe riscuri.

"Sepsi e o echipă foarte bine organizată, echilibrată din toate punctele de vedere. Are jucători de calitate. E o echipă completă şi de aia rezultatele ei nu sunt întâmplătoare. Este acolo şi un antrenor care ţine mult la disciplină. Aşa trebuie lucrat cu jucătorii, în special în România.

Sigur că ei au nevoie de puncte, dar noi avem nevoie mai mult decât ei, pentru că suntem aproape acolo de locurile 5 şi 6. De aceea la noi orice punct contează. Avem nevoie de mai mult tupeu, de mai mult risc, trebuie să ni-l asumăm", a spus și Rednic.

Viitorul și Sepsi s-au mai întâlnit de 11 ori în Liga 1, bilanțul fiind echilibrat. Ambele echipe și-au trecut în cont trei victorii, iar celelalte cinci dueluri s-au terminat la egalitate.

Sepsi Sepsi
  • 90+2 s s

Benzar intră în locul lui Ciobanu.

• 90+1 g g

GOOOOL Sepsi! După o centrare de pe stânga a lui Dumitrescu, Safranko înscrie cu capul.

• 89 s s

Dumiter intră în locul lui Tamas.

• 89 oc oc

Ocazie uriașă Sepsi. Mitrea șutează în blocaj, faza continuă, Markovic șutează și el în blocaj, iar apoi șutul lui Tincu e parat spectaculos de Cojocaru.

• 85 cg cg

Markovic primește cartonaș galben.

• 84 gp gp

GOOOOL Viitorul! Ciobanu transformă lovitura de pedeapsă.

• 82 p p

Penalty pentru Viitorul, la un duel dintre Gonzalez și Grădinaru.

• 82 s s

Sabala intră în locul lui Cosmin Matei.

• 81 oc oc

Ocazie Viitorul. Ely Fernandes șutează cu efect, din careu, în diagonală, dar mingea ocolește poarta.