FOTBAL:SEPSI OSK SFANTU GHEORGHE-FCSB, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (3.04.2023)
A refuzat-o în 2022 pe FCSB și rămâne ferm în decizia luată: ”Ați văzut ce s-a întâmplat și cu Compagno!”
Elias Charalambous i-a adus titlul FCSB-ului după nouă ani, iar acum a făcut anunțul despre viitorul lui
Manchester United v Atalanta: Group F - UEFA Champions League
Se știu deja 16 echipe calificate direct în ”noile grupe” din UEFA Champions League! Ce o așteaptă pe FCSB în preliminarii
Petrolul Ploiesti Petrolul Ploiesti
0 - 2
FCSB FCSB
Du 09.10.2022 21:30

Petrolul - FCSB 0-2. După rușinea din Danemarca, "roș-albaștrii" au câștigat lejer și au avut și două bare

09.10.2022, 23:25

• SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Spectacolul a fost total la meciul Petrolul - FCSB, atât în tribunele arhipline, cât și pe teren.

"Roș-albaștrii" au vrut să șteargă imaginea de după acel umilitor 0-5 cu Silkeborg și s-au impus cu un 2-0 clar, într-un meci în care elevii lui Dică au avut și două bare.

Partida a început în forță, cu un "festival ofensiv". În minutul 2, Omrani a luftat cu toată poarta în față, iar în aceeași fază, Coman l-a pus la încercare pentru prima dată pe Vâlceanu.

A urmat șutul superb al lui Olaru, care a țintit în apropiere de încheietura barelor. După o întrerupere de 5 minute, cauzată de fumul torțelor, petardelor și fumigenelor, meciul a continuat în același ritm, iar FCSB a avut a doua transversală, prin Cordea, urmată de șutul lui Compagno, care a fost reținut de portar.

Petrolul - FCSB 0-2. Aceasta este abia a treia victorie a "roș-albaștrilor" în acest sezon

În minutul 28 a avut loc o fază controversată în careul Petrolului, când Omrani a cerut penalty după un duel cu Huja. Prima șansă a ploieștenilor a venit în minutul 33, numai că șutul lui Dumitriu a fost slab.

Takayuki n-a fost nici el mai norocos peste câteva minute. În prelungirile primei reprize, șutul lui Edjouma a fost deviat de Meijers peste transversală, iar imediat după acea fază, Dawa a deschis scorul, din centarea lui Omrani.

Petrolul - FCSB 0-2. E prima victorie a "roș-albaștrilor" cu ploieștenii după două remize și un eșec

Repriza secundă a început la fel de spectaculos ca prima, iar Coman a făcut 2-0 din centrarea lui Cordea. Huja a tras apoi tare din afara careului și Târnovanu a respins greu.

Tamaș a fost aproape "să o comită" în minutul 60, când a scăpat mingea pe sub picior, însă portarul a ieșit în ultimul moment în fața lui Cordea.

Cea mai mare ocazie a ploieștenilor și a venit în minutul 67 și i-a aparținut lui Irobiso, când mingea a trecut razant cu bara, iar până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil și Petrolul - FCSB s-a terminat 0-2.

• Pentru FCSB, a fost primul meci fără gol primit în acest campionat și prima victorie în deplasare. De cealaltă parte, Petrolul are 4 înfrângeri la rând.

VIDEO cu rezumatul meciului Petrolul - FCSB 0-2:

Petrolul Ploiești și FCSB se întâlnesc duminică, de la ora 21:30, în direct la Digi Sport 1, într-un duel din etapa cu numărul 13 a Ligii 1.

Petrolul - FCSB, LIVE VIDEO, 21:30, Digi Sport 1. Elevii lui Nicolae Dică vin după umilința cu Silkeborg

"Lupii" lui Nae Constantin au trei eșecuri la rând în Liga 1 și ocupă locul șapte în clasament, cu 17 puncte acumulate în 12 meciuri jucate. Va fi primul duel al Petrolului cu FCSB după șapte ani de pauză, vreme în care prahovenii au evoluat în eșalonul secund.

De cealaltă parte, FCSB traversează și ea un moment greu, iar vicecampioana României a cedat rușinos în ultimul joc, scor 0-5 cu Silkeborg, în grupele Conference League și e ultima în ierarhie. Nici în Liga 1 lucrurile nu stau prea bine pentru elevii lui Nicolae Dică, care se situează pe poziția a 14-a în clasament, cu 11 puncte acumulate în 10 meciuri jucate.

Cum arată clasamentul din Liga 1

Clasament Liga 1 / Foto: captură digisport.ro

Constantin Budescu, gata să debuteze pentru Petrolul în meciul cu FCSB

Revenit în această vară la Petrolul, Constantin Budescu are ocazia să joace primul său joc după accidentare, chiar împotriva fostei sale echipe. Înaintea partidei, "Artistul" a spus că are încredere în faptul că ploieștenii pot profita de degringolada de la gruparea roș-albastră și se pot impune.

"Un meci foarte greu, poate cel mai greu meci de până acum, cu o echipă bună. Nu trebuie să ne luăm după ce s-a întâmplat în Europa, e o echipă foarte bună, cu un lot numeros şi valoros, şi cu siguranţă vom avea un meci greu. Pe foaie, ei sunt favoriţi pentru că sunt o echipă bună, dar noi avem suporterii pe stadion şi putem echilibra balanţa şi, de ce nu, putem şi câştiga.

În general la derby-uri te simţi mult mai motivat, cu atâţia suporteri în tribună îţi doreşti mai mult să câştigi. Eu cred că FCSB este o echipă de bătut, pentru că aţi văzut ce rezultate sunt, e un campionat echilibrat, oricine bate pe oricine, se poate întâmpla orice la orice meci", a declarat Budescu.

• 85 s

Cebotaru intră în locul lui Takayuki Seto.

• 82 s
    Schimbare FCSB

Oaidă intră în locul lui Edjouma.

• 82 s

Octavian Popescu intră în locul lui Omrani.

• 78 cg
    Cartonaş galben FCSB

Târnovanu e avertizat pentru tragere de timp.