Exclusiv Toni Petrea a dezvăluit de ce nu a mers cu Laurențiu Reghecampf la Al-Tai
News Alert Liviu Ungurean ”Bocciu” și ceilalți doi ultrași ai Rapidului au ajuns în fața instanței
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
1 - 2
Chindia Targoviste Chindia Targoviste
Sb 28.01.2023 17:00

Petrolul - Chindia 1-2. Târgoviștenii mai bifează o victorie surprinzătoare în Liga 1

28.01.2023, 19:15

• Liga 2: Corvinul - Buzău, joi, 19:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, joi, 21:30, DGS 1

Chindia Târgoviște a reușit să o învingă pe Petrolul Ploiești, scor 2-1 (0-1), sâmbătă, la Ploieșit, într-o partidă din etapa a 23-a din Liga 1.

Petrolul a deschis scorul în minutul 37, prin Gheorghe Grozav, care a transformat în siguranță o lovitură de la 11 metri. În actul secund, târgoviștenii au punctat de două ori, prin Cooper în minutul 70 și Daniel Popa în minutul 85.

Petrolul - Chindia 1-2 (Grozav 37 pen/Cooper 70, Popa 85)

Partida a părut timp de 60 de minute la îndemâna petroliștilor, însă le-a scăpat ”printre degete” victoria. Au cedat inițiativa în actul secund, iar acest avea să-i aducă o nouă înfrângere, a 11-a din această ediție.

Diferența a fost făcută la nivelul băncii tehnice. La pauză, când echipa sa era condusă, Anton Petrea a efectuat două schimbări: au intrat Cooper și Vorobjovas și au ieșit Dinu și Akmatov.

Cei doi jucători intrați aveau să colaboreze excelent la golul egalizator, marcat de Cooper printr-o lovitură de cap perfectă.

De asemenea, la golul doi, Cooper a fost din nou decisiv. A pasat cu capul către Popa, care l-a învins pe Căbuz cu ”sânge rece”.

De partea cealaltă, Nicolae Constantin a efectuat doar două schimbări, iar acestea destul de târziu, în minutul 78. Semn că tehnicianul nu a avut mare încredere în variantele sale de pe bancă.

În urma acestui rezultat, Chindia Târgoviște a urcat pe locul 9, cu 25 de puncte, în timp ce Petrolul a rămas pe locul 7, cu 30 de puncte.

liga1
Clasamentul Ligii 1, după Petrolul - Chindia 1-2 / Foto: flashscore.ro

Ambele formații nu au un moral foarte bun înaintea meciului direct din etapa a 23-a a Ligii 1.

Petrolul Ploiești nu a mai câltigat de trei runde în Liga 1. Elevii lui Nae Constantin au obținuit ultimul succes cu ”U” Cluj, scor 2-0, în etapa a 19-a din Liga 1.

De partea cealaltă, Chindia Târgoviște nu a mai cunoscut gustul victoriei de șase etape. Ultima victorie pentru trupa lui Toni Petrea a fost cu Hermannstadt, scor 1-0, în runda a 17-a din Liga 1.

Din cauza ninsorii care a acaparat România, terenul celor de la Petrolul Ploiești nu se prezintă în acest moment în condiții optime.

La meciul cu Petrolul, antrenorul Toni Petrea nu va putea fi pe banca echipei oaspete, întrucât este suspendat, după ce a ajuns la patru cartonașe galbene primite în acest sezon.

Înaintea meciului direct, Petrolul se află pe locul șapte în Liga 1, cu 30 de puncte. De partea cealaltă, Chindia ocupă locul 14, cu 22 de puncte.

Clasament Liga 1

clasament liga 1
Clasament Liga 1 / Foto: Digi Sport

Ce a spus Nicolae Constantin înaintea meciului cu Chindia

Chindia este o echipă care a avut un joc destul de consistent în prima etapă a anului și cred că ar fi meritat să câștige toate cele trei puncte în fața Argeșului.

Dacă ținem cont de ce este afară în momentul acesta, probabil că mâine vom avea parte de un meci de luptă, iar cine va arăta mai multă putere va reuși să și câștige.

Se anunță ninsoare în continuare, terenul nu arată foarte bine, dar oamenii încearcă să-l deszăpezească și să fie la nivelul maxim la care ar putea fi în condițiile date. Oricum, starea gazonului nu va avantaja pe niciuna dintre echipe, pentru că este foarte greu să joci pe noroi, zăpadă…

Dar, trebuie să ne adaptăm, iar cei care vor intra să joace trebuie să fie pregătiți să lupte, să arate ambiție, dăruire și să dea totul pentru echipă”, a spus Nicolae Constantin, la conferința de presă.

• 90+4 fr2
  • 90+4 oc
    Ocazie Chindia Targoviste

Popadiuc încearcă un șut la colțul lung, dar Leitner respinge bine în lateral.

• 90+2 oc
    Ocazie Petrolul Ploiesti

”Lupii” ratează în două rânduri, din câțiva metri. Căbuz plonjează și reține mingea pe linia porții! Ce șansă de egalare.

• 88 s
    Schimbare Chindia Targoviste

A ieșit Daniel Popa, a intrat Deian Boldor.

• 85 g
    Gol Chindia Targoviste

Daniel Popa marchează cu un șut la colțul scurt.

• 78 s
    Schimbare Petrolul Ploiesti

A ieșit Robert Moldoveanu, a intrat Constantin Budescu.

• 78 s

Iese Lucian Dumitriu, intră Takayuki Seto.

• 76 s

A ieșit Adrian Ioniță, a intrat Ovidiu Perianu.

• 76 s

A ieșit Marco Dulca, a intrat Denis Dumitrașcu.

• 70 g

Cooper reia cu capul perfect, la colțul scurt, din centrarea lui Vorobjovas.

• 63 cg
    Cartonaş galben Petrolul Ploiesti

Cosmin Achim este avertizat!

• 55 oc

Matheus se înalță și lovește balonul cu capul, dar acesta trece la o palmă distanță de bara transversală.

• 51 oc

Irobiso reia, Celea încearcă să respingă, dar trimite balonul spre propria poartă. Căbuz este pe fază și reține pe linia porții.

A ieșit Rassambek Akhmatov, a intrat Barry Cooper.

A ieșit Cornel Dinu, a intrat Modestas Vorobjovas.

• 31 oc

Florin Borța prinde un șut de la distanță, dar Căbuz plonjează și respinge în lateral.