Exclusiv Radu Paraschivescu a reacționat: ”Care sunt meritele lui Neagoe? Dar ale lui Dică? Ține de doza de parodic”
Lumea tenisului, șocată de decesul lui Konstantin Koltsov, partenerul Arynei Sabalenka

Poli Iași - FC Botoșani 0-1. Oaspeții au dat lovitura în minutul 89

18.01.2021, 18:53

• Baraj EURO: Bosnia si Hertegovina - Ucraina, joi, 21:45, DGS 1

• Elite League U20: Romania - Italia, joi, 18:00, DGS 1

Politehnica Iași a pierdut derby-ul Moldovei cu FC Botoșani scor 0-1. Albanezul Fili a marcat unicul gol al partidei, în minutul 89.

Al Mawas a avut prima ocazie importantă a partidei în minutul 7, după ce a centrat în fața porții, dar colegii săi nu au putut relua mingea în poarta lui Brănescu.

Roman l-a pus la încercare pe portarul Iașiului cu un șut puternic în minutul 32, dar acesta a respins. Replica gazdelor a venit prin Popadiuc, care a trimis peste poartă din poziție ideală în minutul 38.

După pauză, Ashkovski și Florescu au mai bifat două ocazii, dar fără prea mari probleme pentru Brănescu.

A urmat un șut puternic semnat de Onea, în minutul 78, puțin pe lângă poarta lui Hankic. Fili a înscris în minutul 89 unicul gol al partidei după ce Papa a centrat în careu. Fernandez nu a putut relua cu capul, dar mingea a ajuns la atacantul albanez, care nu a iertat din fața porții, iar Poli Iași - FC Botoșani s-a încheiat 0-1.

După acest meci, Botoșaniul a urcat pe locul opt, cu 21 de puncte, iar Poli Iași, cu 15 puncte, a rămas pe ultimul loc în Liga 1.

LIVE VIDEO | Poli Iași - FC Botoșani, ora 17:00, pe Digi Sport 1. Statistici și dueluri directe

"Derby-ul Moldovei" stă sub semnul echilibrului. Din cele 19 jocuri dintre Poli Iași și FC Botoșani în Liga 1, ieșenii și-au adjudecat șapte, cinci partide s-au încheiat la egalitate, iar botoșănenii au câștigat la rândul lor șapte meciuri. În schimb, în ultimele cinci confruntări directe, FC Botoșani s-a impus de fiecare dată.

În acest sezon, pe teren propriu, Poli Iași a obținut două victorii, două remize și patru înfrângeri, în timp ce FC Botoșani a înregistrat trei succese, două rezultate de egalitate și trei eșecuri în jocurile din deplasare. Este a doua confruntare dintre Daniel Pancu și Marius Croitoru, prima consumându-se în turul campionatului, când cel din urmă s-a impus clar, scor 4-0.

Croitoru a câștigat toate cele trei confruntări pe care formația condusă de el le-a disputat împotriva ieșenilor. Veteranul Andrei Cristea este cel mai bun marcator al formației din Copou, cu șapte reușite, dar este suspendat pentru acest meci, iar Hamidou Keyta, dispărut între timp din tabăra lui FC Botoșani, este golgheterul oaspeților, cu nouă goluri.

LIVE VIDEO | Poli Iași - FC Botoșani, ora 17:00, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

• Poli Iași: Brănescu - Onea, Frăsinescu, Popa, Bușu - Cristea, De Iriondo, Passaglia - Vanzo, Zajmovici, Calcan
  • FC Botoșani: Pap - Patache, Haruț, Șeroni, Țigănașu - Florescu, Rodriguez, Croitoru - Al Mawas, Fernandez, Ongenda
  • 90+3 fr2

Final de meci!

• 89 g g

GOOOL Botoșani! Fili înscrie după ce Papa a centrat în careu. Fernandez nu a putut relua cu capul, dar mingea a ajuns la atacantul albanez, care nu a iertat din fața porții.