FOTBAL: SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE - FC RAPID 1923 BUCURESTI, SUPERLIGA SUPERBET PLAY-OFF (10.05.2024)
Video Sepsi - Rapid 3-2. Giuleștenii vor încheia play-off-ul pe ultimul loc!
Exclusiv Ioan Andone a făcut scenariul prin care Dinamo se salvează de la retrogradare
Otelul Galati Otelul Galati
1 - 0
FCU 1948 Craiova FCU 1948 Craiova
Vi 09.02.2024 17:00

Oțelul Galați - FCU Craiova 1-0. Gălățenii au câștigat și s-au apropiat la două puncte de play-off

09.02.2024, 18:57

• Premier League: Tottenham - Burnley, sâmbătă, 17:00, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - CFR Cluj, sâmbătă, 20:00, DGS 1

Oțelul Galați a învins-o pe FCU Craiova, pe teren propriu, scor 1-0, într-un meci din etapa a 25-a din SuperLiga.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Ștefan Bodișteanu (minutul 64).

Oțelul Galați - FCU Craiova 1-0

În prima repriză de pa Galați, cele două formații nu și-au creat foarte multe situații periculoase la porțile adverse. Prima șansă de a înscrie le-a aparținut gălățenilor, în minutul 8, când Alexandru Pop a centrat în fața porții pentru Bodișteanu, însă acesta nu a reușit să ajungă la balon și să introducă mingea în plasă.

Ulterior, în finalul primei reprize, în minutul 45+1, Leo Lacroix nu a putut relua balonul din apropierea porții lui Relu Stoian, după o recentrare a lui Vlad Achim, venită în urma unui corner executat de William Baeten.

În cele din urmă, în repriza secundă, gazdele au dat lovitura în minutul 64, când Ștefan Bodișteanu a reușit să marcheze cu un șut din apropierea porții, după o centrare perfectă a lui Frederic Maciel din flancul drept.

Ulterior, în minutul 69, același Bodișteanu putea realiza ”dubla”, însă, de această dată, atacantul Oțelului a trimis mult peste poartă din interiorul careului.

În prelungirile meciului, cei de la FCU Craiova puteau egala prin Jibril Ibrahim, însă nigerianul a șutat mult peste poartă din interiorul careului. Astfel, în cele din urmă, Oțelul s-a impus în fața celor de la FCU Craiova cu 1-0.

În urma acestei victorii, Oțelul Galați a acumulat 31 de puncte (după 25 de etape) și s-a apropiat la două puncte distanță de Sepsi Sfântu Gheorghe, formația care ocupă poziția a 6-a din clasament, ultima din play-off.

De cealaltă parte, după acest eșec, FCU Craiova se află pe locul al 11-lea al ierarhiei, cu 30 de puncte obținute după 25 de etape.

VIDEO Rezumat Oțelul Galați - FCU Craiova 1-0

Dorinel Munteanu a ieșit la atac după anunțul CNCD

Dorinel Munteanu (55 de ani) a avut un derapaj rasist imediat după meciul dintre Rapid și Oțelul Galați, scor 2-1, din etapa cu numărul 24 a SuperLigii.

Supărat că fanii Rapidului aflați deasupra băncii tehnice l-au înjurat pe parcursul meciului, antrenorul moldovenilor a spus la flash-interviu despre ei că au fost "așa, mai bronzați puțin". Momentul a stârnit o controversă, iar CNCD s-a autosesizat.

La conferința de presă a meciului cu FCU Craiova, Dorinel Munteanu a transmis că există incidente mult mai grave decât cel în care a fost protagonist

”Au fost lucruri mult mai grave și spuse la un nivel foarte înalt. Nu știu cu ce am deranjat că am spus acel cuvânt nefericit. În primul rând, trebuie să ia în considerare ce a spus și șeful galeriei rapidiste pentru că eu i-am felicitat. Nu știu de ce acești oameni nu au venit să se uite la meci, ci au venit porniți să…

Nu este prima dată când mi se întâmplă așa în Giulești, dar asta este situația. Nu știu ce decizie se va lua, dar cum am spus, au fost lucruri și mai grave spuse”, a declarat Dorinel Munteanu, la conferința de presă a meciului cu FCU Craiova.